https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ’I ANIYORUZ

BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ’I ANIYORUZ
803 views
28 Eylül 2017 - 18:35

Selam ve güzellikler dostluk ve muhabbetlerin hiç eksilmemesi dileği ile, hayatınızın müzik ekolu gibi şen ve esen geçmesini diliyorum.

Bugün büyük üstat, Orta Anadolu abdal geleneği ustalarından, sevgili halk ozanımız Neşet ERTAŞ aramızdan ayrılalı tam 5 yıl oldu. Besteci, söz yazarı, ve yorumcu kimliği ile milyonların kalbinde taht kuran büyük halk ozanı Bozkırın tezenesi Neşet ERTAŞ’ı her geçen gün daha çok özlüyor ve daha çok arıyoruz. Bozkır’ın tezenesi yani çorak toprakların tezenesi, Saz çalımı için olmazsa olmazı sözcüğünü ilk kez Yaşar Kemal kullanmıştır,bu ustayı da saygı ve rahmetle anıyoruz. Öyle düşünüyorum ki Neşet ERTAŞ için ne kadar belgesel yapılsa, roman yazılsa onun hayatının özelliklerini, güzelliklerinin hepsini anlatmak, kitaplara sığdırmak mümkün değildir. İlk kez 1985 veya 1990 yılları arasında İzmir’de dinleme şerefine nail olmuştum, sazına, sesine olan aşkını gözlerini kapatarak kendinden geçtiğini, sanata ve mesleğine olan aşkını beden dili ile bütünleştirerek okuduğu türkülerin güzelliğini ilk kez o zaman biz zati şahit olmuştum, şimdilerde ise sevgili ozanı canlı canlı dinlemenin haklı gururunu yaşıyorum.

Geçtiğimiz akşam usta sanatçı için bir çok kanalda Vtrler ve röportajlar ekrana geldi ve bir çok sanatçıya görüşleri ve özlemleri soruldu, hatta bir ara sevgili Orhan Gencebay son yoğun bakım günlerinde telefonla konuşurken mütevaziliğinden ve kişiliğinden hiçbir şey kaybetmene birbirlerine iltifatlar yaptığını anlata, bilmiyorum ama ekrana her gelen ister sanatçı olsun, ister sıradan vatandaş olsun hepsinin gözlerinde ufak ufak yaş damlaları ne kadar saklamaya çalışsalar da görünüyordu, yazımın başında da dediğim gibi bir çok sanatçıya nasip olmayan asırlar boyu unutulmayacak büyük bir servet olarak ismini bıraktı, şarkılarını, sözlerini bıraktı gitti arkasından. Onun sazı ve tarzı gelecek nesillere şüphesiz farklı bir yorum kanalı açtı, her türküsünde Anadolu insanının ayrı bir duygusunu, sevincini, aşkını dile getirdi, 27 Eylül 2012 yılını yani büyük ozanın ölümünü daha dün gibi hatırlıyorum, o gün ve sonraki günlerde büyük üstat gözümün önünden hiç gitmedi, gönül telimi ve yüreğimi titreten, zahidemden, Mühür gözlüme, Neredesin senden, gönül dağına kadar birbirinden güzel türkülerle bizi yetim bırakan, kültür elçimiz sevgili Neşet ERTAŞ ozanımızı her zaman olacağı gibi minnet ve şükranla anıyoruz. Büyük halk ozanımız gerçekten garipti ve kendisi de garip yaşadı, Devletten beş kuruş bir yardım almadı ve talep de etmedi sadece Üstün hizmet şeref belgesi vardı. Bu toprakların sessiz haykırışlarını bozluklara taşıyan büyük ozanımız bir çok sanat ve sanatçıya örnek olacak deyim yerinde ise Adam gibi adamdı. Gelecek nesillere onun ilke ve felsefelerini, sözlerini ve duygularını, davranış ve kişililerini aktarabilmek için ozanımızın mirasının hiçbir noktasını kaybetmemeliyiz.

Halk ozanımız Neşet ERTAŞ Basından öğrendiğimiz ve takip ettiğimiz kadar ile zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından kendisine tevdi edilen “Devlet Sanatçısı” unvanını da kabul etmeyerek , bu sıfat bana ayrımcılık gibi geliyor diyerek, biz hepimiz bu devletin sanatçısıyız dedi. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam bu bana daha çok onur verir, gurur verir diyerek bir kez daha sadece sevenlerin değil aynı zamanda tüm müzik severlerin ve halkın gönlünde taht kurmuştur, gerçekten yaptığı işler, ortaya koyduğu eserler, sergilediği davranışlar müzikden daha öte

Hep Sen Mi Ağladın Hep Sen Mi Yandın

Ben De Gülmedim Yalan Dünyada

Sen Beni Gönlünce Mutlu Mu Sandın

Ömrümü Boş Yere Çalan Dünyada

Ah Yalan Dünyada Yalan Dünyada

Yalandan Yüzüme Gülen Dünyada

Büyük Halk ozanımız bozluk sanatının son sanatçısı Neşet ERTAŞ’ı bir kez daha rahmet, saygı ve sevgi ile anarken, ruhu şad olsun diyorum, Kalpden kalbe giden bir yol vardır elbet ama bizim kalbimiz her zaman yolu sevgiden geçen ozanlarımız için birleşecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!