Soma Karaelmas Gazetesi

ÇGM’ye destek çağrısı

ÇGM’ye destek çağrısı
993 views
19 Mayıs 2017 - 8:44

Soma halkını ÇGM sahip çıkmaya davet eden Dernek Başkan Yardımcısı Zırhlı ‘2000 Somalı çocuğa hizmet veren Çocuk Gelişim Merkezi’ne gelir sağlayan kaynaklar kesilip, çeşitli söylentiler ve iftiralarla derneğimiz itibarsızlaştırılmak ve binamızı elimizden almak istenmektedir’dedi.

 

Çocuk ve Gençlik Gelişim Derneği’ne yapılan incelemenin ardından Dernek Yönetimi Cengiz Topel Meydanında basın açıklaması yaptı. Çocuk Gelişim Merkezi Velileri ve öğrencileri CHP İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve ADD İlçe Başkanı Önder Adar’da destek vermek için meydanda hazır bulundu.

Basın açıklaması Dernek Başkan Yardımcısı Gökan Özgür Zırhlı tarafından yapıldı. Zırhlı basın açıklamasında Soma halkını ÇGM’de yapılacak imza kampanyasına destek olmaya davet etti.

Soma Çocuk ve Gençlik Gelişim Derneği Başkan Yardımcısı Gökan Özgür Zırhlı, “13 Mayıs 2014 tarihinde ilçemizde yaşanan maden faciasında 301 maden işçimiz hayatını kaybetti. Maden sektöründe bu büyüklükte bir facia daha önce görülmemiş ve bu kadar acı kayıp verilmemiştir. Başta işçi aileleri olmak üzere tüm ülkemizi yasa boğan bu kaza sonrasında yaraları sarmak, geride kalanlara yardımcı olmak amacıyla ülkemizin her yöresinden vatandaşlarımız, çeşitli kurumlar, vakıflar, dernekler desteklerde bulunmuşlardır.

15 Haziran 2015 tarihinde Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının mahiyetinde, katkı ve denetiminde kurulan derneğimiz Soma’da yaşanan acıları ve olumsuzlukları geride bırakarak işçilerimizin, öğrencilerimizin ve ilçe halkının hayatlarını normalleştirmek, sosyal hayata katmak için bir çok kurum ve kuruluşun desteğiyle rehabilitasyon merkezleri, psiko-sosyal destek merkezleri, bir çok farklı kategorilerde ekinlikler ile çeşitli iş istihdamına ilişkin çalışmalar ve en önemlisi eğitim alanında yeni merkezler açarak kazanın acılarını hafifletmeye yönelik çaba sarf etmiştir.

Bu kapsamda Çocuk ve Gençlik Gelişim Derneği ile resmi kurumlar arasında yapılan protokoller kapsamında 2000’e yakın öğrenciye, çağdaş, bilimsel, laik ve çocuklarımızın yeteneklerini öne çıkarmaya yönelik 17 farklı dalda ve çeşitli alanlarda eğitim ve etkinlikler ücretsiz olarak verilmiştir. Verilmeye devam edilmektedir. Bu düzeyde ülkemizde başka bir kurum bulunmamaktadır.

1 Mart 2017 tarihinde Derneğimizin genel kurulunda yeni bir yönetim seçilmiş, dernek faaliyetleri kuruluş amacına ve ana tüzüğe uygun bağımsız bir yapılanmaya dönüştürülmüşken; 1 Mart 2017 tarihli genel kurulumuzdan sonra yaklaşık 600 yeni öğrencinin faydalanacağı yeni kursların açılması için protokoller gereği Soma Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne iki aydır defalarca başvuru yapılmasına rağmen çeşitli bahanelerle kurslar açılmamıştır. Maddi gelir sağlamak amacıyla dernek bünyesinde kurulan işletmeler işlevsiz hale getirilmeye çalışılmış, Kültür Park içerisinde bulunan halı sahanın Belediye Başkanlığı tarafından işletme hakkı için 10 yıl sözü verilmiş olmasına rağmen 2017 Aralık ayında biten sözleşmenin yenilenmeyeceği söylenmektedir. Ayrıca yine Soma Kaymakamlığı Mütevelli Heyeti kararı olmasına rağmen bu proje için ayrılan ödenek bütün başvurularımıza rağmen derneğimize ödenmemiştir. Merkezin bütün donanım malzemeleri ile diğer ihtiyaçlar derneğimiz tarafından temin edilmiştir. Yine aynı zamanda derneğimizin girişimleri ile yapılan yeni Çocuk Gelişim Merkezi binasının arsası hazine arazisi olduğundan ve Çocuk Gelişim Merkezi olarak 10 yıl kullanma hakkına sahip iken, bu binanın derneğin elinden alınması için her yol denenmektedir. Yine derneğimiz bünyesinde ve bütün kurumların imzaladığı protokoller gereğince ilçemize Kültür Park içerisinde yapılan yeni Halk Eğitim Merkezi binasının üst katı dernek bünyesine verilmesi gerekirken yaptığımız müracaatlar sonuç vermemektedir.

Amaçlanan şey, bu derneğin gelir kaynaklarını keserek ve derneğimiz hakkında çeşitli söylentiler ve iftiralar yayarak derneğimizin itibarsızlaştırılmasını sağlamaktır.

01/03/2017 tarihinde seçilen yeni yönetim kurulu olarak göreve başladık. Derneğimizin kurulmuş olduğu günden bu yana Kaymakamlığın ve diğer kamu kurumlarının bir fiil denetiminde olduğu tüm Soma kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Bizler hukuka ve adalete saygılıyız. Bütün bu yaşadıklarımıza rağmen Somalı çocuklara olan sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Onların Atatürkçü, çağdaş, bilimsel, laik bireyler olarak yetiştirilmesine devam edeceğiz.

Soma halkından talebimiz derneğimize sahip çıkılmasıdır. Bu derneğin gerçek sahipleri, 13 Mayıs 2014’te yaşamları elimizden alınan madencilerdir. Şehit madenci aileleridir. Maden işçileridir. Onların çocuklarıdır. Kısacası soma halkınındır. Halkın malını bu tür spekülatif  dayatmalarla, iftiralarla halkın elinden alamazlar. Derneğimizin faaliyetlerine devam etmesi için merkezimizde imza kampanyası başlatılmıştır. Velilerimizi ve bu projeye gönül verenleri Çocuk gelişim Merkezine imza vermeye ve sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!