https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Enerji Bakanının Talimatı yeterli

Enerji Bakanının Talimatı yeterli
1.637 views
27 Şubat 2018 - 6:51

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Yönetimi işçi ve esnafların ödenmeyen alacaklarının TKİ tarafından ödenmesini istedi. Her türlü işbirliğine hazır olduklarını dile getiren CHP Yönetimi Sendika’nın bu duruma sessiz kalmasına tepki gösterdi.

13 Mayıs Maden Faciasının ardından işçilerin ödenmeyen tazminatlar ve esnafların alacaklarının hala ödenmemesine tepki gösteren CHP Soma İlçe Teşkilatı basın açıklaması yaparak ‘ Bugün işçilerimizin hak ve alacaklarının ödenmesi için Enerji Bakanımızın tek bir talimatı yeterli’ dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Soma İlçe Yönetimi adına Başkan Levent Elbinsoy ‘13 Mayıs 2014’de yaşadığımız Soma maden faciasının yaralarını halen daha sarabilmiş değiliz. Bildiğiniz üzere faciadan altı ay sonra 30 Kasım 2014 tarihinde, facianın yaşandığı maden ocağında çalışan 2831 işçi bir sms mesajı ile işsiz kalmış, işçilik hak ve alacakları ödenmemişti.

Haklarını alabilmek için mücadele veren işçi kardeşlerimize o günlerde bir tek Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıkmış, işçilerimizin haklı taleplerini TBMM gündemine taşımıştı. İşçilerimizin alacaklarının TMSF tarafından ödenmesine dair yasa hazırlanmış ve söz konusu yasa tüm siyasi partilerin ittifakı ile kabul edilmişti. Yasanın kabulünden sonra Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin ve işverenin mal varlığına tedbir konmuş, mal varlığının bir kısmı satılarak işçilerimizin alacaklarının yaklaşık 3-4 taksiti ödenmişti.

İşçilerimizin alacakları bugün ne yazık ki ödenmiyor!

İktidar ve muhalefetin ittifak ile kabul ettiği yasa ne yazık ki uygulanmıyor!

Yasanın uygulanması konusunda iktidar kılını bile kıpırdatmıyor!

TMSF, işverenin mal varlığına yönelik satışı durdurdu. Satışın durdurulmasının nedeni işveren ile sendika arasında yapılan protokol. İşçisinin yanında saf tutması gereken sendika, işveren ile alacakların ödenmesi konusunda protokol yaptı. Bugün protokol gereği yerine getirilmiyor. Sendikanın bu duruma sesi dahi çıkmıyor!

Faciadan sonra mağdur olan, hakkını alamayan sadece işçilerimiz değildi. Soma esnafımızda bugüne kadar malum işverenden olan alacağını tahsil edemedi. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi’nin yasa teklifleri AKP tarafından reddedildi.

Faciadan sonra yaşanan yargı sürecinde mahkemeler Türkiye Kömür İşletmelerinin asıl işveren olduğunu kabul etti. Bu yönde pek çok mahkeme kararı var. Söz konusu mahkeme kararları gereğince işçilerimizin hak ve alacakları TKİ tarafından ödenebilir. Bunun önünde hiçbir engel yok. Bugün işçilerimizin hak ve alacaklarının ödenmesi için Enerji Bakanımızın tek bir talimatı yeterli.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak maden faciasının ardından yaşadığımız zor günlerde olduğu gibi bugün de işçimizin ve esnafımızın yanındayız. İşçimizin ve esnafımızın haklarının ödenmesi için iktidar partisi AKP ve TBMM’de bulunan diğer partiler ile her türlü işbirliğine hazırız. Adalet, emek ve alın teri herkesçe korunması gereken en yüce değerler. Bu değerlere sahip çıkmak boynumuzun borcu, gelin işçimize ve esnafımıza birlikte sahip çıkalım. İşçilerimiz için kabul edilen yasayı ve mahkeme kararlarını uygulayalım. ‘dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!