https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Enerji Avcıları Soma’da

Enerji Avcıları Soma’da
860 views
01 Mayıs 2017 - 10:11

GDZ Elektrik Dağıtım, çocukları enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı ‘Enerji Avcıları’ projesi kapsamında Soma Nene Hatun Anaokulu’nda miniklere enerjinin önemi ve nasıl verimli kullanılacağını anlattı.

 

GDZ Elektrik Dağıtım, çocukları enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmek amacıyla başlattığı ‘Enerji Avcıları’ projesi kapsamında Soma Nene Hatun Anaokulu’nda minikleri bilgilendirdi. Yapılan etkinliğe Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici de katıldı.

Enerjinin verimli kullanılması konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen GDZ Elektrik Dağıtım 2016 yılından bu yana sürdürdüğü Enerji Avcıları Projesi kapsamında İzmir ve Manisa’da 47 ilçeyi tek tek geziyor, okulları ziyaret ediyor, binlerce çocuğa enerjinin nasıl verimli kullanılacağını anlatıyor. Çocukların evlerinde, okullarında yıl boyunca enerjiden nasıl tasarruf ettiklerini takip ediyor. Enerji Avcılarının bu haftaki durağı Soma Nene Hatun Anaokulu oldu.

2016 yılında Enerji Verimliliği Haftası’nda start alan ve iki yıldır sürdürülen projede hedef kitlesi olan  4-6 yaş grubu miniklere enerjinin önemi ve nasıl verimli kullanılacağı anlatılıyor. Etkinlikte Enerji Avcıları, Bay Şaşkın’ı yanlış kullanım alışkanlıktan konusunda uyarırken doğrunun ne olduğunu çocuklarla birlikte öğretiyor. Çocukların interaktif katılımıyla ilerleyen etkinlikte çocuklar hem öğretici, hem de öğrenen oluyor. Çocuklarla sınırlı kalmayan projeye/okul yöneticileri, öğretmenler, aileler de dahil ediliyor. Çocukların nasıl birer enerji avcısına dönüştüğü yıl boyu takip ediliyor, böylece projenin sürekliliği sağlanıyor.

Proje hakkında açıklama yapan GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ, geçen yıl başlattıkları Enerji Avcıları projesinde 2 bin öğrenciye ulaştıklarını söyledi. Demirdağ, “5 yıl boyunca sürdürmeyi hedeflediğimiz projemizin içeriğini her yıl aldığımız geri bildirimlerle zenginleştiriyoruz. İzmir, Manisa Valilikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin tam desteğiyle bu yıl bökemizdeki 47 ilçede en az 5 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyorum Soma ‘da gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizle birlikte öğrenci sayımız 3614’e ulaştı. “dedi.

Demirdağ, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Enerji verimliliğini eğlenceli ve ilgilerini çekecek bir dille anlatıyor, çocuktan bu sorumluluğun bir parçası haline getiriyoruz. Burada okullara, idarecilere, öğretmenlere ve ailelere de önemli rol düşüyor. Gittiğimiz her okulda enerjinin verimli kullanılıp kullanılmadığı ölçüyoruz. Okul yöneticileriyle anket yapıyoruz. Öğrencilere sunum öncesi ve sonrasında sorular yöneltip, yaptığımız sunumun etkisini ölçüyoruz. Çocuklara günün sonunda enerji puan kartları dağıtıyoruz. Bir ay sonra puan kartlarını toplayıp, nerelerde ne kadar tasarruf yapmaya gayret ettiklerini izliyoruz. Çocukların “enerji avcılığı macerasını öğretmenler ve ailelerin kontrol etmesini sağlıyoruz. Bu kontroller büyüklerimizde yanlış alışkanlıklarını değiştirmesini sağlıyoruz. Amacımız;Enerjinin değerini bilen tasarrufu hedefleyen nesiller yetiştirmek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!