Soma Karaelmas Gazetesi

Engelli Kartları Yenilendi

Engelli Kartları Yenilendi
1.487 views
15 Ocak 2014 - 8:12

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin ATÇI, yenilenen engelli kartlarının Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüklerine gönderildiğini belirterek, bu haktan yararlanacak olan vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için kartlarını yenilemelerini istedi.
Yenilenen engelli kartları Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüklerine gönderildi.Bu haktan yararlanacak olan vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için kartlarını yenilemelerini isteyen Kaymakam Mehmet Bahattin ATÇI, “Bilindiği üzere, 2/8/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı Kanunla 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinde yapılan değişiklik ile, engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendilerine ve ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçilerine, demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma imkanı getirilmiştir.
Anılan değişiklikle getirilen ücretsiz seyahat hakkının kullanımına ilişkin hususları düzenlemeyi amaçlayan Yönetmeliğe ilişkin çalışmalar Bakanlığımız Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülmektedir. Yönetmelik taslağı, ücretsiz seyahat hakkından, şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınlarının Bakanlığımızca düzenlenecek kartı, yaşlıların nüfus cüzdanını, engellilerin de Bakanlığımızca düzenlenen ve “Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde geçerli olan kartlar ile Engelliler İçin Kimlik Kartlarını kullanarak faydalanabilmelerini öngörmektedir. “Engelliler İçin Kimlik Kartları”na ilişkin işlemler, anılan Yönetmelik hükümleri gereğince Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, kimlik kartları Bakanlığımız İl Müdürlükleri aracılığıyla verilmektedir.
Yukarıda belirtildiği gibi, 4736 sayılı Kanun ile getirilen ücretsiz seyahat hakkından,  ağır engelli vatandaşlarımız ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri de faydalanabilecektir. Ancak, Bakanlığımız tarafından verilen “Engelliler İçin Kimlik Kartı” kart hamilinin ağır engelli olup olmadığına dair bir ibare içermemektedir. Bundan dolayı, ağır engellilerin ve refakatçilerinin bu haktan herhangi bir problemle karşılaşmadan faydalanmasını sağlamak üzere, kartın ağır engellilik bilgisini de içerecek şekilde yeniden düzenlenmesi zorunluluğu doğmuştur. Yapılan değişikliklerle kartlara “Ulaşımda Refakatçi Hakkı Vardır” işlenmiş olup, yeni kartlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gönderilmiştir. Bu haktan yararlanacak olan vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için kartlarını yenilemeleri gerekmektedir.
Basınımızın ilgisine ve kamuoyunun bilgilerine rica ederim.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!