Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

CHP Madenciler Gününü Kutladı

CHP Madenciler Gününü Kutladı
1.437 views
05 Aralık 2013 - 8:12

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe örgütü, Belediye Başkan Adayı bahri Yılmaz ile birlikte Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesini ziyaret ederek 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutladı.
CHP Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutlayarak işçi kardeşlerimize selamlarımı iletiyorum diyerek yaptığı konuşmasında ‘Daha güzel göreceklerini ümit ettiğimiz günleri kutlu olsun. İnsanlık emeğin haklarının alınacağı bir süreci yaşatacaktır bizlere. Sizler sendika olarak bu süreci götüren insanlarsınız. İşçi kardeşlerimizi haklarının alınması sırasında sizlere büyük işler düşüyor. Madencilik gibi zor bir alanda çalışan alın teri ile ekmek parasını kazanmaya çalışan insanlar her türlü övgünün üzerindedir. Biz siyasi kulvarda sizler ise sendikal kulvarda el birliği ile haklarının en üst düzeye çıkarılması için el birliği ile çalışacağız.’dedi.
Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay ‘1 yıl içinde önemli, günler kutluyoruz. Bunlardan biri ise Madenci kardeşlerimizin günü olan Madenciler günü en önemli gündür. Yeraltı kaynaklarının yer üstüne çıkararak kazandırırken arkadaşlarımız cefakarca çalışmaları sonucunda yaralanmaları, ölmeleri sırasında bu cevherleri yer üstüne çıkarmaları ile ilgili çok önemli bir gün. O gün kutlanıp o gün hatırlanacak gün değildir. 365 gün o arkadaşlarımızın ne çektiğini bilmemiz gerekiyor. Sizlerin duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.’dedi.
Darkale Madeni hakkında ise açıklamada bulunan Başkan Tamer Küçükgençay ‘ Darkale Madeni ile ilgili olarak biz elimizden geleni yaptık. Sizlerin desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Biz Şube olarak elimizden geleni yaptık. Ancak kuralsız bir biçimde kömür çıkarması ve bir takım sorunlardan dolayı biz bir türlü kendimizi sevdiremedik. 15 ayda 4 yangınlı kaza geçirildi. Oranın kapanma sebebi ile devlet tarafından değil. İş Sağlığı ve İş Güvenliğine yatırılacak para yüzünden bu ocak kapatıldı. Maliyet arttığı için patron oradan çekilmiştir. 3-4 kazma kürek alan kömür çıkarmamalıdır. Onurlu bir iş ve herkes işini adam gibi yapmalıdır diye düşünüyoruz.’dedi.
CHP Soma Belediye Başkan Adayı Bahri Yılmaz Dünya Madenciler Gününü kutlayarak ‘Bu vesile ile tüm madencilerimizin çalıştıkları zaman içinde tüm haklarını alabildikleri yeni bir dönemin yaşanmasını canı gönülden diliyorum. Maden yasasındaki değişikliklerden sonra madencilik ile ilgili işleyiş biçimi şirketlere devredilmeye başlandı. Ama aslında yer altı zenginliklerinin tamamı o ülkede yaşayan vatandaşlara aittir. Devlet eli ile çıkarılmalıdır. Buradan sağlanan gelir ise tüm halka aktarılmalıdır. Bugün böyle göremiyoruz. Şirketler sadece vergilerini devlete vererek işlerini sürdürmektedirler. Biz buna karşıyız. Tamamen devlet eli ile işletilmesinden yanayız. Ancak şirketleri rödevans usulü ile işletmesinde hiçbir sakıncada görmüyorum. İşçilerin iş güvenliği tamamen sağlanmalı ve sosyal hakları devletteki gibi olduğu sürece hiç bir problem yoktur.’dedi.

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!