https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Eğitim-İş’ten Suç duyurusu

Eğitim-İş’ten Suç duyurusu
81 views
27 Mayıs 2022 - 7:34

Eğitim-iş Sendikası Soma şubesi temsilciliği, Cengiz Topel Meydanında basın açıklaması yaparak 15 Mart’ta Atatürk’e hakaret eden öğretmen hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün neden müfettiş istemediğini sordu.

15 Mart’ta Soma’da görevli bir öğretmenin Atatürk’e hakaret ettiğini dile getiren Eğitim-İş Sendikası Soma Şubesi, Okulun kişi hakkında gerekli işlemi başlatmış olmasına rağmen İlçe Milli Eğitim’in konuyu kapatmaya çalıştığını dile getirdi.
Cengiz Topel Meydanında basın açıklaması yapan Eğitim-İş Sendikası’nı Atatürkçü Düşünce Derneği Soma Şubesi Yönetimi yalnız bırakmadı.
Eğitim-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Ahmet İnce tarafından yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi;
“Bugün burada 57 yıllık ömrünün 11 yılı savaşlarda geçmiş 24 madalya’ ya layık görülmüş 13 kitap yazmış 7 nişan almış, sayısı binlerle ifade edilen kitap okumuş, gerek ulusal gerekse de uluslararası alanda saygınlığı yüzlerce kez onaylanmış, hem yaşarken hem de ölümünden sonra çağımda ve çağının sonrasında izler bırakmış, bir gün benim sözlerimde bilim çelişirse bilimi kendinize rehber alın diyen, Birleşmiş Milletler teşkilatı tarafından doğumunun 100. Yılında, 1981 senesinde adına yıl ithaf edilen tek devlet adamı olan ve Birleşmiş Milletler UNİCEF örgütü tarafından tarifi şu şekilde yapılan “Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, UNESCO’nun yetki alanlarında yenilikler gerçekleştirmiş bir inkılâpçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önderlerden biri, insan haklarına saygılı, insanları ortak anlayışa ve devletleri dünya barışına teşvik eden, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayırımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.
Çok kısa bir anlatımla bu Üstün vasıflara sahip olan devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilçemiz Cemil Meriç Anadolu Lisesi’nde fizik öğretmeni olarak görev yapmakta olan meslektaşı olmaktan HİCAP duyduğumuz şahsın 15 Mart 2022 günü dersinde herkes tarafından nitelikleri, söylemleri bilinen Kadir Mısırlıoğlu’ndan övgü dolu sözlerle bahsederken bir öğrencimizin kendisine hocam Atatürk’e ağır hakaretlerde bulunan bir insan değil mi? Kendisi demesi üzerine evladım ne demiş ki Atatürk hakkında demesiyle öğrencinin hocam bunu söyleyemem çünkü buna terbiyem müsait değil demesinin ardından söyle ben sana izin veriyorum demiştir ardından öğretmenin ısrarı üzerine öğrenci hocam Atatürk’e PİÇ demiştir, Sözünün üzerine evladım ne var konuda PİÇ kötü bir şey değil ki dediği anlaşılmıştır.
Bu durum karşısında ne söyleyeceğini bilemeyen öğrenci okul idaresine dilekçe ile başvuru yaparak öğretmeni hakkında şikayet dilekçesini vermek cesaretini göstermiştir. Bunun üzerine konu hakkında hem resmi görevi olan hem de manevi duyarlılığı yüksek olan kurum müdürü ilgili kişi hakkında işlem başlatmış konuyu incelemek üzere ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından atanan muhakkiklerce şikayet sahibi öğrencilerin, aynı sınıftan yaklaşık 10 kadar öğrencinin ve şikayete konu olan şahsın ifadelerine başvurulmuştur. Şikayet sahibi öğrenciler ve rastgele seçilerek şahit olarak ifadesi alınan öğrenciler şikayete esas olan dilekçe doğrultuda ifadelerini vermişlerdir. Eğitim-iş sendikası Soma şubesi temsilciliği olarak bizler de başlatılan bu soruşturmanın takipçisi olacağımızı de yapılan eylemin 5816 numaralı ve 1951 tarihli Atatürk hakkındaki suçlar kanuna muhalefet olduğuna, tarafımızca sizler aracılığıyla duyurulmaktadır. İdari soruşturmanın dışında da buradan bu açıklamayı yaparak suç duyurusunda bulunuyor ve adli soruşturmanın başlatılmasını, durumun sabit olması halinde ilgili kişi hakkında işlem yapılmasını bu ülkenin bir vatandaşı, meslek yeminine inanan ve bağlı kalan öğretmenleri olarak , ayrıca sendikamızın Cumhuriyet değerlerini her zaman kendine ilke edinmiş üyeleri ve sözcüsü olarak talep etmekteyiz. Biz öğretmenlerin görevi branşı ne olursa olsun eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında yıllık çalışma planlarımız da da yer aldığı gibi Atatürkçülük ilke ve devrimlerini bu ülkenin aydınlık geleceği olacağına inandığımız öğrencilerimize aktarmak ve içselleştirmelerini sağlamaktır Yapılan bu hakaretin ve bir küfrü onaylamanın en hafif tabiriyle hadsizlik ve suç olduğu gerek anayasaya gerek Atatürk hakkında işlenen suçlar kanununa gerekse de meslek yemini ile taban tabana zıt olduğu aşikardır ilgili kişi hakkında adli ve idari soruşturmanın takipçisi olacağımızı buradan duyurmak istiyoruz.Bunun yanında böylesi hassas ve önemli bir konu için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden asıl uzmanlık alanı teftiş olan müfettiş istenmemiş olması şu soruları da beraberinde getirmektedir.
1. İlçe içinden okul idareci arkadaşların muhakkik olarak atanması konuya verilen önem hakkında bir gösterge midir?
2.Aynı ilçede görev yapan öğretmenlerin hayatlarının ilerleyen kısmında birçok yer ve zamanda karşı karşıya gelecek olmaları ihtimali objektif bir değerlendirmeyi zorlaştırmakta mıdır?
3. İlçe içinden muhakkikler aracılığı ile bu dosyayı inceleyip sonuca bağlamak isteyen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü konunun gerek ilçe gerek il gerekse de ülke gündemine yansıtılmadan bir an evvel gündemden düşmesini istiyor olabilir mi ?
Konuya ilişkin hassasiyetimizi, kaygılarımızı ve duruşumuzu göstermek üzere siz saygıdeğer basın mensupları aracılığı ile EĞİTİM-İŞ SOMA ŞUBESİ olarak tüm katılımcılara teşekkür eder saygılarımı sunarım”
Basın açıklaması sonunda katılanlar sessizce dağıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!