Soma Karaelmas Gazetesi

“8 yıldır mücadele eden bu emekçilere yapılan haksızlıktır”

“8 yıldır mücadele eden bu emekçilere yapılan haksızlıktır”
307 views
12 Mayıs 2021 - 17:08

Geçtiğimiz ay Türkiye Maden İşçileri sendikası öncülüğünde Ankara’da girişimler yapan Uyar madencilik mağduru işçilere tazminat alacaklarının ilk torba yasada çıkarılacak kanun ile TKİ tarafından ödeneceği sözü verişmişti. Ancak bugün bayram arifesinde aldıkları haberle şoka uğrayan işçiler alacaklarının torba yasaya dahil edilmediğini söyledi.

Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez yöneticilerinden Zekeriya Aydın ve Ege Bölgesi Şubesi, Soma Şubesi, 1 nolu ve 2 nolu şube yöneticilerinin de katılımıyla işçiler basın açıklaması yaptı.
Mağdur işçiler adına konuşan Mehmet Çiçekli,  Bizler Soma Uyar Madencilik kıdem tazminatı mağdurları olarak 8 yıldır mücadele veriyoruz. Türkiye Maden İş sendikası ile birlikte çözüme yaklaşmıştık .Mağduriyetimiz  Ak Parti grup başkan vekili sayın Özlem Zengin ve Enerji Bakanlığı sözü vermişti .İlk torba yasaya girecekti. Bizlere Soma’da, mağdurlara müjdeyi verin dediler. Sayın Özlem Zengin’in yerine atanan sayın Naci Bostancı, çözümü gerçekleştireceği yerde ciddi bir sorun çıkarmıştır. Devlette ve hükümetlerde devamlılık esastır. Verilen sözler tutulur. Hele bu Soma’lı maden emekçileri ise 8 yıldır mücadele eden bu emekçilere yapılan haksızlıktır. Sayın Naci Bostancı, sizden istediğimiz verilen sözlerin devamını getirin .Bugüne kadar bayramlarımız zehir oldu. Bu mübarek ramazan bayramımızı da zehir etmeyin.  Gelin bu teklifi torba yasaya koyun. Sayın Enerji ve Tabi kaynakları bakanımız FATİH DÖNMEZ, Enerji Bakan yardımcısı ŞEREF KALAYCI bey ve Genel Başkan yardımcısı ÖZLEMZENGİN hanım efendi ,İç İşleri bakanımız SÜLEYMAN SOYLU, Manisa Milletvekilleri ile yapılan görüşmelerde Soma uyar maden işcileri heyetine verilen söz: yüzde yüz bu yasanın, torba yasası ile meclis komisyonuna geleceği ve yasanın onaylanacağının sözünü verdiler. Bizler somaya döndüğümüzde arkadaşlarımıza müjdeyi verdik. Şimdi biz bu sözü veren hükümet yetkililerinin ne yapmaya çalıştıklarını anlayamadık. Biz bu konuyu şöyle değerlendiririz. Sizler sendika ve işçi düşmanlığı yapıyorsunuz. Bugün mübarek Arife gününde bizlerin sinir uçlarıyla oynamayın ve yarın 301 maden şehitlerimizin yıl dönümünde, bizler acımızı hafifletecek teselli ararken, bizleri diri diri toprağa gömmeyin.8 yıl önce bu sorunun çözümü için söz veren NACİ BOSTANCI bugün sorumluluk sahibi olduğunda ne değiştik. Geri adım atıyor. Bizi temsil eden insanlar böyle zamanlarda elini taşın altına koymayacakta ,ne zaman sorumluluk alacaklar. Millet çoluk çocuğuyla bayram yaparken, ne olur bizleri bu pandemi döneminde tekrar sokağa döküp polisimizle jandarmamızla karşı karşıya getirmeyin. Sayın grup Başkan Vekili Naci Bostancı bey. Bayram öncesi çoluk çocuk müjde beklerken bizleri üzdünüz .Tüm soma halkı bu mübarek günde müjde beklerken bu kanunun torba yasaya girmesini, sizin engellediğinizi öğrendik. Bu haber bizleri çok üzdü .Sayın Başkanım, Soma halkı ve maden işçileri sizden destek bekliyor. Teşekkür ederiz…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!