https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

EML’ye Fırtına Gibi Bölümler

EML’ye Fırtına Gibi Bölümler
1.437 views
19 Mayıs 2017 - 8:43

Enerji kenti somamızın ihtiyaçlarına yakışır bölümlerin Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açıldığı haberini geçtiğimiz ay duyurmuştuk, Bu kez de okulumuzda YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI ALANI, RÜZGAR ENERJİSİ SİSTEMLERİ DALI açılarak somalı öğrencilere eğitim verecek.

Anadolu Liselerinde okuyan başarılı öğrencilerinde tercih yapabileceği bu bölümlerin önü açık olup, gelecek vaat etmekte. Okulumuzda bu yıl açılan yeni bölüm sayısı üç oldu. Daha önce de Endüstriye Otomasyon-Mekatronik, Madencilik alanlarının açıldığını ve yoğun başvuru beklendiğini belirtmiştik. Rüzgar Enerji Sistemleri ise sadece Endüstri Meslek Lisesi 9. sınıf öğrencilerinin değil, Diğer liselerden başarılı öğrencilerin de tercihleri arasında yer alacak gibi görünüyor.

Konu ile ilgili öğrencilere sorduğumuzda, daha önce meslek tercihi yaparken seçeneklerinin az olduğu ve bir kaç alana büyük bir çoğunluğun yöneldiğini söylediler. Şimdi ise seçeneklerinin arttığını, hatta bu seçeneklerden dolayı Endüstri Meslek Lisesinin ilçemiz TEOG sonrası tercihlerde de üst sıralarda yer alacağını belirttiler.

OKUL İÇİNDE TANITIMLARA SON HIZLA YÜRÜTÜLÜYOR.

Okul müdürlüğü bu yıl yeni açılan alanları da içeren tanıtımları yapıp başvuruları almaya başlamıştı, ancak, Müdürlüğün en son teklif ettiği Rüzgar Enerjisi Sistemleri Bölümünün onayı da gelir gelmez derhal tanıtımları yenilemeye başladı, Bu tanıtımlarda İlgili Müdür Yardımcıları ve Rehberlik Servisi uzmanları çocukları bilgilendirmekte ve doğru meslek seçimi yapmalarına yardımcı olabilmek için gelen soruları cevaplandırmaktalar.

OKULUMUZ TEKNOLOJİYİ SIKI TAKİP EDİYOR.

Okul Aile Birliği başkanı Sami YÖRÜK; daha önce 6 bölüm olduğunu, Okul Müdürlüğümüzün bu yıl 3 bölüm daha teklif ettiğini, bu teklifleri yaparken soma şartlarını iyi okuduğunu söyledi. İlçedeki Meslek Yüksek Okulunda Maden bölümü olmasına rağmen okulumuzda olmaması büyük bir eksiklikti. Bizim çocuklarımız dışarı okumaya gidiyordu, hele hele Maden kenti olan Soma’da bu bölümün açılması ise ayrı bir anlamlı dedi.

Başkan YÖRÜK: Mekatronik Bölümü de Bölge sanayisi ve Santrallerimizin eleman ihtiyacını karşılayacaktır, Üniversite okumak isteyen çocuklarımız yine dışarı gitmek zorunda kalmayacak dedi. Biz bu alanlarla okulumuzun kaliteyi yükselttiğini düşünürken, Rüzgar Enerjisi Sistemleri Bölümünün son dakikada açılması ile çok heyecanlandık. Okul Müdürümüz Samih İLİ’yi tebrik ediyorum, Enerji diyarı Soma’mıza büyük bir katkı olduğunu düşünüyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum dedi.

RÜZGAR ENERJİSİ SİSTEMLERİ ALANI:

Gelişen bilim ve teknoloji ile birlikte bu Rüzgar Enerjisi Sistemleri, temiz enerji kullanılarak doğa dostu yöntemlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Sektörün hızla gelişmesi sebebiyle bu alanda uzman ve yetişmiş iş gücüne olan ihtiyaç artmıştır. Çok geniş bir alana yayılan sektör, dalında uzmanlaşmış personele ihtiyaç duymakla birlikte bu personelin eğitimi de ayrı bir önem arz etmektedir. Bu nedenle sektör ilgili dalda istihdam ettiği personelini o dalda uzmanlaşacak şekilde yetiştirmeye ayrı bir önem vermektedir. Bölgemizde Rüzgar teknolojisi alanında çok sayıda sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Bu sanayi kuruluşlarında Rüzgar Enerjisi alanında istihdam edilmiş iş gücü olmakla birlikte kendi kuruluşlarını işleten meslek elemanları ile birlikte faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!