https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Eml’den Değer Katan Projeler

Eml’den Değer Katan Projeler
1.282 views
20 Mart 2017 - 8:00

Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uzun uğraşlar sonucu başlattığı ve yürüttüğü projenin ilk meyvelerini almaya başladı.

 

Okul Aile Birliği Başkanı Sami YÖRÜK; okulumuzda eğitim gören öğrencilerimizin başarısına ve örnek davranışlarına aileleri de aktif olarak dahil edebilmek ve bu sayede okulumuzun eğitim seviyesini yükseltme çalışmaları çerçevesinde, ailelerin eğitime büyük katkılarının olduğu da göz önüne alınarak; Bu çerçevede yapılacak bir plan dahilinde, öğrenci velilerine mektup gönderilerek bilgilendirme ihtiyacı duyduklarını belirtti.

MÜTHİŞ BİR ÇABA VAR

Okul Aile birliği başkanı, Okulumuzun çok büyük ve öğrenci sayısı olarak çok fazla olması münasebetiyle, asgari şartlarda eğitim öğretimi devam ettirmek için bile müthiş bir çaba sarf edilmesi gerekiyor. Fakat okulumuz; bırakın asgari şartları yerine getirmeyi, yaptıkları projelerle de ilçemizde ve ilimizde örnek çalışmalar gerçekleştirmekteler.

Başkan Yörük, Okul bir yandan fiziki donanım şartlarını iyileştirirken, bir yandan atölyeleri modernize ederken, bir yandan da okulların asıl amacının insan yetiştirmek olduğunu bir kez daha hatırlatmak üzere bu projeyi başlatan Okul Müdürünü tebrik etti.

PROJENİN ADI: VELİ GURUR MEKTUBU

Öğrencinin başarısına veliyi ortak etmek, Velinin çocuğuna güveninin artırmak, Öğrenci başarı ve olumlu davranışlarından veliyi anında haberdar etmek, Velilerin okula bakış açısının olumlu yönde geliştirmek, Okula hiç gelmeyen velilerin okula gelmesini sağlamak amaçları doğrultusunda projenin başlatılması için Okulda görev yapan Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenler yoğun bir mesaiden sonra uygulama adımlarını belirleyerek, Sınıf öğretmenleri ve ders öğretmenlerinden gelen bilgiler doğrultusunda örnek davranış sergileyen öğrencilerin belirlendiği ve komisyon marifetiyle belirlenen öğrencilerin velilere hitaben yazılmış  “GURUR MEKTUBU” adreslerine gönderiliyor.

HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

İlk aşamasında evlere mektup göndermek yerine Velileri okula davet edilip, okul atölyelerinde öğrencilerin ele emeği olan hediyeler takdim edildi. Okul Müdürü S. İLİ velilere hitaben yaptığı konuşmada, aslında sizlerde birer eğitimci sayılırsınız, çocuklarımız ilk eğitimlerini sizin ocaklarınızda alıyor diyen İLİ;Projenin gerekçesinden, içeriğinden ve amaçlarından bahsetti. Emeği geçen ve bu projenin mimarları olduğunu belirttiği Rehber Öğretmenler Ayşegül GÜRGEY, Erdal ADIYAMAN, Süleyman KARA’yı tebrik ederek şunları söyledi.

Günümüzde bazı değerlerin zamanla üzerlerinin tozlandığı, önemsenmediği, temsilci sayısının azaldığı ve itibar görmediği bunun yerine ticari rekabet, sadece kazanma dürtüsünün hakim olduğunu bu duygularla hareket eden insanların belki başarılı olduğu ancak, ne kendisinin mutlu olduğu nede topluma katkısının olmadığını belirterek. Ahlaklı ve Erdemli insanlara toplumların her zaman ihtiyaç duyduğunu bu insanların sadece kurallara uymakla kalmayıp, çevresine de örnek olduğunu, böylece göstermiş olduğu davranışlarla hem kendisini hem de çevresinin mutlu olduğunu belirtti. İnsanlar kural tanımadan ahlak kurallarına uymadan başarılı olabilir, para kazanabilir ancak hatalı bir yoldan elde ettiği bu kazancın kendisine huzur getirmeyeceğini, vicdanının kendisini hiçbir zaman rahat bırakmayacağını belirtti.

ÖRNEK DAVRANIŞLAR SERGİLEYENLERİ ÖRNEK GÖSTERMELİYİZ Kİ YAYGINLAŞSIN.

Müdür İLİ konuşmasına şöyle devam etti. Türk Milli Eğitiminin amaçlarında zaten var olan ahlaklı ve iyi bir vatandaş yetiştirme gayretindeyiz, ancak bazı öğrencilerimizin bu davranışları sergilemede arkadaşlarına oranla bir kademe önde olanlarının arkasında siz değerli ailelerin emeğinin olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hem sizleri tebrik etmek hem de teşekkür etmek ve bu güzel davranış sergileyen çocuklarımızla gurur duymanızı sağlamak için buradayız diyerek “GURUR MEKTUPLARINI”  ve öğrencilerin okul atölyelerinde kendi el emekleriyle ürettiği hediyeleri takdim ettiğinde velilerin duygulandığı gözlendi.

Rehber Öğretmen Ayşegül GÜRGEY; Her ay sınıf rehber öğretmenleri ile başarı devam ve davranış açısından arkadaşlarına nazaran daha olumlu olan öğrencilerin tespit edildiği, Bu öğrencilerimizin ev adreslerine mektuplar gönderilmeye başlandığını ve ayrıca okulun duyuru panolarında örnek davranış sergileyen öğrencilerin tanıtıldığını belirterek öğrenci velilerini tebrik etti. Okullarda disiplin kuralları işletildiği suç işleyene nasıl cezai yaptırım uygulanıyorsa, kurallara uyan çocuklarımızın da ödüllendirilmesi dönem sonlarında verilen belgelerle yapılmaktadır, Bu projenin farkının sıcağı sıcağına değerlendirme yapıldığından,  hem iyi davranışı ön plana çıkardığı hem de öğrencilerde farkındalık oluşturulduğunu belirtti.

Veliler; Okulumuzda son günlerde yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini ve çok fazla olumlu gelişme olduğunu, böyle bir sebeple okula çağrılmayı beklemediklerini belirterek duygulandıklarını ve çocuklarıyla gurur duyduklarını ifade ettiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!