Soma Karaelmas Gazetesi

CHP’den Yırcalılara Destek

CHP’den Yırcalılara Destek
1.688 views
22 Eylül 2014 - 7:35

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, CHP Manisa Gençlik Kolları İl Başkanı Serdar Bozkaya ile birlikte Yırca Köylülerine destek vermek için Soma’nın Yırca köyüne geldi.

Yırca Köylülerine bir destek de CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, CHP Manisa Gençlik Kolları İl Başkanı Serdar Bozkaya’dan geldi.

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, CHP Manisa Gençlik Kolları İl Başkanı Serdar Bozkaya ile birlikte Yırca Köyüne giderek, destek verdi.Yırca Mahalle halkıyla görüşen  CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, “Türkiye bir talan ve rant süreci izlenmekte ve işletilmekte. Bu sadece Soma’ya özgü, Yırca Köyüne özgü bir durum değil. Yaklaşık bundan 1 ay önce zeytin yasası ile ilgili parlamento da bazı kararlar değiştirilmek isterken alt komisyondaki tartışmalar bizi ürküttüğü dönemlerde biz yine Yırca Köyünü ziyaret etmiştik. Ve Yırca Köyünde köy merkezindeki bir kahvehane de köylülerimizle birlikte muhtarımızla birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. ve orada hem düşüncelerini aldık, hem  bilgilerini aldık ve arkasından da bunu genel merkeze ilettik. Fakat bu sadece Yırca Köyünü bekleyen bir tehlike değil, bu yakın zamanda, yakın dönemde Ege’yi, Çanakkale’yi, Marmara’yı zeytin alanlarının olduğu bir çok noktayı bekleyen bir tehlike olduğunu bizde defalarca bunu Ankara’da arz etmiştik ve söylemiştik. Burada yapılmak istene  şu; Karadeniz direndi, Karadeniz’in direnişi bu rant çevrelerine bu inşaat firmalarına, bu kapitalist düzene, bu kapitalist firmalara geçit vermedi. Karadeniz’de de hidroelektrik santraller yapılırken, Karadeniz’de de doğa tahribatı gerçekleştirilirken, orada aktivist sivil toplum kuruluşları ve CHP gençlik kolları orada da mücadelesini gösterdi. Bugün AKP hükümeti ve AKP hükümetinin bileşeni olan iş dünyası gözünü zeytinlik alanlarına dikti. Zeytinlik alanlarını  altındaki enerjiyi, madeni, termik santrali çıkarmak buralardaki zeytini yok ederek, buralardaki doğa tahribatını gerçekleştirerek, buralarda kar elde etmek, burada köylünün ve muhtarımızın da söylediği gibi zeytinin öneminin ne olduğunu bilmeden buradan para kazanmak isteyen firmalar var” dedi.

Yıldız, “Kolin İnşaat Firması AKP’nin 12 yıllık iktidar sürecinde kat ve kat büyümüş Türkiye’nin hatta dünyanın sayılı rant kazanmış inşaat firmalarından bir tanesidir.burada zeytin alanını koruma yasası çıktıktan sonra buraya müdahale edilmek istendiğinde acele kamulaştırma kararı alındığında burada diğer aktivist üyelerin büyük katkılarıyla beraber köy halkı Danıştay’a dava açtı.Danıştay’dan bu kararı durdurmasını ve yeniden incelemesini istedi. Ama Danıştay daha kararını vermemişken, Danıştay henüz kararını sonuçlandırmamışken, burada bizde onların da hukuki süreci eşit bir şekilde beklemesi gerekirken, bir firma tüm hukukun üstünde herkesin üstünde hukuku da çiğneyerek, burayı tel örgülerle çeviriyor ve buraya müdahale ediyor.3 kepçe girdi, 3 kepçe 13 tane zeytin ağacını burada yıktı ve 1-2 gün içerisinde tekrar köy halkı da muhtarımıza buraya müdahale edeceğini söylüyor. Türkiye’yi Yırca üzerinden örneklemek gerekirse, çok büyük bir tehlike beklemektedir. Köylünün elindeki evladı olan, köylünün elindeki üretim aracı olan bu zeytin ağaçları talan edilip, Kolin İnşaat Firması gibi, Limak İnşaat Firması gibi başka inşaat firmaları gibi AKP iktidarına yakın, Cumhurbaşkanına yakın, Başbakana yakın, Kabineye yakın İnşaat Firmalarına hukuk hiçe sayılarak “siz oraya gelin, oradan kar elde edin” diye köylülerin hakkı gasp edilmeye çalışılmaktadır. Burada köy halkı direniyor. Buna da geçit de vermiyor. Buna geçit vermeme noktasında da kararlı” dedi.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!