https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

DENİŞ HALKI MAĞDUR EDİLMESİN

DENİŞ HALKI MAĞDUR EDİLMESİN
1.027 views
15 Ocak 2018 - 6:10

                  CHP Soma İlçe Yönetim Kurulu Deniş mahalle sakinlerinin sorunlarını, sıkıntılarını yerinde görmek için Deniş Mahalle sakinlerini ziyaret etti.

 

CHP Soma İlçe Yönetim Kurulu üyeleri Sercan Okur, Mehmet Kaygı, Müjdat Kaya ve Kadir Şeker Deniş Mahallesi sakinlerinden, iletilen sorun ve sıkıntıları yerinde görmek ve dinlemek üzere Deniş Mahallesini ziyaret etti.

Yapılan ziyaret hakkında açıklama yapan Yönetim Kurulu, “yaptığımız ziyarette bir kere daha gördük ki; Deniş Mahallemiz, maden sahası içerisinde sıkışmış bir yerleşim alanı. Geçmişten bu yana devam eden madencilik faaliyeti nedeni ile ne yazık ki mahalledeki evler hasar görmüş, tarım alanları büyük oranda azalmış, geriye kalan tarım alanlarında ise kömür tozu nedeni ile verim düşmüş.

Mahalle sakinlerinin sorunlarının çözümü, mahallenin başka bir alana taşınmasında bulunmuş. Ancak 2013 yılından bu yana gündemde olan taşınma konusu da mahalle sakinleri açısından başka sorunları gündeme getirmiş. Mahalle sakinleri 2013 yılından bu yana bir belirsizliğin içinde yaşamış.

Mahallenin taşınmasından önce mahalle sakinlerinin taşınmaz malları kamulaştırılacak. Kolay değil, köklü bir geçmişi olan koskoca bir mahalle ortadan kalkıyor. Mahallenin taşınması ile birlikte, mahalle sakinlerinin ortak kültürü, geçmişi, anıları da ortadan kalkacak. Mahalleli, doğup büyüdüğü, acı tatlı anılarının olduğu topraklara veda edecek.

Bir insanı yerinden, yurdundan etmenin bedeli hiçbir değer ile ölçülemez!

İlçemizde bugüne kadar pek çok kamulaştırma hadisesi yaşandı. İnsanların evleri, tarlaları yani geçim kaynakları istimlâk edildi. Ne yazık ki kamulaştırma, pek çok vatandaşımızı mağdur etti.

Önümüzdeki günlerde, kamulaştırmayı yapacak kurum olan TKİ, Deniş sakinlerini uzlaşma toplantılarına çağıracak. Uzlaşma toplantılarında, Deniş sakinlerine taşınmazlarının gerçek değerleri teklif edilmezse, yeni kamulaştırma mağdurları yaratılmış olacak.

CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak, kamulaştırmayı gerçekleştirecek olan Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğüne sesleniyoruz; Kamulaştırma bedelini belirlerken, bir insanın doğup büyüdüğü topraklardan koparılmasının, yıllarca geçimini sağladığı tarlalardan vazgeçmesinin ne kadar güç olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin! Teklif edeceğiniz kamulaştırma bedeli, yerinden yurdundan ayrılmak zorunda kalacak Deniş sakinlerinin mağduriyetini giderecek ölçüde ve değerde olsun. Sosyal devletin gereği önce vatandaşının hakkını, hukukunu korumaktır. Bu ilkeden hareketle TKİ, Deniş sakinlerinin hakkını gözetmelidir.

CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak hakkı yenen, hukuku korunmayan her vatandaşımızın yanındayız. Deniş Mahallesinin taşınma sürecini de yakından takip edeceğiz. Yeni mağduriyetlerin yaratılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!