Soma Karaelmas Gazetesi

Chp’li Özgür Özel’den Soma Komisyonuna 3 Önerge

Chp’li Özgür Özel’den Soma Komisyonuna 3 Önerge
1.715 views
11 Ekim 2014 - 8:29

CHP Manisa Milletvekili ve Soma Komisyonu üyesi Özgür Özel, bilirkişi heyetinin Soma Komisyonu tarafından dinlenilmesi, Eynez maden ocağında kazanın yaşandığı yerin görülmesi ve uzmanlardan oluşan bir heyetin Soma’yla benzer maden yapılarına sahip ülkelere ziyaret yapması yönündeki 3 ayrı önergesini Soma Komisyonuna sundu.

CHP’li Özgür Özel, 25-26-27 Eylül tarihlerinde Soma Komisyonu’nun Eynez’de yaptığı incelemelerde kazanın yaşandığı yerin görülmediğini söyleyerek, Komisyona kazanın yaşandığı yerin görülmesi için önerge sundu. CHP’li Özgür Özel bu önergesinin yanı sıra bilirkişi heyetinin de dinlenerek kazanın oluş senaryolarının konuşulmasını ve yine uzmanlardan oluşan bir heyetin yurtdışında incelemeler yapmasını öneren önergelerini de Komisyon Başkanlığına verdi.

KAZAYA İLİŞKİN BİLGİ VE BULGULAR KALDIRILACAK

CHP’li Özel, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Eylül ayının sonunda Soma Komisyonu olarak Eynez ocağına yaptığımız ziyarette madende kaza olan yere kadar giremedik. Ancak 150 metre kadar ilerledik. Bu noktadan sonrasında göçükler ve bariyerler vardı. Ancak, 1 ay içinde kazanın yaşandığı yere de ulaşılarak oralarda da gerekli onarım işlerinin yapılacağı ve dolayısıyla kazaya ait bilgi ve bulguların ortadan kaldırılacağı da açık. Bu nedenle Soma Komisyonu raporunu tamamlamadan bu bölgenin bir an önce görülmesi son derece önemli.” dedi.

BİLİRKİŞİ HEYETİNİ DE DİNLEYELİM

CHP’li Komisyon üyesi Özgür Özel’in bir diğer önerisinde ise bilirkişi heyetinin Soma Komisyonu tarafından dinlenilmesi öngörülüyor. Özgür Özel’in hazırladığı önergenin gerekçesinde şunlar yer alıyor:

BİLİRKİŞİ HEYETİNİN RAPORU ÖNEMLİ BULGULAR ORTAYA KOYDU

“Çok sayıda kusur ve eksiği tespit ederek, faciayı ilgili mevzuat uyarınca da inceleyen ve bugüne kadar hazırlanmış raporlarla birlikte kapsamlı bir değerlendirme yapan Bilirkişi Raporu facianın neden meydana geldiğine ilişkin önemli bulguları ortaya koymuştur. Komisyonumuzun bundan sonraki çalışmalarına ışık tutması için söz konusu raporu hazırlayan; Maden Bilirkişisi Prof. Dr. Ercüment Yalçın, Elektrik Bilirkişisi Prof. Dr. Eyüp Akpınar, Maden Bilirkişisi Prof. Dr. Ahmet Hakan Onur, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Alpaslan Ertürk’ü davet ederek dinlemesi son derece yerinde olacaktır. Komisyon uzmanlarımızın, konuyla ilgili bilim adamlarının, maden mühendislerinin katıldığı bir toplantıda bilirkişiler ile birlikte kazanın ortaya çıkışana ilişkin senaryoların irdelenmesi için bir toplantı tertip edilerek konu enine boyuna konuşulmalı ve raporu yazan Bilirkişi heyetinin elinde bulunan bilimsel veri ve deliller üzerinden görüş alışverişi mutlaka yapılmalıdır.”

KOMİSYON AMERİKA VE AVUSTRALYA ZİYARETLERİNİN UYGUN OLMADIĞINI GÖRDÜ

CHP’li Özgür Özel’in bir diğer önerisinde ise Komisyonun değil ama uzmanlardan oluşan bir heyetin Soma’yla benzer maden yapılarına sahip ülkeleri ziyaret etmesi öngörülüyor. Özgür Özel’in bu önergesinin gerekçesinde ise Komisyonun daha önceden gitmeyi düşündüğü ancak daha sonradan iptal olan Amerika ve Avustralya ziyaretlerinin ise uygun tercihler olmadığı belirtiliyor.

AMERİKA VE AVUSTRALYA’NIN MADENLERİNİN SOMA İLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK

CHP’li Özgür Özel’in önergesinin gerekçesinde; komisyonun dinlediği kişiler tarafından da seçilen bu iki ülkenin- Amerika ve Avustralya-maden yapısının Soma ile uzaktan yakından alakasının olmadığının ortaya konulduğu ifade edildi.

Bu önergenin gerekçesinde ise;

“Gerek bugüne kadar dinlediğimiz uzmanlar, gerek edindiğimiz tecrübeler ile birlikte düşünüldüğünde şu anda bu ziyaretlerin yapılmamasının bir eksiklik olmadığı ve kamu kaynakları açısından da o günlerde böyle bir maliyete girilmemesinin yerinde olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.  Ancak, Komisyonumuzun hazırlayacağı raporu ve ülkemizin madencilik faaliyetleri ile mevzuatına ışık tutacak çalışmalar açısından, Soma madenlerinin yapısına benzer ülkelerin tespit edilerek, bunlardan 1 ya da 2’sine ziyaret yapılması ve özellikle bu ülkelerdeki iş güvenliği tedbirlerinin yerinde incelenmesi faydalı olacaktır.”

KOMİSYON ÜYELERİ DEĞİL UZMANLAR GİTSİN

“Bu ziyaretlerin konu hakkında akademik eğitimi ve bilgisi olmayan Komisyon üyeleri yerine, Komisyonumuz uzmanları ile maden mühendisleri ve iş güvenliği uzmanları tarafından yapılması ise son derece önemlidir. Bu nedenle, bu çerçevede yapılacak bir ziyaret için Komisyon uzmanlarının önerisi ile ziyaret edilecek ülkelerin tespit edilmesi, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden maden mühendislerinin, şu anda kamu ya da özel sektörde aidiyeti olmayan ancak geçmişte sektörde çalışmış ehil kişilerin ve uzmanların isimlerinin belirlenerek ziyaret için 17 kişilik bir uzmanlar heyetinin oluşturulması ve böyle bir ziyaretin yapılması için çalışmalara başlanması yerinde olacaktır. Ziyareti gerçekleştirecek heyette yer alacak uzman kişilerin tespitinin ise, her siyasi parti grubunun önereceği isimlerden eşit sayıda seçilmesi ve kendisinin maden mühendisi olması sebebiyle heyete Komisyon Başkanı Sayın Ali Rıza Alaboyun’un başkanlık etmesi uygun olacaktır.” denildi.

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!