https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Ergene’den “Özel Eğitim Uygulama Okulu” Müjdesi

Ergene’den “Özel Eğitim Uygulama Okulu” Müjdesi
1.867 views
14 Ekim 2013 - 6:36

Soma Engelsiz Yaşam Derneği 1‘nci Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel Kurula katılan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, yeni Özel Eğitim Uygulama Okulunun yapılacağı müjdesini verdi. Ergene, “ELİ’ye ait olan Soma’mızın Zafer Mahallesinde bulunan bir arsa üzerine Özel Eğitim Uygulama Okulu ama bakanlığın hazırladığı standart proje uygulamak üzere çalışmalarımıza başladık” dedi.
Soma Engelsiz Yaşam Derneği 1‘nci Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Soma’da 5 ay önce kurulan Soma Engelsiz Yaşam Derneği, 1‘nci Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Soma Belediyesi Sinema, Tiyatro ve Konferans Salonunda gerçekleşen genel kurula Ak Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Turgutalp Belediye Başkanı Ali Tulup, Ak Parti Soma İlçe Başkanı Av. M. Ali Özkan, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy, Soma Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği Başkanı Murat Gökmentekin, Soma Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Cihan Yavuz, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Genel kurulda söz alan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “2004 yılında belediye başkanlığına ilk adaydım.Ve ziyaretler yapıyorduk. O ziyaretlerden bir tanesi Spastik Özürlü Çocuklar Derneğineydi. Seçim geçtikten sonra Spastik Özürlü Çocuklar Derneğimiz ve SOSEV ile çok iyi dost olduk.Hizmetin ötesinde çok iyi dost olduk.Ne zaman nerede bir faaliyetleri olsa, ne zaman bize ihtiyaçları olsa, her zaman yanlarında olduk.SOSEV’in Soma’ya kazandırdıklarını biliyorsunuz. Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini.Soma Huzurevini. Şimdi devam eden projelerini.Özellikle yaşlılar ve üniversite öğrencileri için hazırladıkları pansiyonları, bunların inşaatları başladı. Durmak, yorulmak nedir bilmiyorlar. Tabi Spastik Özürlü Çocuklar Derneğimiz yine engelli ailelerimiz ve bu işe gönül vermiş hemşerilerimiz ile bir araya gelerek, kurdukları bir refleksle ortaya çıkan henüz daha devletimizin bu kadar sosyal politikaları gelişmemişken, bütçesinden bu kadar büyük paralar ayıramadığı durumlarda bu işin eksikliğini tespit edip, bir araya gelen hemşerilerimizin cüzi bütçelerle, küçük kaynaklarla ama gönüllü hizmetlerle bir araya gelerek oluşturdukları önemli bir sivil toplum örgütümüzdür. Onların da bir arsası vardı. Bu arsayı nasıl değerlendirebiliriz diye düşündük. Kat karşılığı yöntemiyle ihale ettiler. Kaba inşaatına anca yetti.Arsa çok kıymetli bir yerde değildi. Bir müteahhidimiz girdi, aldı. 4 katlı bir bina, kaba inşaatı bitti.Ama ondan sonra yürütebilecek bir kaynak yok. Sağ olsun milletvekillerimiz devreye girdiler. İl özel idaremizi, il genel meclis üyelerimizi harekete geçirerek özel idareden bütçesinden ayrılan bir kaynakla il genel meclisimizden çıkan kararla şuan da o bina da tamamlanıyor.400 milyar lira gibi bir kaynak çıktı. Binamız bitecek, üzerine bir kat daha ilave ediliyor. Bina güçlendiriliyor. Spastik Çocuklarımızın orada