https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

“Camiler Kimsenin Babasının Malı Değildir.”

“Camiler Kimsenin Babasının Malı Değildir.”
1.660 views
21 Eylül 2017 - 7:59

DİNBİRSEN, Soma’da bir mevlid cemiyetinde gayri resmi olan ve hiçbir resmi görevi ve hüviyeti bulunmayan şahıslar tarafından vaaz ve sohbet yapılmak istenince Zeytinli Camii görevlisinin itirazı üzerine camiden uzaklaştıran din görevlisine yapılan duruma tepki gösterdi.

 

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan DİNBİRSEN Soma İlçe Temsilcisi Mustafa Fatih Uzunoğlu, “16 Eylül 2017 cumartesi günü öğle namazından önce bazı vatandaşlarımız Soma Müftülüğüne bağlı Zeytinli camiinde Mevlid cemiyeti organize etmek üzere talepte bulunmuş, cami görevlileri tarafından bu talep uygun görülmüştür. Söz konusu mevlid cemiyeti usulüne uygun olarak resmi ve gayri resmi misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ancak cemiyet sahibinin ve yakınlarının talebi üzerine misafirlerden gayri resmi olan ve hiçbir resmi görevi ve hüviyeti bulunmayan şahıslar tarafından vaaz ve sohbet yapılmak istenmiş, ancak raporlu olan cami İmam hatibi Fatih Başkırık’ın yerine görevlendirilen Hasan Tüler vaaz ve sohbet etmenin müftülük iznine tabi olduğunu izinsiz vaaz edilemeyeceğini belirtmiş ve buna müsaade etmeyeceğini, müftülükten resmi izin almalarını kendilerine söylemiştir. Buna rağmen İmam Hatiplikten ihraç edilen sabık imam Arif İ. babası eski dernek başkanı Ali Sami İ. ve Habil B.,  Selami B. ile yanındakiler görevli Hasan Tüler i camiden dışarıya davet etmişler ‘ sen kimsin, bu camiyi biz yaptırdık, tarzında ifadelerle görevlimize müdahalede bulunmuşlardır.

Camilerimiz toplumumuzun huzurlu bir şekilde ibadet yapması için inşaa edilmiş mekanlardır. Yönetimi ve idaresi Diyanet İşleri başkanlığımızın denetimi altındadır. Camiyi yaptırmak veya derneğinde görev almak o kişiye veya kişilere cami yönetiminde söz hakkı tanımaz camiler kamu malıdır ve kutsal mekanlardır. Yönetim şekli kanunlarla ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Dolayısıyla camide söz sahibi kişi camide görevlendirilen din görevlisidir. Bu konuda karışıklığa ve kargaşaya sebebiyet vermemek için herkes haddini bilmek mecburiyetindedir. Bu nedenle imam arkadaşımıza kırıcı sözler sarfeden bu kişileri kınıyoruz. bu kişileri haddini bilmeye ve cami görevlilerine karşı daha nazik davranmaya ve imam arkadaşımızdan özür dilemeye davet ediyoruz. Camiler kimsenin babasının malı değildir. Cami görevlilerimiz zaten üzerlerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirmektedirler. Kimse camide görevli olan din görevlisi arkadaşlarımıza amirlik taslamaya kalkmasın. Din görevlilerinin kimlere karşı sorumlu olduğu talimatları kimlerden aldığı kanunlarla ve  yönetmeliklerle bellidir ve görevlilerimizde bunun bilincindedir. Bundan sonra bu tarz talihsiz olayların yaşanmaması için herkesi sorumluluk bilinciyle hareket etmeye  davet ediyoruz.

Soma  DİNBİRSEN ilçe yönetimi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı yönetmeliklerine ve mevzuata uygun davranan emir ve talimatlarını uygulayan, kendisine emanet edilen Cami, mihrap, minber ve kürsüsüne sahip çıkan meslek onur ve şerefini koruyan görevli arkadaşımız Hasan TÜLER in yanında olduğumuzu görevli arkadaşımızın yalnız olmadığının bilinmesini, aynı zamanda kanunlarımızın camilerimizin yönetim ve denetiminin Diyanet İşleri Başkanlığına verilmiş olduğu hususunu kamuoyuna bir kez daha ilanen duyuruyoruz”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!