Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Çiftçilerimiz Mağdur Edilmesin

Çiftçilerimiz Mağdur Edilmesin
1.440 views
16 Ekim 2014 - 7:46

Soma Ziraat Odası Başkanı Adil Yörük basın açıklaması yaparak Yırca Mahallesi çiftçilerinin mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Soma Ziraat Odası Başkanı Adil Yörük Yırca Mahallesinde bulunan çiftçilerimiz yıllarda tarlaları ve zeytinlikleri ile iç içe yaşamışlar bunlardan ayrılmak kolay değildir diyerek yaptığı açıklamasında ‘Soma Yırca Mahallesi yeni kurulacak Termik Santralı nedeniyle

Acele kamulaştırma kararı alınmış ve bu nedenle mahkeme tarafından değer tespiti yaptırılmıştır. Yapılan değer ve tespitlerde eksiklikler bulunmaktadır vatandaşlar buna itiraz etmektedir . Örneğin sınır sınıra olan arazilerde biri ayrı değerde diğeri ayrı değerdedir. Ürün değerleri günün raiç fiyatlarına göre değildir. Zeytin ürünü her yıl değişken bir üründür var yılı yok yılı olarak her yıl değişir bu yıl var yılı olduğundan ürün rekoltesi yüksektir. Verilen fiyatlar azdır. Acele kamulaştırma olduğundan bilir kişiler bunları gözden kaçırmıştır. Kurulacak olan santral ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bunun herkes bilincindedir, fakat bu ülkenin vatandaşları ve çiftçileri olarak bu insanlarda mağdur edilmemelidir. Bu insanlar bu tarlaları ve zeytinlikleri ile iç içe yıllarca yaşamışlar geçimlerini sağlamışlar bunlardan vazgeçmek onlar için kolay bir şey değildir. Kurulacak olan santral için her türlü prosedür yerine getirildikten sonra çalışmaya başlanmalıdır. Hiçbir şey oldu bittiye getirilmemelidir. Vatandaşın hiçbir malı gözardı edilmemelidir. Vatandaşların Devlete karşı boynu kıldan incedir fakat, Devletinde milletine sahip çıkarak hakkını ve hukukunu gözetmelidir .Bu santral buraya yapıldığında bu insanlar geçim imkanlarını kaybedecekler ve her türlü etkileneceklerdir. Bunlar için çare aranmalı ve her türlü mağduriyetleri giderilerek toplumsal barış sağlanmalıdır. Bu santral pekala bu tarım arazilerine değil de başka bir yere yapılması mümkün değil miydi acaba, niye buraya yapılıyor diye insanlar tepki gösterdiği gibi bizimde tasvip etmediğimiz bir durumdur’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!