Soma Karaelmas Gazetesi

ELİ İşçi Alımları Yine Mi İptal Edilecek?

ELİ İşçi Alımları Yine Mi İptal Edilecek?
2.447 views
18 Nisan 2014 - 7:09

Yaklaşık 5 bin kişinin katılımı ile Cumartesi günü yapılan işçi alımları kura’sının iptal edileceği söylentileri yayılıyor. Mağdur maden köylüleri ise ‘Evlerimizi, tarlalarımızı ELİ’ye verdik. Şimdi bu 55 kişi bizlerden işe girmeli’ diye bastırıyor.
İlkokul mezunlarının ELİ’de işe girmesi için yapılan kura çekimi tekrar iptal mi edilecek. İlkokul mezunu olan maden mağdurları için yapılan ve 55 kişinin işe gireceği kura’nın tekrar iptal edileceği söylentileri kulaktan kulağa dolaşıyor. 19 Kasım 2013 tarihinde yapılan şaibe karıştığı gerekçesi ile iptal edilen ve seçimlerden sonra tekrar yapılması kararlaştırılan geçtiğimiz Cumartesi günü ise 4.765 kişinin katılımı ile noter huzurunda tekrar yapılan çekilişin iptal edileceği söylentileri gündeme bomba gibi düştü. Alınacak 55 kişinin TKİ tarafından yerleri istimlak edilen kişilerden alınması bekleniyordu. Ancak tam tersi İlkokul mezunu olan herkesin müracaat etmesi ile bu sayı 5 bine kadar yükseldi. Maden mağduru olan kişilerin sınava girmeden direk mülakata gireceği belirtiliyordu.
Mayıs ayı içinde yapılacak mülakatlarda kamu da işe girmek isteyen maden mağduru köylüler adına açıklama yapan muhtarlar ‘Son günlerde kulağımıza bu sınavında iptal edileceğini söylentileri gelmeye başladı. Bazı siyasilerin devreye girerek kendine yakın kişilerinde işe alınması için ısrarlı olduklarını duyuyoruz. Bizler Ankara’ya giderek konuyu milletvekillerimiz, Enerji Bakanımız ve TKİ Genel Müdürümüzle sık sık görüşüyoruz. Kendileri de bu hakkın maden mağduru olan kişiler için uygulanacağını her defasında belirtiyorlar. Çünkü bizler arazimizin kalmadığını, evlerimizin bile kömür sahaları içinde kaldığı için istimlak edildiğini belirttik. Bunları gayet iyi biliyorlar. Bizim için çıkan ve kanunlaşan bu hakkın yine bizler için kullanmasını istiyoruz. Bu sınavın iptal edilip başka yönlere çekilmemesini istiyoruz. ELİ’de işe girecek olan 55 kişinin bizlerden olmasını istiyoruz. Eğer bu şekilde olmaz ve yine sınavın iptali söz konusu olursa bizde maden köylüleri olarak elimizden geleni yapacağız.’dediler.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!