Soma Karaelmas Gazetesi

BTS,Maden Faciasını Protesto Etti

BTS,Maden Faciasını Protesto Etti
1.339 views
23 Haziran 2014 - 7:03

Soma’da 13 Mayıs’ta yaşanan ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına tepkiler sürüyor. Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyeleri de yaşanan maden faciasını protesto etti.
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyeleri Soma’ya gelerek, Beşyol Mevkii’nde bulunan madenci heykeline karanfil bıraktı. Burada yaşanan faciayı protesto eden sendika üyeleri basın açıklaması yaptı.
BTS Genel Başkanı Nazım Karakurt yaptığı açıklamasında şunları söyledi.
Karakurt, “Katliamın nasıl yaşandığını, nedenini, nasılını öğrendik. Öğrendikçe daha çok kazanmak için işverenin ve yetkililerin iş sağlığı ve güvenliğini bir tarafa bırakarak, nasıl el ele verdikleri acı gerçeğiyle bir kez daha karşı karşıya kaldık.
Ve o günden sonra daha öncesinde olduğu gibi yurdun dört bir yanında Soma’nın acısını paylaşmak ve sorumlulardan hesap sormak adına işyerlerinde, sokaklarda, meydanlarda alanlara çıktık.301 kardeşimizin aramızdan ayrılmasının ardından alanlarda siyahlar giyerek bunun kaza değil katliam olduğu haykırdık. Sesimizi sesinize katmak istedik.
Biz sendikalar olarak ve bütün yurttaşlar da gerçeği biliyoruz.
Bugüne kadar birer ikişer yer altında yaşamını yitiren sizlerin, eşi, kardeşi, akrabası olan madenci kardeşlerimizin 301’inin bir anda yaşamını yitirmesi karşısında hükümet yetkililerinin bir süreliğine göstermiş oldukları sahte duyarlılığın yerini acı gerçeğe bıraktığını görmekteyiz.
Katliamın ardından sorumluluğu ne üzerine alan, ne de şirkete toz konduran ve birkaç kişinin tutuklanması var olan bu katliam gibi iş cinayetini örtemediği gibi, kamuoyu baskısı ve sorumluluğun kendi üzerinde kalma korkusu nedeniyle günler sonra yine tozlu raflarda yerini alması muhtemel işlemler başlatılmıştır.
Yaşanan bu katliamın hemen sonrasında, ne yazık ki demokratik ülkelerde sıkça rastladığımız ve sorumluluğu olanların nasıl istifa ettiklerini ve soruşturmaların hemen başladığını ve sorumluluğu olanların nasıl cezalandırıldığını biliyoruz.
Üzülerek belirtmek gerekirse ne Çalışma Bakanı ne de Enerji Bakanının sorumlulukları olmasına rağmen istifa etmedikleri gibi sorumluluklarının olmadığını utanmadan ve sıkılmadan ifade etmişlerdir.Bu ülkede yaşayan emekçilerin; iş cinayetlerine, güvencesiz çalıştırmaya karşı sabrı kalmamıştır.
Ancak görüyoruz ki hükümetin bizlerin haklarını aramasını, taleplerini yüksek sesle söylemesini bile şiddetle karşılık bulduğunu görmekteyiz. Görünen o ki, vicdan ve sorumluluk gibi paraya çevrilemeyecek duyguların bu ülkeyi yönetenler için bir anlamı kalmamıştın Bu nedenle sadece üzgün değil öfkeliyiz. AKP iktidarının katliam sonrası yaptığı açıklamaların yaramıza tuz basmaktan farkı yoktur.
Soma’da yitirdiğimiz kardeşlerimizden bize kalan sadece acı değil böylesi katliamların yaşanmaması için mücadele görevidir. “Kader”, “fıtrat” diyerek sorumluluklarını unutturmaya çalışanlara ilan ediyoruz ki bu katliamı unutmayacak, hepimiz için insanca yaşam hakkı talebiyle mücadeleyi büyüteceğiz.
Buradan bir kez daha sesleniyoruz;
Siyasi iktidar; iş cinayetlerinin artışına neden olan taşeron çalıştırmayı derhal yasaklamalı, özelleştirildikten sonra seri cinayetlerle gündeme gelen tüm madenler derhal yeniden kamulaştırmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği piyasanın kar hırsı acımasızlığına bırakılmamalı, devlet iş sağlığı ve güvenliği yasasının bütün sorumlulukları dahilinde üzerine düşen denetleme ve uygulama eksikliklerini yerine getirerek bu denetimleri emek ve meslek örgütleriyle birlikte yapmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!