Soma Karaelmas Gazetesi

Çiftçi Kardeşlerim Aracının Muayenesini Unutma

Çiftçi Kardeşlerim Aracının Muayenesini Unutma
1.709 views
04 Haziran 2014 - 6:31

Ülkemizde tescilli lastik tekerlekli traktör ve tarım makinesi sayısının birçok Avrupa Birliği ülkesinden fazla olmasının , lastik tekerlekli traktörlerin muayene ve kontrollerinin yeterince ve etkin olarak yapılmamasının, güvenlik tertibatının yetersiz olmasının , ayrıca bu araçların karayolu trafiğinde yoğun olarak kullanılmasının trafik güvenliği açısından tehlike yaratmaktadır . İlimizde ve ilçemizde tarım sezonunun başlaması nedeniyle her yıl Haziran ve Eylül ayları arasında traktörlerin en çok kaza yaptığı dönemdir . Yaklaşan bu dönemde çiftçilerimizin traktörlerinin gerekli bakım ve muayeneleri ni üzücü olaylarla karşılaşmamak için yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü kazalarda ölüm oranının en yüksek olduğu araç cinsi traktörler dir . (2007-2012 ) ölümlü trafik kazalarının toplam kazalar içinde oranı %2,5 iken traktörlerin karıştığı kazaların ölümle sonuçlanma oranı yaklaşık dört kat fazladır. Çiftçilerimiz trafikte her an sorumlu davranmalıdırlar. Toplumsal sorunun çözümü için ilgili tüm tarafların desteği ve etkin müdahalesi gerekmektedir.
19 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre , muayenesi olmayan araçların satışı yasaklanmıştır .
Bu nedenle traktör sahiplerin muhtemel bir satışı sırasında çıkacak gecikme ücretleri nedeniyle mağdur olmamaları için muayenelerini geciktirmeden yapmaları son derece önemlidir. Traktör muayeneleri tüm sabit istasyonlarda yapılmakta 0850 222 88 88 çağrı merkezlerini arayabilirler.
TÜVTÜRK Randevuları ücretsizdir . TÜVTÜRK ‘ün internet adresi www.tuvturk.com.tr olup randevular buradan tamamen ücretsiz olarak alınabilmektedir. Trafik güvenliğinin artırılması yolunda traktörlerin de periyodik muayenelerinin yapılması ve trafik güvenliği düzeylerinin yükseltilmesi , tüm yol kullanıcılarını koruyacak , yaralanmaları ve ölümleri azaltacaktır . Bu bilgiler ışığında tüm çiftçi üyelerimizin bilgilendirilmesini ve aracının muayenesini yaptırarak kazasız belasız bir tarım sezonu geçirmelerini diler saygılar sunarım .
Adil YÖRÜK
Soma Ziraat Odası Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!