https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

DİSK Başkanlar Kurulu Soma’da Toplandı

DİSK Başkanlar Kurulu Soma’da Toplandı
1.584 views
11 Aralık 2014 - 8:51

DİSK Genel Başkanı Kani Beko,”2014 yılının 11 ayında en az bin 723 işçi aramızdan ayrıldı, yani 11 ayda sadece 1 Soma katliamı değil, neredeyse 6 Soma katliamı yaşadı. Madenciler insanca yaşamalı, çalışmalı, kara elmas yer altından çıkmalı, Soma hayat bulmalıdır” dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, madenlerle ilgili sorunlara yönelik, “Çözüm, madenleri TKİ’nin işletmesi, taşeron, hizmet alımı ve rödovansın kaldırılması, işten atılan arkadaşlarımız da dahil tüm maden işçilerinin TKİ işçisi olmasıdır” görüşünü bildirdi.

Soma’da düzenlenen DİSK Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi basın toplantısı düzenleyen Beko, Türkiye’de maden işçilerinin, ölüm ile açlık arasında tercihe zorlandığını ileri sürdü.

Beko, “yanlış tarım politikaları uygulanan” Soma’da, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan insanların madenlere sürüldüğünü iddia ederek, şunları söyledi:

“301 işçiyi ölüme sürükleyerek, iş cinayeti işlediler. Yırca’da, insanların zeytinlerini yok ederek sosyal cinayete devam ettiler. Ve son olarak, katliam yaşanan madende çalışan 2 bin 821 işçi, acımasızca işten atıldı. Soma’nın acısı dinmeden, yaraları sarılmadan, sorumlular hesap vermeden, verilen sözler tutulmadan, kalan sağlar işsiz bırakıldı. Böylece 2 bin 821 işçi arkadaşımızın yanı sırası, eşleri, çocukları, alışveriş ettikleri Soma esnafı ve aslında tüm Soma’ya karşı, sosyal cinayet işlendi.”

Sürdürülen politikalarla, işçinin, “Vazgeçtik haklarımız ve hayattan, açlık sınırında ücretlerle, ölümü göze alarak yaşamaya razıyız” demesinin amaçlandığını öne süren Beko, “(Madenlerin işletilmesiyle ilgili) Çözüm, madenleri TKİ’nin işletmesi, taşeron, hizmet alımı ve rödovansın kaldırılması, işten atılan arkadaşlarımız da dahil tüm maden işçilerinin TKİ işçisi olmasıdır” görüşünü dile getirdi.

Beko, üretim zorlaması, uzun çalışma saatleri, işçi maliyetlerinin düşürülmesi için getirilen “dayıbaşılık sistemi”nin, firmaların acımasız kar hırslarının sonucu olduğunu savunarak, 2011 yılında yayınlanan Devlet Denetleme Kurul raporunda da madenlerde en başta yer alan sorunların, “Taşeronluk/alt işverenlik uygulaması ve üretim zorlaması” olarak sıralandığına dikkati çekti.

Rapora rağmen mevcut düzenin devam ettiğini, 2008 yılından bu yana her yıl Türkiye’de ortalama 133 madencinin öldüğünü vurgulayan Beko, şöyle devam etti:

“Bu korkunç tabloya rağmen ülkeyi yönetenler, çökmüş sistemin hiçbir işe yaramayan mevzuatında göstermelik düzenlemeler yaparak, işi geçiştirmektedir. Soma maden katliamının üzerinden 7 ay geçti. Üzerine Torunlar ve Ermenek katliamları yaşandı. 2014 yılının 11 ayında en az bin 723 işçi aramızdan ayrıldı, yani 11 ayda sadece 1 Soma katliamı değil, neredeyse 6 Soma katliamı yaşadı.”

Kani Beko, işçi sağlığı ve iş güvenliğine dair açıklanan yeni paketin, sorunun asıl nedenini kalıcı hale getirdiğini iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çözüm diye getirdikleri paket iş yerlerinde denetimi özelleştirmeye devam etmekte, madenlerde rödovansı kalıcı hale getirmektedir. İş cinayetlerine yol açan bir zihniyet, gözümüzün içine baka baka devam etmektedir. Yarın yeni iş cinayetleri olduğunda (Ama biz paket açıkladık, ne yapalım işverenler uymuyor) demek için bir paket açıklanmıştır. Açıkladığınız paket hiçbir cinayeti önlemeyecek ve sizi sorumluluktan kurtarmayacaktır.”

Türkiye’nin kömüre ihtiyacı bulunduğunu belirten Beko, “Kömür ocaktadır, işçi buradadır. Bu işçileri, taşerona, şirketlere kul köle etmeye kimsenin hakkı yoktur. Ülkeyi yönetenler ve madenlerin asıl sahibi TKİ, bu işçileri açlığa ve ölüme mahkum edemez. Madenciler insanca yaşamalı, çalışmalı, kara elmas yer altından çıkmalı, Soma hayat bulmalıdır” diye konuştu.

Beko, atılan işçilerin kıdem tazminatlarının şirket tarafınca verilmemesi durumunda, bunun TKİ tarafından üstlenilmesi gerektiğine değinerek, “Çoğunuz Makedonya kökenli. Spartaküs gibi örgütlenip birlikte hareket edin” ifadesini kullandı.

Basına kapalı gerçekleştirilecek ve gün boyu sürecek toplantının sonuç bildirgesinin, daha sonra açıklanacağı bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!