eğitim görebileceği, aynı zamanda da derneğimizin faaliyetlerini yürütebileceği önemli bir imkana kavuşmuş olacak. Bunların her yerinde her aşamasında, her hizmetimde hamdolsun belediyemiz, belediye meclis üyelerimiz, birim amirlerimiz, fen işlerimiz, imar işlerimiz hepimizin katkıları var.Gönül ister ki, daha fazlasını yapalım.Engelli çocuklarımız, gençlerimiz, yetişkinlerimiz özel ilgiye muhtaçlar, bunu hak ediyorlar. Bunu yapmamız lazım.Devlet olmanın gereği bu.Yerel yönetim olmanın gereği bu.Biz buna inanıyoruz. Bu konularla ilgili kendimizi sorumlu sayıyoruz.Belediye başkanı seçildiysek, şehrin her türlü ihtiyacının takipçisi olmak üzere vatandaş bizi seçti bu göreve getirdi.Ama burada bir pozitif ayrımcılık yapılacaksa, engellilerin, çocukların, gençlerin, kadınlarımızın her zaman önceliği olmalıdır. Bu anlayışla hizmet etmeye gayret ediyoruz” dedi.
Ergene, “Özel Eğitim Okulumuz Soma’mızda Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gayretleriyle belediyemize ait binalarda hizmet sunmaya başladı. Çok değerli hocalarımız fedakarca çalışarak, çocuklarımıza faydalı olmak için uğraşıyorlar. Ama onar ne kadar uğraşırsa uğraşsın, alt yapı buna uygun değilse, tabiî ki başarılı sonuçlar almak zor.bir hizmetin başlaması adına gecikmeden Soma’mızda da bir an önce başlasın istedik.Ve o binayı Özel Eğitim Uygulama Okulumuza o düşüncelerle bıraktık. Aradan geçen zamanla öğrenci sayımız arttı. Böyle bir okulun açıldığını duyan velilerimiz çocuklarını buraya kaydettirmek istediler. İhtiyaca cevap veremez hale geldi. Şimdi devletimizden bekleyebiliriz. Yani hükümetimiz bunu yatırım programına alır, bu okulu yapar, uygun zamanda sizlere sunabilir. Biz Soma’ya yapılan bütün okulların arsasından inşaatına katkı vermeye kadar her aşamasında belediye meclisimizle, belediye yönetimimizle içindeyiz. Yani her hizmetin içindeyiz. Karınca kararınca mutlaka pişen çorbada bir kaşık tuzumuz var. Hatta fazlası var. Bizden önceki yönetimlerin hiç birine nasip olmayan 18 derslikli bir binayı biz Soma Anadolu Lisesi’nin binasını tamamen belediye bütçesinden yaparak, Soma halkının hizmetine sunmuş bir yönetimiz. Dolayısıyla böyle engelli kardeşlerimizin de bu durumlarına kayıtsız kalmamız düşünülemezdi.ELİ’ye ait olan Soma’mızın Zafer Mahallesinde bulunan bir arsa üzerine Özel Eğitim Uygulama Okulu ama bakanlığın hazırladığı standart proje uygulamak üzere çalışmalarımıza başladık. Projemiz oldukça büyük bir proje. 2 katlı bir bina. 3-4 dönüm yere zor sığan bir bina. ELİ’den belediyemize geçen imar uygulaması neticesinde terk edilen, hatta bu alan üzerinde kapalı salon da var. Bu salonu yıkmadan yeni yapacağımız binaya da entegre etmek suretiyle, hatta çocuklarımızın hiç bahçeye çıkmadan direk okul binasından da geçebileceği şekilde projemizi hazırladık. Ve şuan bunun ihale hazırlığı içerisindeyiz. Belediyemiz şuanda birden çok projeyi aynı anda yürütüyor. Ama bu projeyi de biz programımıza aldık.Bunun da ihalesini gerçekleştireceğiz. Yılbaşından sonra 2014 yılı bütçesinin devreye girmesiyle birlikte biz bu işin yapım ihalesi olarak ihalesini çıkıyoruz. Ve büyükşehir belediyesi oluyoruz. Büyükşehir belediyesi olmamızla beraber belediyemizin