Soma Karaelmas Gazetesi

Demirtaş Soma’yı Ziyaret Etti

Demirtaş Soma’yı Ziyaret Etti
1.703 views
31 Temmuz 2014 - 7:18

HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma’da aileleri ve mezarlığı ziyaret etti.
Demirtaş, “301 işçi yerine 301 milyarder hayatını kaybetseydi sonuçları böyle mi olurdu? Ortada ne hükümet, ne vali, ne kaymakam kalırdı” dedi.
Seçim çalışmalarına Aydın ve İzmir’de devam eden Selahattin Demirtaş, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma’ya gelerek, Maden Şehitliği’ni ziyaret etti. Burada madencilerin mezarlarına karanfil bırakan Demirtaş, ardından dua etti. Ailelerin de burada sıkıntılarını dinleyen Selahattin Demirtaş mezarlıkta bayram her yerde sevinçle karşılanmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:
“Facia, sonuçları itibariyle yeterince tartışılmadı. 301 insandan emekçiden bahsediyor. Bir çırpıda katledilmiş insandan bahsediliyor. 301 işçi yoksul değil de 301 milyarder ölseydi, acaba ne olurdu? Tepkiler böyle mi olurdu? Başbakan ‘bu işin fıtratında var’ diye bilir miydi? Kaçış odası konması engellene bilir miydi? 301 milyarder, milyoner ölseydi, ortada ne hükümet kalırdı, ne vali, ne de kaymakam kalırdı. Yoksul olanlar öldüğü zaman arkasından sadece yalanlar kalıyor. Dökülen gözyaşları bile timsah göz yaşları oluyor. Bu gidişatı değiştirebiliriz. Türkiye ekonomisinin 25 milyon emekçinin omuzlarında yükseliyor. Türkiye’nin yüzde 5 ‘i, geri kalan yüzde 80’nin ürettiğini çalarak zengin oluyor. Bir işçi, 300 işçi, bin işçi onlar için fark etmez. Bizi hep ‘bu paralar kazanılmazsa sizler de olmasısınız’ diye tehdit ettiler. Bu acı bilançonun ortayla çıkmasının nedeni budur. Türkiye’nin gerçek sahibi bunlardır, işçilerdir. Bunlar koyacak yer bulamayacak kadar para kazanırlar, birileri de burada gömülecek iki metrelik toprak bulabiliyor. Onların da anneleri, babaları, çocukları gerçek gözyaşı döken aileleri var. Gerçek bir başkan olsaydı, bu acılar yaşanmazdı. Katlettikleri sadece 301 işçi değil, onurumuz da katledildi. Her yerde tüm Türkiye’de bunu hissettik. Ama onlar için işçi önemli değil, sayı önemli değil. Hükümet zora girmesinin, patron zora girmesinin, uluslar arası sermaye ürkmesin yeter. Bu işin fıtratında değil ölümler. Kazandıklarının onda birini güvenliğe harcasalardı, bu ölümler olmayacaktı. Bir işçi bile burnu kanamadan yaşabileceklerdi. Soma ile Roboski’nin acısını birleştirdiğimiz gün, kalbimizde hissettiğimiz gün bu işin çıkış yolu aynıdır. Birlik ve beraberlik içinde sahip çıkarsan kazanırız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!