Soma Karaelmas Gazetesi

‘Diren Yatağan Yanınızdayız’

‘Diren Yatağan Yanınızdayız’
2.062 views
19 Aralık 2013 - 7:56

Yatağan işçilerin her zaman yanında olduklarını ifade eden Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay ‘İşi, ekmeği, varanı ve milleti için özelleştirmelere karşı direnen maden ve enerji işçileri ile birlikte olduğumuzu ilan ediyoruz’ dedi.
Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santrallerinde çalışan enerji işçileri ve bu santrallere kömür besleyen kömür sahalarında çalışan maden işçilerinin her zaman yanında olduklarını ifade eden Küçükgençay ‘ Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santrallerinde çalışan Tes-İş Sendikası üyesi enerji işçileri ile bu santralleri besleyen kömür sahalarında çalışan Türkiye Maden-İş Sendikası üyesi maden işçileri, örnek bir sınıf dayanışması ile özelleştirmeye karşı aylardır omuz omuza kararlı bir mücadele sürdürmektedir. Tes-iş Sendikası üyesi enerji işçileri ile Türkiye Maden-iş Sendikası üyesi maden işçileri özelleştirmelerin bölgelerine yoksulluk, işsizlik ve göçten başka bir şey getirmeyeceğinin, bu işletmelere  sahip çıkmanın millete, vatana da sahip çıkmak anlamına geldiğinin bilincindedir. İşçiler, aynı paralelde düşünen bölge halkı, bölgedeki demokratik oluşumlar ve kitle örgütleriyle tam bir dayanışma içinde hareket etmektedir. Bu özelleştirme kararının geri alınması, Ocak 2014’te yapılması kararlaştırılan ihalelerin iptal edilmesi için hem direnmekte, hem de bütün demokratik iletişim kanallarını kullanarak ülkemizi yönetenlere seslerini duyurmaya çalışmaktadır.
Bütün tepkilerini anayasa ve ilgili yasanın öngördüğü temel hak ve özgürlükler çerçevesinde ortaya koyan maden ve enerji işçilerinin, iktidar partisinin il başkanlığına talebini iletmek üzere yürüyüşü, güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi ile sert bir biçimde engellenmiştir.
Maden ve enerji işçileri iki sendikanın öncülüğünde Ankara’ya yürüyüşler; TBMM önünde basın açıklaması yapmışlar; ardından TBMM ‘de grubu bulunan siyasi parti grup başkan vekilleriyle görüşmüşlerdir. Bu yürüyüş, maden ve enerji işçilerinin vatan, millet sevgisini, mücadele kararlılığını, yasalara, kurallara saygısını, sendikal disiplinini bir kez daha ortaya koymuştur.
İki sendikanın Şube ve Genel Merkez Yöneticileri, Sayın Başkanın bölgeye yapacağı ziyaret öncesi enerji ve tabii kaynaklar Başkanı Taner YILDIZ ile Ankara’da görüşüp sorunlarını iletmişlerdir. Yine, Başbakanın Muğla bölgesindeki ziyaretleri sırasında iki sendikanın Yatağan şube başkanları Başbakan ile görüşerek, haklı taleplerini, duyarlılıklarını aktarmışlardır.
Türkiye Maden-İş ve Tes-İş sendikaları maden ve enerji işçileri özelleştirmeye karşı demokratik direnişini sürdürürken, bu ihalelerin iptali konusundaki talepleri yetkililere iletmek için her türlü diyalog yönünü denemişler ve denemeye devam etmektedirler. Ancak, bu güne kadar bütün bu girişimlere karşın, özelleştirme ihalelerinin iptali konusunda olumlu bir gelişme sağlanamamıştır.
Maden ve enerji işçileri özelleştirmeye karşı uzun soluklu direnişleri çerçevesinde dönüşümlü açlık grevine başlamışlardır. Açlık grevleri, 29 Aralık 2013 tarihindeki mitinge kadar devam edecektir. Mitingin ardından iki sendika tarafından belirlenen mücadele programı çerçevesinde demokratik, meşru eylemler kararlılıkla sürdürülecektir.
Bizler, Ege Bölgesi Şubesi ve E.L.İ. işyerinin çalışanları olarak, Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santral ve kömür sahalarının özelleştirilmesine karşı Tes-iş ve Türkiye Maden İşçileri Sendikasının öncülüğünde direnen maden ve enerji işçilerinin haklı mücadelesini sonuna kadar desteklediğimizi, onlarla omuz omuza olduğumuzu ilan ediyoruz.
Bizler, ülkemize, milletimize büyük zarar veren, işsizlik ve yoksulluk üreten, milletin mallarının yok pahasına yerli yabancı firmalara satışı anlamına gelen bütün özelleştirmelerin ve enerji, maden özleştirmelerinin durdurulmasını, bu çerçevede Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santralleri ile kömür sahalarını özelleştirme ihalelerinin iptal edilmesini yüksek ve kararlı bir sesle talep ediyoruz.
Bir kez daha işi, ekmeği, varanı ve milleti için özelleştirmelere karşı direnen maden ve enerji işçileri ile birlikte olduğumuzu ilan ediyoruz.
Yaşasın Maden Ve Enerji İşçilerinin Özelleştirmeye Karşı Mücadelesi!
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Her Yer Yatağan Her Yer Direniş!”

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!