https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

CHP den Aşure hayrı

CHP den Aşure hayrı
878 views
09 Ekim 2017 - 19:48

Soma Cumhuriyet halk partisi soma sübesi tarafından aşure hayrı yapıldı.

Atatürk Ceddesinden bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Soma ilce binası önünde dagıtan aşure hayrına Chp Manisa Milletvekili Özgür özel,Chp İl başkanı Halil Tokul Chp ilce başkanı Levet ElbinsoyAdd ilce başanı Önder Adar ve cok sayıda partılıkatıldı.Yapılan duanın ardından Chp Manisa Milletvekili Özgür Özel ve ilce başlanı Levent Elbinsoy tarafından Asure ikramı yapıldı.
Soma’da açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Gurup Başkanvekili Özgür Özel,

Müftülere nikah kıyma yetkisi hakkında yaptığı açıklamada. Özel Meclisin komisyondan geçip genel kurul gündemine almayı bekleyen müftülere nikah kıyma yetkisi devir yetkisi ile birlikte müftülere, imamlara, nikah kıydırma yetkisi, Resmi nikah yerine İmam nikahının geçerli olacağı bir sistemdir. Öncelikle şunları söyleyeyim. Büyük bir Yalanla karşı karşıyayız. Başbakanın’ dan tutunda bakanlar şunları söylüyorlar. Papaz nikah kıyıyor da İmamlar niye kıymasın. Bunu merak edenler bir kiliseye gitsinler. Papaza nikah kıydırmak istesinler. Alacakları cevap şudur. Evlenme cüzdanınızı verin demektir. Bunu Türkiye’de şu ibareyi yaratmak istiyorlar. Papazlar nikah kıyıyor da resmi nikah yerine geçiyormuş havası veriyorlar. Oysa dini nikah kıyılabilmesi yasalarımızda öncelikle resmi nikah kıyılması gerekir. Bugün Türkiye’de papazda nikah kıyamaz, İmam da kıyamaz. Bir başka görevi de kıyamaz. Bu nikah kıyma yetkisi belediyelere belediye başkanlarına verilmiştir. Yapılmaya çalışılan nedir. Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan tekli hukuk sisteminden çoklu hukuk sistemine geçmek. Şeriat hukukuna göre, kamu hizmetinin düzenlemeye çalışmaktır. Bu yüzden buna karşı çıkıyoruz. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Soma’da da Hayır diyoruz. Eğer bunu yaparlarsa, belediyede evlenenler , camide evlenenler diye bir ayrım çıkacak. Daha kız alınırken kız verilirken nikahın nerede yapılacağı bir sorun olarak ortaya çıkacak. Buradaki amaç aksayan bir hizmeti ortaya koymak değil, Türkiye’nin her yerinde bir belediye var. Belediyenin olmadığı yerde köyü muhtarı var. Nikah kıyma yetkisin’ de bir sıkıntı yok. Bugün yapılmaya çalışılan, şeriat hukukunu hakim kılmaya çalışmaktır. Bu gerçekleşecek olursa Türkiye önce 100 sene sonra 500-600 sene sonra geriye gider. Burada en önemlisi kadınların, en önemli kazanımı Resmi nikah kazanılmıştır. Resmi nikahın olmadığı yerde, çocuk istismarı olur. Küçük yaşta evlilikler olur. Kadının hakkının hukukunu almaması söz konusu olur.

İmam efendinin oturup duaları okuduğu bir yerde kadına hak doğuyor mu ,doğmuyor mu.

O evraklar düzenlendi’ mi düzenlenmedi mi, Türkiye’nin bu zorlu coğrafyasında bunu kim bilebilecek.

Bu yüzden biz toplumsal barışı huzuru ortadan kaldırmamak için, toplumu belediyede evlenenler, camide evlenenler, diye ayırmamak için, kadınların kazanılmış haklarını kaybetmemesi için,Belediyedeki resmi nikah dışındaki tüm nikahlara karşı çıkıyoruz. Buna 1000 kez Hayır diyoruz.Dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!