Soma Karaelmas Gazetesi

Çocuklar Bayramlarını Kutladı

Çocuklar Bayramlarını Kutladı
3.791 views
24 Nisan 2014 - 14:31

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cengiz Topel meydanında düzenlenen program ile kutlandı. Jimnastik gösterileri, sandalye kapmaca ve halat çekme yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Soma Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde yapıldı. Cengiz Topel Meydanında yapılan kutlamalar öncesinde Atatürk anıtına çelenk konuldu.
Çelenk koyma töreninde ilk yaşandı.
Kaymakam Bahattin Atçı, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı İbrahim Kılınç, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Cumhuriyet Başsavcısı vekili Ömer Türkmen ve Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy hep birlikte çelenk koydu.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kutlamalar için Hükümet Konağı önünde protokol için hazırlanan bölüme geçildi. Kaymakam Bahattin Atçı, Garnizon Komutanı J. Bnb. İbrahim Kılınç ve Belediye Başkanı Hasan Ergene programa katılanların bayramını kutladı.
Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy gönlümün biricik çiçekleri diye başladığı konuşmasında ‘Bugün, tarihte eşsiz bir Millî Mücadelenin verildiği ve Koca Çınar Osmanlının köklerinden filizlenen yeni bir devletin kurulduğu büyük bir gündür. Bugün; egemenliğin millete geçtiği gündür.
Bilindiği üzere; 1.dünya savaşı patlak vermiş Osmanlı Devletini hasta adam ilan edenler ülkemiz üzerinde kara planlar yapmaya başlamışlardı. Çanakkale’de destansı bir kahramanlıkla durdurulanlar; akabinde 30 Ekim 1918 de Osmanlı Devletine; tamamen teslim antlaşması olan Mondros Mütarekesini imzalattılar. Bu antlaşma ile ;Stratejik noktaların işgali, ordunun terhisi ve donanma ile cephanelerin teslimi ve istenilen yerlerin işgali öngörülüyordu:15 Mayıs 1918 de Yunanlıların İzmir’e çıkması ile Anadolu adım adım işgal edilmeye başlanmıştı. Böylesi bir kara tablo karşısında; Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a ayak basarak Kurtuluş savaşını başlatıyordu. Sırasıyla; Milli direniş bilincinin belirtildiği Havza ve Amasya Genelgeleri yayınlanmış; Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez fikrinin oluştuğu, vatanı yine milletin azim ve kararının kurtaracağı iradesinin tescillendiği, Erzurum Kongresi ve Sivas Kongresi kongreleri yapılmıştı.
Büyük Türk Milleti, düşmana karşı; kıt imkanlarla Gazi Mustafa Kemal Önderliğinde birleşerek kurtuluş mücadelesini kahramanca yaptı.23 Nisan 1920 de Bağımsız bir devletin temellerinin atıldığı ve Millet egemenliğinin tescillendiği; Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Bu sevincin her zaman çocuklar tarafından yaşanması için; Büyük Önder bu günü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir. 23 Nisan dünyada çocuk bayramı olarak kutlanan tek gündür.
Tarihte ilkleri yazan Türk Milleti, yine bir ilki yazmış ve bir çocuk bayramını kendi ev sahipliğinde bütün dünya ile paylaşmıştır. Bu onun lider devlet, lider millet olma özelliğinden kaynaklanan asil bir hasletidir. Bu güzide günde, gökyüzü enginliğindeki yüreğiyle bizim çocuklarımız, dünyanın dört bir yanından gelen dini , dili, rengi farklı binlerce çocuğu; bir Yunus misali sevmiş, Mevlana gibi bağırlarına basmışlardır. Bizim yavrularımız, değişik coğrafyalarda göz yaşı döken, horlana , aç ve susuz kala , hunharca katledilen, insanlık dışı işkencelere maruz kalan, anne – babasından mahrum bırakılmış çocukların çığlıklarını duyarak, dünyaya “Ne olur çocuklar bayram yapsın; ne olur çocuklar gülsün! diyerek çocukça bir yürekle ama insanlığın en güzel sesiyle bütün dünyaya seslenmektedirler. Bizim yavrularımız, asasından aldığı ilhamla bu bayramda ve daha nice 23 Nisanlarda katılaşmış, kalıplaşmış kalplere sevgiyi öğretecek, dünyayı barışın, kardeşliğin, paylaşmanın rengine boyayacaklardır. Ben de dünyamızın sevgi, barış ve kardeşlik ve umut ressamları olan biricik yavrularımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları tebrik ediyor, bu günleri yaşamamıza vesile olan başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum’dedi.
Mehmet Akif Ersoy İÖO öğrencisi Meltem Köse tarafından Egemenlik adlı şiir okundu. Mehmet Akif Ersoy İÖO öğrencileri çocuk oyunları grubu tarafından mendil kapmaca, seksek, birdirbir gösterileri sergilendi. Yunus Emre İHO Cansu İstekli tarafından okunan şiirin ardından Jimnastik ve Tekvando gösterileri büyük beğeni topladı. Öğrenciler arasında sandalye kapma ve halat çekme yarışmaları yapıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik haftası içinde düzenlenen Şiir, Satranç, Resim, Futbol turnuvası, halat çekme ve sandalye kapma yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.
Program Eğitmenleri Ahmet Sis tarafından 13 Eylül Gama Ortaokulu, Naciye Evren İlköğretim Okulu ve Canlar Ortaokulu öğrencileri nin sergilediği halk oyunları gösterileri ile sona erdi. Bayrama katılanlara Soma Belediyesi tarafından pilav ayran ve dondurma ikram edildi. Ancak program sonuna kadar ikramlar bitince bir çok kişi eli boş döndü.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!