https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

CHP’li Milletvekilleri Maden de İncelemelerde Bulundu

CHP’li Milletvekilleri Maden de İncelemelerde Bulundu
1.441 views
23 Ekim 2013 - 7:02

CHP Manisa Milletvekilleri Hasan Ören ve Sakine Öz, yangının çıktığı maden işletmesinde incelemelerde bulundu.
Olay yerinde tahkikat yapan Cumhuriyet Savcısı ile görüşen milletvekilleri, daha sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Hasan Ören, “Bayramın son günü sabah saatlerinde meydana gelen maden kazasında 1 kardeşimizi kaybettik. 20’nin üzerinde yaralı kardeşlerimiz var. Çoğu taburcu olan kardeşlerimizle görüştüğümüzde, “ eğer yarım saat daha kurtarma ekipleri yetişmeseydi 1 ölü değil 20’lerin üzerine çıkabileceği” söylendi.
Biz Milletvekilleri olarak Soma’ya maden kazalarıyla ilgili gelmekten usandık.
Bu Uyar Madencilikle ilgili neden bu kazalar burada olur? Bunu da araştırmak gerekiyor.
Bizler bu işi siyaset yapmadan insanların evinde bekleyenlerine acı çektirmemesi için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bölge müdürüyle konuştuk Uyar Madencilikle ilgili çok hoş şeyler söylemedi. TKİ Genel Müdürüyle konuştuk Uyar Madencilikle ilgili iyi şeyler söylemedi.
Bunu bizzat tarafımızca, Enerji Bakanımız Taner Bey’e ilettik, lütfen her şey olabilir, her şey geriye gelebilir ama giden can geriye gelmez. Bu maden şirketiyle ilgili kendi kurumun birim amirlerine sorunuz burada iş güvenliğiyle ilgili tedbirler alınmamakta ve burada siyesi bir görüşün arkasına gizlenilerek insan hayatının hiçe sayıldığını anlattık. Artık bu işlerin durması gerektiğini burada ölen arkadaşlarımızın kaderinin bu olmadığını, tedbirlerinin alınmadığından da bunların gerçekleştiğini biliyoruz.
İşçilerle görüştük, buradaki işçilerin korkuları hat safhada. Yani yaralı arkadaşımız diyor ki, “ kapıyı çalıp içeriye girdiğimde çocuklar ve eşim üzerine atlıyor. Bugünde sağ sağlim gelebildim diye.” Böyle bir çalışma ortamı olması mümkün değildir. Konuyu Milletvekili arkadaşlarımızla parlamento’da gündeme getireceğiz. TBMM’den gündeme getireceğiz. Tıp ki geçmiş dönemde olduğu gibi takip edeceğiz ve sonlandıracağız. Ama bu canlar gidiyor siyaset böyle tedbirsiz çalışan yerlerden elini çeksin” dedi.
“Yurttaşlarımızı Kaybetmek İstemiyoruz”
   Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Sakine Öz ise, “ Burada daha öncede yaşanmış iş güvenliği aşçısından her kazada bir kez daha altını çizer duruma gelmiş bir iş yerindeyiz. Buranın iş güvenliği açısından sıkıntılarını defalarca meclis kürsüsünde dile getirdik. Burada da yurttaşlarımızın acı kayıplarıyla bunlar görüntülendi. Biz biran önce bu iş kazalarının önlenebilmesi için iş güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz. Yurttaşlarımızı kaybetmek istemiyoruz. Biz her ay veya 2-3 ayda bir buraya gelip acı olaylarla karşılaşmak istemiyoruz.
Buradaki arkadaşlar bizlere dertlerini bile anlatabilecek durumda değiller. Anlatamıyorlar çünkü; ertesi gün işlerinden olacaklarını biliyorlar. Biz biran önce işçi sağlığı ve işçi güvenliği taşeron işçilikle ilgili insan haklarını ihlal etmeyecek düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bugün burada da gördük ki bunun çok daha önemli olduğunu, hastanede yatan işçi arkadaşımız “eğer biraz daha geç kalınmış olsaydı hep beraber yanacaktık” dedi. Biz böyle bir olayla bir daha karşılaşmak istemiyoruz. Ve özel sektörün bu konuda daha hassas çalışması gerektiğini söylemek istiyoruz. Neden? Diğer ocaklarda bu kazalar olmuyor? Neden? Bu maden ocağında sık sık kazalar oluyor’un da sorusunun cevabını iktidardan bekliyoruz” dedi.
Milletvekili Öz,  Vefat eden kardeşimize Allah’tan Rahmet diliyorum. Ailesine baş sağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerini iletti. 3

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!