https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

El Emekleri Görücüye Çıktı

El Emekleri Görücüye Çıktı
1.258 views
10 Haziran 2015 - 7:54

Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan 60 kursta 451 kursiyer tarafından hazırlanan el emekleri Linyit Kapalı Spor Salonunda açılan sergi ile görücüye çıktı.
Halk Eğitimi Merkezi yıl sonu sergisi açıldı. Açılışı bekleyen bayanlar yağmur altında kurdela kesimini bekledi. Kaymakam Bahattin Atçı, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici’nin katılımı ile yapılan açılışta Kaymakam Atçı ‘ 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında her yıl büyük katılımla açılış yapıyoruz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum’dedi. Kurdela kesiminin ardından tek tek sergiler dolaşıldı. Sergilerin başında bulunan Kurs eğiticileri Kaymakam Bahattin Atçı ve Belediye Başkanı Hasan Ergene’ye yapılan teknikler hakkında bilgi verdi. Katılanlara çeşitli hediyeler verildi. GSK ve Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından hediye edilen 120 Dikiş Makinası kursiyerlere hediye edildi. Program sonunda Soma Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İsmail Erdinç sergi ile ilgili bilgi verdi.
Erdinç ‘Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, On yıl sonrasını düşünüyorsan fidan dik, Yüz yıl sonrasını düşünüyorsan ya insan yetiştir ya da eğitime yatırım yap. Bizler Halk Eğitim Merkezi olarak bu Çin Atasözünün ışığında insanımızı yeteneklerini geliştirerek yetiştirmeye, mutlu birer birey olarak hayata sıkı sıkıya bağlanmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başarma duygularının tatmalarını istiyoruz. Başarmanın insanda özgüven duyusunun gelişmesine çok önemli bir katkı yaptığı bir gerçektir. Dolayısıyla başarmak özgüveni özgüvende başarıyı sağlayan karşılıklı bir döngü oluşturmaktır.
Merkezimizde açılan kurslara katılan erkeklerin genel olarak istihdama yönelik, bayanların ise bir kısmının istihdama, bir kısmının hobi olarak, hoş vakit geçirme, arkadaş ortamı oluşturma, ev ortamından uzaklaşma, stres atmak gibi nedenlere bağlı olarak kurslara katıldığını belirtmek istiyorum.
Bu bağlamda özellikle İstihdama yönelik Mesleki Kursların açılması yönünde alan taraması yapılmış olup, bilgisayar, Tıbbi sekreterlik (hasta kabul), hasta ve refakatçisi, iş makineleri, ev ve kurum temizliği, kalorifer ateşçiliği, aşçılık, zabit katipliği için hızlı klavye kullanımı, kreş ve anasınıflarında bakıcılık için çocuk etkinlikleri kursları açılmış olup, bu kurslardan 1.155 kişi mesleki eğitim almıştır.
Kadınlarımızın boş zamanlarını değerlendirmesi, sosyalleşmesi ayrıca aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla; giyim, el ve makine nakışı, iğne oyası, tel kırma, ahşap boyama alanında toplam 60 adet kurs açılmış olup, 451 kursiyerimiz bu kurslara katılmışlardır.
Okullar hayat projesi kapsamında 10 farklı okulda çeşitli alanlarda (4-6 Yaş çocuk bakıcılığı, iğne oyası, bilgisayar, aile eğitimleri v.b.) kurslar açılarak okulların eğitim-öğretim saatleri dışında da mahalle halkı tarafından da yararlanması sağlanmıştır.
Kaymakamlığımızın himayelerinde açılan ve faaliyetlerine devam eden çocuk gelişim merkezine; 3.803 adet öğrenci müracaat etmiş, satranç, futbol, voleybol, basketbol, keman, bağlama, gitar, aerobik, oryantiring v.b. alanda 112 adet kurs açılmış olup bu kurslardan 33 adedi bitmiştir. Halen 79 isa faaliyete devam etmektedir. Hepimiz hayatımızın her döneminde mutlaka taktir, teşvik ve taltif edilmeyi isteriz. Bu insanın doğasında olan bir duygudur. GSK (Glaxo Smith Kline) ilaç firması ve Toplum Gönüllüleri Vakfı merkezime 120 adet dikişi nakış makinesi hediye etmişlerdir. Merkezimizce açılan makine nakış kurslarına katılarak kursu başarı ile tamamlayan ve belge almaya hak kazanan bütün kursiyerlere dikiş-nakış makinesi hediye olarak verilecektir. Burada törenimizi fazla uzatmamak adına belli sayıdaki kursiyerimize dikiş-nakış makinesi verilecektir. Şimdiden bu makineleri almaya hak kazanan kursiyerlerimize güle güle kullanın diyorum. Bu makineleri hediye eden kuruşumuza da teşekkür ediyoruz.
Ayrıca Kagider (Kadın Girişimciler Derneği) ile işbirliği gidilerek 17.450 bardak atlığı ve 2500 Lavanta Kasesi Projesi kazanca dönüştürülmüştür.
Açık ortaokulda 346 öğrenci, Açık Öğretim Lisesinde ise 1236 öğrenci kayıtlı bulunmaktadır.
İnsanlar eserleriyle yaşarlar ve ölümsüzleşirler. Türk Kadını, tarihte sabrı, çalışkanlığı bilgisi ve becerisi ile her zaman saygınlığını korumuştur. Biraz sonra insanımızın, sabrını, el emeğini göz nurunu kumaşa, ipe, boyaya, fırçaya nasıl döktüğünü hep birlikte göreceğiz. Bu sergimiz 09.06.2015-12.06.2015 tarihine kadar 10.30 ile 22.30 saatleri arasında açık olacaktır.
Soma’da açılan Giyim, Nakış, El sanatları kurslarının tamamının katıldığı sergi Linyit Kapalı Spor Salonunda 2 gün boyunca açık kalacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabı

error: Content is protected !!