Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Çiftçi-Sen “Monsanto Kanunlarına Hayır”

Çiftçi-Sen “Monsanto Kanunlarına Hayır”
1.332 views
18 Nisan 2014 - 7:02

Çiftçi-Sen 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.
Açıklamada:”Çiftçilerin kendi üretmiş olduğu tohumları kullanması,paylaşması giderek daha da zorlaştırılmakta, ‹Monsanto kanunları› diyebileceğimiz tohum yasaları çıkarılmaktadır. Bu yasalar “Endüstriyel üretim tescili olan veya patentli tohumlar ve genetiği değiştirilmiş tohumlar yararına hizmet etmektedir.” Ülkemizde de bu amaca hizmet eden Tohum Yasası çıkarılmıştır.» denildi.
Açıklama şöyle:
1996 yılında dünya çiftçilerinin örgütü La Via Campesina 2. Uluslararası kongresini Meksika’da yaparken 17 Nisan günü acı bir haberle sarsıldı. Brezilya Carajas’ta, Toprak Reformu için yürüyen MST üyeleri saldırıya uğramış,19 çiftçi katledilmişti. Kongre 17 Nisan’ı “Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü” olarak ilan etti. O günden sonra, La Via Campesina ve üye örgütleri her yıl eylem ve açıklamalarıyla 17 Nisan’ı “Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü” olarak kutluyor. La Via Campesina üyesi olan Çiftçi Sen’de 17 Nisan’ı her yıl dünya çiftçilerinin ortak belirlediği temaya uygun kutlamakta.
Ne yazık ki, ülkemizde uygulanan tarım politikalarıyla küçük çiftçilerinin durumu bir önceki yıla göre her yıl daha da kötüleşiyor.
• Tarım hızla şirketleştirilirken, ülke tarımı tahrip ediliyor.
• Üreticiler sözleşmeli üretime mecbur hale getiriliyor.
• Üreticilere endüstriyel üretim dışında alternatif bırakılmıyor.
• GDO girişlerine “engel olunamıyor”.
• Tohumlar patentleniyor.
• Gıda egemenliğimiz küresel şirketlerin eline geçiyor.
• Otlak ve meralar piyasaya ve beraberinde yapılaşmaya açılıyor.
• Büyük şirketlere endüstriyel hayvancılık için destekler sağlanırken, küçük üreticilere hayvancılık yapma şansı bırakılmıyor. Küçükbaş hayvancılık bitiriliyor.
• Ülkenin ürün deseni şirketlerin isteği doğrultusunda yeniden düzenleniyor.
• Doğanın talanı ve tahribi daha büyük boyutlara ulaşıyor.
• Türkiye”de zaten çok az olan sulak alanlar dereler, göller, su havzaları metalaştırılarak satılıyor, hızla uluslar arası tekellerin eline geçiyor.
• HES’ler, RES’ler ve GES’ler yaygınlaştırılarak tarım arazilerinin ve doğanın hızla tahrip edilmesi sağlanıyor.
• Bütün Şehir Yasası’yla köyler mahalleye dönüşüyor ve piyasanın hizmetine sunuluyor.
Üretiminden hızla uzaklaştırılan milyonlarca çiftçi, olmayan bir geleceği şehirlerde aramaya zorlanıyor.
La Via Campansina bu yıl “17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü”ü Tohum, Gıda Egemenliği mücadelesinin yükseltilmesi hedefiyle kutluyor.
Tarımın ilk girdisi, “olmazsa olmaz olanı tohumdur.” Binlerce yıldır çiftçilerin seçilimleriyle, ıslah çabalarıyla tohumlar geliştirilmiş ve bugüne taşınmıştır. Her tohum içinde , çiftçilerin nesiller boyu biriktirdiği büyük ve zengin bilgisini, deneyimini ve kültürünü taşımaktadır. Bugün şirketler bütün bunları yok sayıp kendilerini yeniliklerin ve fikri mülkiyetin tek kaynağı olarak görmektedirler. Tohumlarımız endüstriyel tarım çıkarına özelleştirilip, tek tipleştirilmektedir. Tohumun şirketlerin denetimine girme süreci giderek hızlanmaktadır.
Çiftçilerin kendi üretmiş olduğu tohumları kullanması,paylaşması giderek daha da zorlaştırılmakta, “Monsanto kanunları” diyebileceğimiz tohum yasaları çıkarılmaktadır. Bu yasalar “Endüstriyel üretim tescili olan veya patentli tohumlar ve genetiği değiştirilmiş tohumlar yararına hizmet etmektedir.” Ülkemizde de bu amaca hizmet eden Tohum Yasası çıkarılmıştır.
İşte bu noktada biz Çiftçi-Sen (Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu) olarak;
– Küçük çiftçi ve köylü tarımının önündeki engellerin kaldırılmasını,
-Suyun ticarileştirilmesinden vazgeçilmesini
-Tarım arazilerini ve doğayı yok eden RES,GES ve HES enerji politikalarından vazgeçilmesini,
– Mera, Büyükşehir, Tohum kanunlarının derhal iptal edilerek toprak ve tohum üzerindeki şirketlerin egemenliğine son verilmesini
– Bölgede enerji ve su üzerine yapılan emperyal hesaplardan vazgeçilmesini,
– Gıda egemenliğimizi talep ediyoruz.
Gıda egemenliğimiz için, çiftçilik yapma hakkımız için, tohumlarımızı koruyup geleceğe bırakmak için, topraklarımızı, suyumuzu korumak için mücadelemizi yükselteceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.
Ali Bülent Erdem – Çiftçi-Sen Genel Sekreteri
Adnan Çobanoğlu – Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!