Soma Karaelmas Gazetesi

‘Dilenmiyoruz, Hakkımızı istiyoruz’
714 views
01 Temmuz 2020 - 14:16

Türkiye Maden İşçileri Sendikası önderliğinde 7 yıldır alamadıkları kıdem tazminatları için seslerini duyurmaya çalışan Uyar Madencilik mağdurlarını Cengiz Topel Meydanında eylem yaptı.

Uyar Madencilik çalışanları seslerini bir kez daha duyurabilmek için Cengiz Topel Meydanında toplandı. Ak Parti Soma İlçe Başkanı Erol Saygılı ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve İlçe Yönetimi, Sendika Yöneticilerinin tamamı Uyar Madencilik mağdurlarına destek olmak için meydanda yerini aldı. İşçilerin yanı sıra aileleri çocukları ile birlikte Cengiz Topel Meydanında kazanılmış haklarını istedi.
İşçiler adına Mustafa Güllü yaptığı konuşmasında ‘Bizler Uyar Madencilik AŞ’de çalışmakta iken ocakta meydana gelen iş kazaları sonucu kapanan ve Soma Kömür İşletmeleri 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen iş kazasından dolayı işten çıkarılan mağdur maden işçileriyiz. Ocağımızın ruhsatı ile Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünce Rödovans ilişkisi altında hukuki ilişki gerçekleşmiştir. Şirketten kıdem tazminatlarımızı almak yasal yollardan mümkün olmamıştır. Ancak havzamızda yaşanılan Soma Faciasından sonra, bu havzada yaşanan tüm olaylarda barışçıl şekilde çözüm arayışları çerçevesinde çalışmalar yürütmekteyiz. Yapılan girişimler sonucu Enerji Bakanlığının da katkılarıyla Soma Kömürleri’nde mağdur olan işçi arkadaşlarımıza bir nebze olsun çözüm bulunmuştur. Biz Uyar Madencilik ve Soma Kömür İşletmeleri Geventepe, Atabacası ve Işıklar çalışanları ise görmezden gelindik. Bizler de TKİ’nin sorumlu olduğu kömür sahalarında çalışıyorduk. İşsiz kaldık. Hiçbir hakkımız ödenmeden işten atıldık. Talebimiz açık ve net. Buradan bizi yönetenlere sesleniyoruz.
7 yıldır alamadığımız kıdem tazminatlarına bir çözüm üretin. Dünyanın en zor işini yapan biz maden emekçilerinin hakkını kimse yemesin. Bu üretimde yorgunluk var, alın teri var, yaralanma var, maden şehitlerimiz var.
Artık sesimizi duyun. Bizler borç para, istemiyoruz. Hibe istemiyoruz, dilenmiyoruz. Anamızın ak sütü gibi helal olan, devletimiz için ürettiğimiz fedakarca çalışmamızın, emeğimizin karşılığı olan hakkımızı istiyoruz’dedi. Güllü’nün konuşması sık sık sloganlar ile kesildi. Basın açıklamasının ardından Uyar Madencilik mağdurları sessizce eylemlerini sona erdirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!