Soma Karaelmas Gazetesi

‘Ergene neden sessiz’

‘Ergene neden sessiz’
1.260 views
25 Eylül 2017 - 7:57

‘Soma’da Ballı İhale ne alemde’ diye soran Eski Belediye Başkanı Önder Adar ‘Başkan Hasan Ergene, Soma’yı her açıdan bekleyen tehlike karşısında neden sessizsin? diye sordu.

Eski Belediye Başkanı Önder Adar ‘Arkadaş ‘Soma’nın geri kalmış kaderini değiştireceğim diyor’ kimse de ona ‘Soma’ya AVM yapmakla Soma kurtulacak mı’ diye sormuyor’dedi. ELİ’nin yaptığı ballı ihalenin ne olduğunu soran Adar ‘Ege Linyitleri İşletme Müdürlüğü, lojman yaptıracağım diye % 23 ile Soma’nın en güzel yerlerini Ankara’dan bir müteahhite verdi. İhale çok sıkıntılı oldu ve ne hikmetse sadece 1 firma girdi. Ortalık pis kokudan geçilmiyor. Soma’nın son resmi yeşil alanları da elden gitti, ona mı yanarsın? Babalarımızın hakkı olan madencilerin öz be öz malı olan yerler, haraç mezat elden çıkarıldı ona mı yanarsın? İstasyonda spor sahası ve kız futbol takımının tesisleri müteahhitin kaderine terkedildi ona mı yanarsın ? Yetmedi ihaleyi alan vatandaşa ELİ tesislerinde onuruna verilen yemekte, arkadaş Soma Belediye Başkanının gözünün içine baka baka, ” Geri kalmış Soma’nın kaderini ben değiştireceğim ” demedi mi ? Küfür etse belki daha iyi olacakmış. Ve daha acısı 100 bin nüfuslu şehrin belediye başkanı bu adama ağzına açıpta “Arkadaş Soma’yı düze çıkarmak sana mı kaldı. AVM yapmakla Soma kurtulacak mı ” diye cevap veremedi iyi mi ? Adım gibi biliyorum bu haksız ve adaletsiz ihale sayın cumhurbaşkanına intikal etse, o dakika iptal olur. Recep Tayyip Erdoğan beyin “Metal yorgunluğu” dediği şeyde aslında bu pis kokan ihaleler değil mi ? Bildiğim bir şey var, bu ihalenin altında imzası olanlar ve sessiz kalanlar ömür boyu vebal altında kalacaklardır. Çünkü bu yerde tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır, buralardan elde edilecek haksız kazançlar mutlaka bir gün bir yerlerden çıkar diyorum…

Diğer ilginç bir gelişme ise bu ihaleyi alan vatandaş buraya binlerce konut inşa edecek. İddialara göre yine buraya AVM ve otel yapacak. ELİ’nin bu ballı lojman ihalesi Soma esnaf odasına kayıtlı 2.000 esnaf arkadaşıma, Soma Ticaret odasına kayıtlı ticaret erbablarına ve Soma’lı inşaat müteahhitlerine hayırlı olsun diyeceğim ama pek hayırlı olacak gibi de görünmüyor. Akhisar Novada açıldıktan sonra Akhisar’ın merkezinde bulunan esnafların nasıl sıkıntıya düştüğünün acaba farkında mı Soma’lı esnaf kardeşlerimiz? Yine Soma Ticaret odasına kayıtlı müteahhitlerimiz, 216 evler ve 100 evler yine istasyona ballı ihaleyi alan şirketin yapacağı binlerce daire dururken yapacakları konutları kime satacaklar acaba, çok merak ederim ? Ve sen sayın Soma Belediye Başkanı sevgili Hasan ERGENE, Soma’yı her açıdan bekleyen tehlike karşısında neden sessizsin? Yeşil alanlar bağıra bağıra elden gidiyor, senin esnafın ve tacirin büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya iken neden susmayı tercih ediyorsun? Soma’lı esnaf ve tacirlerin meslek örgütlerinin başkanları da, Ankara’da siyasi gücü olduğu söylenen bu şirketten korktukları için mi susuyorlar, bilen var mı acep ?

Ege Linyitlerinde 34 sene alın teri döken ve oradan emekli olan maden emekçisi Namık Kemal Adar’ın oğlu olarak, çocukluğum ve gençliğimin en güzel yıllarını geçirdiğim 216 evler ve 100 evleri böyle şaibe dolu bir ihale ile birilerine altın tepside sunanları, ömrümün sonuna kadar affetmeyecek ve son nefesime kadar sebep olanlar hakkında beddua edeceğim.’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!