Soma Karaelmas Gazetesi

Burası Ya Düzelecek Ya Düzelecek

Burası Ya Düzelecek Ya Düzelecek
1.885 views
23 Ekim 2013 - 7:04

Geçtiğimiz Pazar günü meydana gelen yangında 1 arkadaşlarını daha maden şehidi olarak veren Uyar Madencilik işçileri işe girip girmeme konusunda tereddüt yaşadı. İşçilerle bir araya gelen Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi başkanı Tamer Küçükgençay İşçilerden “İş Sağlığı ve Güvenliğine uygundur” raporu olmadan ocağa girilmesin, burası ya düzelecek ya düzelecek’ dedi. İşçiler ise hep beraber beklemeye karar verdi.
Küçükgençay yaptığı konuşmasında ‘Çalışmayan ve çalışmama şeklindeki mantığı ben doğru bulmuyorum. Daha öncede bu tür olayları yaşadık, bizler sizlerle birlikte fedakarlık yaptığımıza inanıyorum. Kazaların net bir şekilde burada önlenmesi gerekiyor. Yangının durumu ve devam edip etmediği konusunda kimsenin net bir bilgisi yok. Küçükgencay, “Müfettişlerin gelmesi ve raporların tutulması gerekiyor. Ocakta kapanacak yerler varsa kapanıyor, açık varsa çalışılıyor veyahut kökten kapanıyor, çalışabiliri devletin kurumlarının koyması gerekiyor. Sizlerin görüşleri de bizler için önemli. Hastane önünde talihsiz bir olay yaşadık. Fatura 200 kişinin örgütlü olduğu Sendikaya kesilmek isteniyor. Ciddi bir sorun var. Komple sorunlar yumağı ve hepimiz iyi düşünmeliyiz. Ona göre yolumuza devam etmeliyiz.’dedi.
Küçükgençay, “Avukat gelecek yasal prosedür ne ise yapılacak. İçeri girin ama bir arkadaşımızı daha kaybedersek ne olacak. Yıpranmam gidecek yevmiyem gidecek düşünceleri içine girmeyin. Sendika bazı konularda çaresiz kalıyor. Girilmesin diyoruz 30 kişi etrafımızı kapatıyor. Ekmeğimize mani oluyorsunuz. Ocağımız kapanmasın diyorlar. Biri ölünce ilk sendikaya geliyorsunuz. Örgütlü örgütsüz her zaman işçinin yanında olduk. Düzgün bir yerde çalışma ortamı olması lazım.
Küçükgençay ‘2010’u 2011’e bağlayan gece Sayın Kılıçdaroğlu geldi ocağa ziyaret etti. Ocak ne hikmetse sayın Kılıçdaroğlu’nun dendi. Bu doğru değil. Ocakla ilgili başka anlaşmalar yapılırken sayın Kılıçdaroğlu ziyaret etti bunun için kapanıyor denildi. Hayır böyle birşey yok. Burası sizlerin bizlerin düzgün çalışacağı bir yere çevrilmeli. Çalışacaksa hep birlikte çalışmayacaksa hep beraber fakat kazasız, kömür yoksa  burada çalışılmamalı. Kimse işsiz kalmaz. Yunus arkadaşımız yok artık, şehit oldu. 6 çocuğa yıpranma verseniz ne olur. Dünyayı verseniz ne olur. Bu şekilde bakmanızı istiyoruz.Birlikte hareket edeceğiz. 2 yevmiye, 3 yevmiye, iş hiçbir şeyi düşünmeyin. Burası ya düzelecek ya düzelecek. Ben bunu söylüyorum. Buna var mısınız?’dedi. Hep bir ağızdan ‘Varız’ diyen işçilere Başkan Küçükgençay ‘hep birlikte bekliyoruz” dedi.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!