üzerinden büyük yatırımlar ve yükler kalkıyor. Soma Belediyesinin de bütün borçları sıfırlanıyor. Alt yapıdan kaynaklanan yaklaşık 26 milyon lira civarında bir borcumuz var. Bu borcumuz taksitlendirilmişti ve bunu geri ödüyorduk.Bu borcumuzu da hizmetleriyle beraber Büyükşehir belediyesine devrediyoruz. Soma Belediyesi yeni bir sayfa taze bir başlangıç ede etmiş oluyor. Ve bu okulu ve buna benzer bir çok hizmeti çok rahatlıkla yapabilecek bir hale geliyor. Bunun sözünü ve müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah hayırlı olur. 1 buçuk trilyonluk bir yatırımdır. Çocuklarımıza ve sizlere feda olsun. Soma bu konuda da inşallah Manisamızın örnek ilçelerinden bir tanesi olacak” dedi.
“Ülkemizde 8 Buçuk Milyon Engelli Var”
Ak Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “ Engellilerimizin anne ve babaları el öpülesi insanlar. Yıllarca engelli yakınları, engellileri gizlediler sokağa çıkarmamak başkalarına göstermemek için gayret saffetiler. Engelli yakını olmanın toplumda utanılacakmış gibi düşündüler. Çünkü engellinin adı yoktu. Engelliye bir iş imkânı engelliler ile ilgili bir çalışma onlarla ilgilide bir sivil toplum kuruluşları varsa da yetersizdi. Sayın Başbakanımızın değerli bakanlarımızın yaptıkları çalışmalar ve ailelerinin öz güvenlileri sayesinde artık engellilerimizde gün yüzüne çıktı, sokaklara çıktı aramızdalar, çünkü onlar gökkuşağının en güzel renklerinden birisi.
Tüm dünyada olduğu gibi ilçemizde de önemli olan engelli olan vatandaşlarımız bulunmakta. Yaklaşık Ülke nüfusumuzun %12’si engelli vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bir kısmı doğumsal engelliler bir kısmı sonradan trafik kazası, ateşli silah yaralanması benzeri nedenler ile Ülkemizde 8 buçuk milyon engelli var. Bu nüfusun 3 milyon 783 bin’i erkek, 4 milyon 648 bin’i de kadın nüfusundan oluşmaktadır.
Belediyecilik sadece yol yapmak, su getirmek benzeri faaliyetlerden ibaret değildir. Engellisine sahip çıkmaktır Ak Belediyecilikten anladığımız anlayışta bizim bunu gerektirmektedir. Modern devletin görevlerinden biride engelli bireylerinin haklarını geliştirmek, engellileri yetenekleri ve potansiyelleri doğrultusunda gelişmelerinin eşit fırsatlara sahip olma ve güvence altına almak, onların ekonomik ve sosyal refahını sağlamak, eğitimden sağlığa, istihdamdan fiziki ulaşımına kadar her alanda onların önünü açmak ve engelleri ortadan kaldırmaktır.
Kimse bende yarın bir engelli olur muyum düşüncesine kapılmasın, engellide bir insandır.
Referandum da bildiğiniz gibi bir madde vardı, engellilerin pozitif ayrımcılık yapılamaz maddesi o madde sayesinde bir pek çok engelleri aştık, Milletimizin %58 evet dedi o bir evet çok şeyler değiştirdi. Bir evet sayesinde engellilerimin engelleri kalktı, Bir evet sayesinde bugün üniversitedeki kızlarımız artık öz yurdunda garip, öz vatanında parya değil artık başörtüsüyle gidebiliyor bu noktaya gelmek kolay olmadı. Sizler bizlere destek verdiniz “evet” dediniz bizde sizlerin hakların hukukunu en iyi şekilde savunmak için gayret sarf ediyoruz, gayret sarf etmeye de devam edeceğiz” dedi.

DSC_5565.jpg

DSC_5566.jpg

DSC_5576.jpg

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!