Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Demokrasiyi Sandıktan İbaret Sanan Zihniyet… Sevin Bakalım…

Demokrasiyi Sandıktan İbaret Sanan Zihniyet… Sevin Bakalım…
1.086 views
14 Ağustos 2014 - 9:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu, 10 Ağustos Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.
CHP İlçe Başkanı Bayramoğlu yaptığı açıklamasında, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı ve Sayın Başbakan yüzde 51 küsur oyla yarışı önde tamamladı. Bu oran tüm seçmenlerin yüzde 38’ine karşılık gelen bir orandır. Yani seçilen Cumhurbaşkanı, Türk milletinin yüzde 38’inin onayını alabilmiştir.
Peki, bu yarış hangi koşullarda gerçekleşmiştir? Resmi seçim takvimi, seçimin yapıldığı günden yaklaşık kırk gün önce başlamıştır. Öncelikle bu çok kısa bir süredir. Bu süreç içinde, anket şirketlerinin hileyle yönlendirme yaptığını, bizzat anket yöneticileri bugünlerde televizyonlarda itiraf ediyorlar.
Devletin bütün imkânlarını kullanan başbakanın bu durumunu düşündüğümüzde, bu yarışın adil bir yarış olduğunu söylemek de imkânsızdır. Devletin valileri, kaymakamları, uçakları, helikopterleri vb. yalnızca bir adayın emrinde olmuştur. Her seçimde uygulanan gıda ve para dağıtımı bu seçimde de gerçekleşmiştir. TRT’nin, adayların çalışmalarının verilmesine ayırdığı süreler ise yine bu seçimin adil olmayan bir seçim olduğunun bir başka ispatıdır. Vb.
Kazanmak için her yol mubah mıdır? Kazanmak için yapılan her şey helal midir? Her şey vicdanlara uygun mudur? Birileri bunun cevabını vicdanlarında vermeli ve ahlaki olarak sorgulamalıdırlar.
Değerli Somalılar,
Evet demokrasinin varlığının temel göstergelerinden birisi de sandıktır. Ancak bu tümcenin doğru olabilmesi için hukuk kurallarının geçerli olduğu, adil bir seçim sürecinin yaşanması koşulu vardır. Siz her türlü baskı ve adil olmayan avantajlarla seçim yapabilirsiniz. Kazanabilirsiniz de. Ama unutmayın ki dünyada sandığın konduğu her ülkede “demokrasi vardır” deme şansımız bulunmamaktadır. Hadi dünyayı geçelim. Halkoyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in %92 oy ile seçildiğini ve bugün hangi hukuki süreçlerin muhatabı olduğunu hatırlatmakla yetinelim.
Hukuku dışlayarak ve yok sayarak demokrasiden bahsedebilmek gülünçtür. Yönetenlerin yargılanamadığı, suçlu mu, suçsuz mu ortaya çıkarılamadığı bir iklimde adaletten ve demokrasiden bahsedebilmek mümkün değildir. Hukuk ve yargı bizatihi bunun için vardır.
Seçimi yapılan mevkii devletin temsil edildiği bir mevkiidir. Eğer bu görevi yapan kişi kucaklayıcı olamaz ve bugüne kadar ki pek çok gerginliğin olduğu gibi yeni gerginliklerin sebebi olmaya devam ederse, Türkiye’yi çok zor günlerin beklediğini söylemek zorundayız”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!