Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

“Eğitim Ciddi İştir,Eğitimde Nostaljinin Yeri Yoktur”

“Eğitim Ciddi İştir,Eğitimde Nostaljinin Yeri Yoktur”
2.832 views
11 Eylül 2014 - 7:24

Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu velileri örgütlenerek verilen kararın arkasında durulmasını istedi. Linyit Lisesi binasının kendilerine tahsis edilmesi gerektiğini vurgulayan Yunus Emre velileri ‘Valimiz ve Kaymakamımız altına imza atıp onay verdikleri karardan vazgeçmemesini istiyoruz’ dediler.
Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde imza toplayan grup Cengiz Topel Meydanına tepki yürüyüşü düzenledi. Cengiz Topel Meydanında açıklama yapan Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Okul aile birliği ve Soma sivil toplum örgütleri adına açıklama yapan Soma Memursen Başkanı Ahmet Açar, “ 28 derslikli binada bulunan Soma linyit Anadolu Lisesi’nin 2014-2015 öğretim yılında öğrenci sayısı 632 olacaktır. Aynı arsa içindeki 8 derslikli b blokta ikili öğretim yapan Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu’nun da 2014-2015 öğretim yılında yaklaşık 750 öğrencisi olacaktır. 2014 – 2015 öğretim yılında mezun vermeyecek olan Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulunun 2015 – 2016 öğretim yılındaki öğrenci sayısının 1050 olacağı öngörülmektedir.
Soma merkezde eğitim öğretim veren Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu geçen yıl binanın yetersizliği nedeniyle bu okulda eğitim görmek isteyen 225 öğrenci geri çevrildi. Bu yıl da 200-220 öğrencinin geri çevrilmesi söz konusudur.
Bilindiği üzere Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulunun hemen bitişiğinde Linyit Anadolu Lisesi eğitim vermektedir. Yoğun talep gören Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna çare bulabilmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçe merkezinde Soma Devlet Hastanesi altında yeni yapılan 24 derslikli İmam Hatip Lisesi binasına Linyit Anadolu Lisesi taşınması, Linyit Anadolu Lisesinin boşalttığı binaya Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulunun taşınması yönünde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazı yazmıştır. Böylelikle hem İmam Hatip Ortaokulunun bina sorunu çözülecek, Linyit Lisesi yeni bir binada eğitimine devam edecek hem de diyanet vakfı tarafından sadece İmam Hatip Lisesi olmak kaydıyla Milli Eğitime tahsis edilen İmam Hatip Lisesinin eğitim gördüğü şuan ki bina da milli eğitime kalacaktır.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Manisa Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne yazısı gereği. Bakanlık müfettişleri gelip okulları incelediler ve uygun olduğuna dair rapor düzenlediler. Soma Kaymakamlığı ve vali beyin de onayı ile taşınma kararı çıktı.
Linyit Lisesi De Yunus Emre De Bizim
Linyit Lisesi taşınmadan dolayı herhangi bir mağduriyet yaşamayacak hatta diğer Anadolu liselerine göre yine en merkezi yeni bir bina da eğitim öğretime devam edecektir. Fakat taşınmaması halinde Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu ikili eğitim yapacak 12-13 yaşlarındaki çocuklar sabah 06.30 da yollara koyulacak akşam 18.30 lara kadar okul da kalacak ve buna rağmen 200’e yakın öğrenci de derslik olmadığı için Yunus Emre de okuyamayacaktır. Eğitim ciddi iştir ve eğitimde nostaljinin yeri yoktur. Linyit lisesinin taşınmasına karşı olan arkadaşlara sesleniyorum.
Lise Öğrencisinin Mi Yoksa Ortaokul Öğrencisi Mi Merkeze Yakın Olmalı
Eğer Linyit’in yerine İmam Hatip Ortaokulu değil de düz orta okul taşınsaydı aynı tepkiyi verecek miydiniz?
Alınan taşınma kararının Linyit Lisesi öğrencilerimizin eğitimini olumsuz yönde etkileyecek bir madde söyleyebilir misiniz?
Linyit Lisesini bu kadar çok seviyorsanız neden kendi çocuklarınızı özel okullara ve Fen Liselerine, Öğretmen Liselerine gönderiyor da neden Linyit Lisesine göndermiyorsunuz?
Linyit köklü okul diyorlar doğru fakat Linyit Lisesi kapatılmıyor sadece yeri değiştiriliyor. Köklü okulların yer değiştirmesi neden problem yapılıyor
Yine köklü okullarımızdan Kız Meslek Lisesi taşınıyor, Sağlık Meslek Lisesi Ticaret’e taşınıyorsa Linyit’te taşınabilir.
Bergama’nın tarihi binası olan en köklü okulu Bergama Lisesi şehrin en ücra köşesine taşınıyorsa Linyit Lisesi de taşınabilir.
Sayın Kaymakamımız Ve Valimizden İmzalarının Arkasında Durmalarını Bekliyoruz
Bu karar çıktıktan sonra Soma’da her toplumsal olayda toplumu provoke eden CHP – MHP, Eğitim-Sen ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin organizasyonu ile eylem kararı alınıp 120-130 kişilik bir gurupla eylem yaptılar. Eylemciler günlerce uğraşmalarına rağmen 08 Eylül Pazartesi günü bir kısmı çocuklardan oluşan 120-130 kişilik bir grup topladılar. Küçümsemiyoruz ve bu arkadaşlarımızın tepkilerini de saygıyla karşılıyoruz. Sayın Valimiz ve Kaymakamımız altına imza atıp onay verdiğiniz karardan vazgeçmemenizi istiyoruz..
Amaç Eğitim Değil Tamamen Siyasidir
08/09/2014 Pazartesi günkü eylemde kullanılan iki adet afişin fotoğraflarından da anlaşıldığı gibi afişlerde ” gerici eğitim istemiyoruz” ve “gerici eğitim istemiyoruz okuluma dokunma” yazdığını göreceksiniz. Bu afişler ve yukarıda bahsettiğim eylemin planlayıcıları dikkate alındığında eylemin gerçek amacının İmam Hatip karşıtlığı olduğu açıkça ortaya çıkıyor..
Sayın vekillerim
Sizleri en zor şartlarda bütün hakaretlere rağmen en son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %47 ile destekleyen belediyeyi Ak partili bir başkana teslim eden bizleri desteklemenizi bekliyoruz.
Sayın Belediye Başkanımız Hasan Ergene’ye Sesleniyoruz
Sizi hiç bir zaman desteklemeyen başbakanımız yolunu kesip ağız dolusu hakaretler yağdıran 3 – 4 Eğitim Sen’linin organize ettiği 120 kişilik bir gurubun mu yoksa her şartta size destek veren bizlerin mi yanın da olacaksınız. Halk ve hak arıyorsanız halk ve hak buradadır. Vefa gösterip sizleri de yanımızda görmek istiyoruz.
Eğer bu sorun çözülmez ise iki yılda İmam Hatip Ortaokulunda okumak isteyen yaklaşık beşyüz öğrenci geri çevrildiği gibi gelecek yıl bu okul hiç öğrenci alamayacak. Öte yandan da Milli Eğitim Bakanlığı sürekli genelge yayınlayarak İmam Hatip Okullarına kaydolmak isteyen hiç bir öğrencinin geri çevrilmemesini istiyor. Tüm yetkililerden Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna sahip çıkılmasını istiyoruz.”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!