https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Engellerimizi Kaldırın’

‘Engellerimizi Kaldırın’
1.765 views
04 Aralık 2013 - 8:05

Soma’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı.
3 Aralık Dünya Engelliler gününde önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını isteyerek özgürce kendi işimizi kendimiz görmek istiyoruz’ dediler.
3 Aralık Dünya Engelliler gününde Beşyol mevkiinden Cengiz Topel Meydanına kadar yürüyen Protokol mensupları, engelliler, aileleri ve gönüllüler Cengiz Topel Meydanındaki programa katıldılar. Çelenk Sunma töreni sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Cafer Öcal günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. Öcal konuşmasında ‘Engellilik doğumla olabileceği gibi, kaza ve diğer sağlık sorunları ile oluşabildiğinden her an engelli olunabileceği gerçeğin, unutmamamız gerekir. Engellilik sadece aileler ve onların uğraşması ile değil toplumun her kesiminin katkısı ile çözülebilecek bir sorundur.’dedi.
Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı ‘Bugün 3 Aralık dünya engelliler günü.  Soma’da dez avantajlı kardeşlerimize yönelik çok güzel anlamlı çalışmalar var. Burada birden fazla dernek, vakıf gibi oluşumlarla bu kardeşlerimize yönelik ciddi çalışmalara öncülük ediyorlar. Bu engelli kardeşlerimize yönelik bir çok işlem devletimizin anayasal yükümlülüğüdür. Devletimizin sosyal devlet anlayışı ile çok güzel gelişmeler var. Dünya standartlarını yakalamış durumdayız. Bir engelli kardeşimizin bulunduğu ailenin tamamı engelleniyor. Toplum olarak bu konuda bilinçlenmemiz ve duyarlı olmamız gerekiyor’ dedi.
Engelliler adına konuşma yapan Mustafa Çakmak ise sıkıntılarını dile getirdi. Çakmak ‘Soma’da uygulamaya koyulan engelli araçlarındaki rampalar açılmıyor. Şoförler beni engelli görünce rampayı açmayarak beni araçlarına almıyorlar. Bunun denetlemesinin yapılmasını istiyoruz. Soma halkının duyarlı olmasını istiyoruz. Kaldırıma çıkmaya korkuyorum. Kaldırımın sonu yok sonunda araç var. Yolda kaldırımda yürümeye kalkışsam kaldırıma park edilmiş araçlar yüzünden aracımı kullanamıyorum. Ben kimseye muhtaç olmadan özgürce hareket etmek istiyorum.’dedi. Engelli aileler adına konuşma yapan Veli Küçük ‘Soma için konuşmak gerekirse engelli bireyler Hükümet konağının üst katına nasıl çıkar? Veya Sanayi Devlet Hastanesinin polikliniklerine nasıl ulaşır? Soma içinde esnaflar ve vatandaşlar tarafından işgal edilen kaldırımlardan tekerlekli sandalye veya yaya nasıl geçilir. Tekerlekli sandalyeye kaç kişinin ihtiyacı var tespiti yapıldı mı? Bürokratik engeller de cabası. Engelliler sağlık raporu nasıl alacak. 2012 yılında çıkan yasa ile 15 gün içinde alınması gereken raporu almak için beklemek durumunda kalıyoruz.’dedi. Engelliler tarafından okunan şiirlerin ardından engelliler tarafından hazırlanan halk oyunları gösterileri ile program sona erdi.

DSC_2164.jpg

DSC_2270.jpg

kaymakam_atçı.jpg

DSC_2306.jpg

1.jpg

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!