https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Bunun neresi Şaibe?

Bunun neresi Şaibe?
1.027 views
11 Ağustos 2017 - 8:41

Yapılacak olan lojmanlar ile Soma’nın çehresinin değişeceğini ifade eden Maden-İş Sendikası Soma Şubesi Başkanı Şevket Şahin ‘İşçi adına yapılan bu lojmanların engellenmesini sindiremiyoruz’dedi.

 

Yapılan ihalede kanun ve yönetmeliklerine uyulduğunu belirten Şahin açıklamasında ‘İki gündür Soma gündeminde yer alan, yerel basında boy-boy çıkan haberleri esef ve hayret içinde okumaktayız.

Nedir bu haber:

E.L.İ. İşletme Müdürlüğümüzün işçilerimiz için yaptığı lojman ve müdüriyet binası, işçi lokali ihalesi.

neymiş; Soma’nın sırtından doyan doyanaymış. Aslında olay böyle değil; Bu asılsız haberleri sayın vekillere servis edenlerin doymasına veya firmalar üzerinden nemalanmaya çalışmasına müsaade edilmediği için yapılan bir karalamadır.

İlçemiz ve ülkemizin kurum yöneticilerine, işyerimize, aşımıza, çoluğumuza, çocuğumuza, Soma’da yaşayan herkese atılan büyük bir çamurdur. Ama herkes bilsin ki bu çamurun izi kalmaz.

ELİ Müessese Müdürlüğü iken İşletme Müdürlüğüne düştüğünde keşke bu kadar duyarlı olabilselerdi. İşçi arkadaşlarımız yıkık, dökük  100 evler, 216 evlerde otururken neredelerdi.

Altı firma dosya alıyor, Bir firma teklif veriyor. ELİ diğer firmalara teklif mi verdirmedi. Bu ihale 2886 sayılı devlet ihale kanununa göre ihaleye çıkmıştır. İşçi adına 180 daire yerine 260 daire alınmıştır; Bunun neresi şaibedir.

Keşke birisinin ağzına bakacaklarına zahmet edip bi sorsalardı. Bize değil kendi ilçe başkanlarına sorsalardı. Bu partilere gönül veren binlerce kişiyi ve bunun büyük çoğunluğu işçi olan insanları yok saymasalardı. Düşünün değerli hemşehrilerim, böylesine Soma’yı ilgilendiren, ülkemizin gündemine oturan sansasyonel ama gerçek dışı suçlamalarla ilgili açıklamalardan ilçe başkanları arkadaşlarımızın haberi yok. Bu vekiller Soma’yı herhalde ilçe başkanlarından daha iyi tanıyorlar.

ELİ Türkiye’nin gözbebeği kurumlardan birisidir. İhaleyi savunmakta bizim işimiz değildir; Ama biz işyerimizi ve işçimizi sonuna kadar savunuruz. İşyerimiz varsa işimiz, işçimiz, aşımız vardır. İşçi adına yapılan bu lojmanların engellenmesini içimize sindiremiyoruz. Bu lojmanlar Soma’mızın çehresini değiştirecektir. İhalede rekabet unsuru ortadan kaldırılmamış; Tüm yerel, ulusal ve resmi gazetede ihale ilan edilmiştir. 1.ihale yerel gazetede ilan edilmediğinden iptal edilmiş, 2.ve 3.ihalede hiç teklif veren çıkmamıştır. İşçi arkadaşlarımızı EÜAŞ’a ait 85 evlere taşıdıktan sonra 100 evler ve 216 evler yıkılıp kentsel dönüşüm projesine uygun hale getirildikten sonra ihaleye çıkarılmıştır. Yapılan ihale devletimizin kanun, yönetmelik ve sözleşmelerine harfiyen uyularak yapılmıştır.

Değerli basın mensupları bir sözüm de size; Sizler Soma’da çalışan ekmeğini Soma’dan kazananlarsınız. Bizlerden ve herkesten fazla Soma’yı ve Soma’lıları biliyorsunuz. Özellikle Soma’nın temel kurumlarımızı ve nasıl yönetildiklerini, eski ve yeni yöneticilerinin kim olduğunu en iyi bilensiniz. Size söyleneni hiç araştırıp, sormadan haber yapıyorsunuz. Kurumlara ve kişilere zarar verdiğinizin lütfen farkına varın.Hepinize ve tüm Soma’ya ve çalışanlarımıza saygı ve selamlarımla”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!