Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

CHP’li Özel: “Akp Somalıları Yine Kandırdı”

CHP’li Özel: “Akp Somalıları Yine Kandırdı”
1.374 views
15 Ocak 2015 - 8:47

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Soma B Termik Santrali özelleştirme ihalesine ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’li Özgür Özel, AKP’nin düne kadar oradaki işçilere ve tüm Somalılara yalan söylediğini, özelleştirmeyi erteleyeceklerini söylemelerine rağmen şimdi ihalenin yapıldığını ve AKP’nin gerçek yüzünün ortaya çıktığını söyledi. CHP’li Özel; “AKP her zaman olduğu gibi Somalıları kandırdı.” dedi.

CHP’li Özgür Özel’in açıklamaları şöyle:

SOMA’NIN ZOR GÜNÜ

“Soma 13 Mayıs’ta ağır bir darbe aldı. Şu anda da 3000 civarında madencimiz işsiz. Ayrıca kömür üretilmediği için kamyoncusundan bakkalına bütün esnaf da zor durumda. Dün ise üzerinde çokça tartışılan, AKP’li vekillerin Somalılara ve işçilere özelleştirilmeyeceğine dair söz verdiği termik santral ihalesi yapıldı. Bilinmeli ki; bu santral Soma’nın can damarı, çünkü istihdam sağlıyor ve Soma adeta buraya tutunuyor. Ve ister Soma’daki bu santral özelleşsin, ister buraya yeni bir santral yapılsın, örneğin taşıma işi, yapılacak bir ihale ile dünya devi büyük bir lojistik şirketine ya da Türkiye’deki büyük bir şirkete verilecek. Kimse sanmasın ki buranın taşıma ihalesi Somalı esnafın oluşturduğu bir taşıma kooperatifine verilecek.

AKP’LİLER DİRENİŞ ÇADIRINA GİDEREK “ERTELENECEK” DİYE SÖZ VERMİŞLERDİ

“Soma B termik santralinin özelleştirmesinin ertelenmesi için Soma’da tam bir mutabakat vardı ve Soma’nın tüm siyasi partilerin temsilcileri, tüm meslek odaları, tüm sendikalar herkes bu santralin özelleştirilmemesi, hiç değilse ötelenmesi için uzlaşmıştı. TES-İŞ Soma ve Ankara’da bu konuyla ilgili iki ayrı toplantı düzenledi ve bizler de bu toplantılarda iktidarı ile muhalefeti ile bütün partilerin milletvekilleri olarak söz verdik. Sonra AKP’li milletvekilleri işçilerin kurduğu direniş çadırına da gittiklerinde bu sözlerini tekrarladılar.”

AKP SOMALILARI YİNE KANDIRDI

“Peki sonra ne oldu? Öyle görülüyor ki, AKP her zaman olduğu gibi vatandaşı ve Somalıları kandırdı. Daha düne kadar en az 1-2 yıl öteleneceğini söyleyip, sonra geçtiğimiz günlerde 4 firma ihaleye gireceğinde dahi oraya gidip “Bu ihale ertelenecek, merak etmeyin. Bu ihalenin yapılmasına izin vermeyeceğiz.” diyen milletvekilleri bir kez daha vatandaşı kandırmışlardır. Soma’yı artık tamamen açlığa, yoksulluğa ve işsizliğe terk etmişlerdir. AKP’nin iki yüzlülüğü bir kez daha ortaya çıkmış, emekçiden değil, sermayedardan yana olan tavrı bir kez daha görünür olmuştur.”

BU ÖZELLEŞTİRME TAM BİR FIRSATÇILIK

“Burada yapılan özelleştirme tam bir fırsatçılıktır. Soma tam bir yas evi gibiyken, babasını kaybetmiş bir ailenin en acı gününde icradaki mallarını ucuza kapatmaya çalışan art niyetli komşu gibi Soma’nın malına en acı gününde el uzatılmıştır. Şimdi bir kez daha kimin emekçiden kimin sermayeden yana olduğunun safı netleşmiştir. Soma’daki genel talebe karşı daha düne kadar yalan söylemiş olan AKP bugün ihaleyi iptal etmeyerek gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. Bundan sonraki mücadelemiz AKP ve onun vahşi politikalarına karşı emekçinin yanında devam edecek. Hem hukuki hem de direniş boyutu ile işçimizin, emekçimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!