Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

BÖYLE BELEDİYECİLİK HİZMETİ OLMAZ. (BÜYÜKŞEHİR’İN İLK KAZIĞINI YEDİK!)

BÖYLE BELEDİYECİLİK HİZMETİ OLMAZ. (BÜYÜKŞEHİR’İN İLK KAZIĞINI YEDİK!)
1.714 views
29 Aralık 2014 - 8:38

Büyükşehir belediyelerinin görevlerinden bir tanesi de; Büyükşehir ulaşım ana plânını yapmak veya yaptırmak ve uygulamak; ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerini plânlamak ve koordinasyonu sağlamak; kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergâhlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek; kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmektir.

Belediyeler bu görevlerini yerine getirirken ve bina inşaat ruhsatı verirken zemin kata otopark zorunluluğunu kullanırlar veya bunu yapmak istemeyen ruhsat sahiplerinden kanunla belirtilen miktarda otopark parası tahsil ederler.

Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerin kendi kaynaklarından ayıracağı tahsisatla birlikte, tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanılır.

İlçe belediyeleri hesabında toplanan otopark meblağı, büyükşehir belediyelerince o ilçe sınırları içerisinde yapılacak veya yaptırılacak bölge veya genel otoparkları için kullanılır.

Otopark hesabında toplanan meblağ otopark tesisi dışında başka bir amaçla kullanılamaz.

Otopark hesabında toplanan meblağın, amacında kullanılıp kullanılmadığı hususu İçişleri Bakanlığı’nca denetlenir.

İşte bu hükümlere dayanarak geçtiğimiz dönem Soma Belediyesi toplanan bu paraları yerinde kullanarak Atatürk Stadı yanında ki yere katlı otoparkı yaparak ve hizmete sunarak bir nebze de olsa otopark sorununu halletmeye çalıştı.

Bugün ilçemizde sayısı 30 bini aşan motorlu araç bulunmakta yani yaşayan her üç kişiye bir araç düşmektedir. Türkiye genelinde bakıldığında araç sayısının bu kadar fazla olması ilçemizde otopark sorununu had safhaya çıkarmıştır. Cadde ve sokaklarda trafik keşmekeşliğinin ortadan kaldırılması için belediyelerin araç sahiplerini bu otoparkları kullanması için her türlü kolaylığı göstermesi ve teşvik etmesi gerekmektedir.

Manisa Büyükşehir olduktan sonra kanun gereği ilçemizde ki katlı otopark büyükşehire, diğer açık otoparklar ise (bildiğim kadarıyla) Soma Belediyesi’ne kalmış idi. Aradan 9 ay geçmesine rağmen Soma merkeze bir çivi bile çakmayan (Soma’daki kendi ekibine aldığı iş makinesi ile Kozanlı Köyü’ne başlattığı sondaj çalışması hariç) ve su tahsilatını hala düzene sokamayan, su parası yatırırken şimdiye kadar hiç kuyruğa girmeyen vatandaşı kuyruğa sokma başarısını gösteren Manisa Büyükşehir Belediyesi sanki madah yapmış gibi bir de katlı otopark ücretlerine aylık % 100 e yakın zam yapmasını akla mantığa sığdıramamaktayım. Türkiye genelinde yıllık enflasyonun % 10 olduğunu gözlemlediğimizde, zam yapılabilir ama bu kadar yüksek oranda zam yapmanın nedenlerini büyükşehir belediyesi yetkilileri vatandaşa izah etmek zorundadır. Eğer bunu açıklayamazsa; Büyükşehir Belediyesi Tüketiciyi Koruma Kanunu’na göre suç işlemiştir.

Bu otoparkta aracımı park eden bir vatandaş olarak bu zammı şiddetle protesto ediyorum. Aylık ücret makul duruma gelinceye kadar da aracımı katlı otoparka park etmeyeceğim. Durum düzelene kadar da gerekli yerlere de müracaatlarda bulunacağımı buradan bildiriyorum.

Bir de Soma’nın esas gündemi olan sıcak su ısıtma sisteminin iki belediyenin (Soma ve Manisa BŞB) kısır çekişmeleri ile hala devamının sağlanamaması da ayrıca irdelenecek bir konudur. Seçimlerden önce Soma Beldiyesi’nce alınan 2 bin TL.lik abonelik ücretinin 500 TL. ye düşüreceği sözünü veren Manisa BŞ. BB. Cengiz Ergün hala onu bunu bahane ederek işi üzerine almadığı da nedenlerden bir tanesidir. Öğrendiğim kadarıyla Sıcak su ısıtma sistemi son belediye meclis toplantısında Büyükşehir’e geçmiş durumda. Bakalım bu hizmet kaplumbağa hızıyla mı yürüyecek göreceğiz.

Esasında yazacağım çok konular var ama bir sene dolduktan sonra bunları daha açarak yazacağım. Bunun yanında hem Soma hem de Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin olumlu veya olumsuz yapılan işlerin bir eski belediye başkanı ve vatandaş olarak takipçisi olacağım. Gönül isterdi ki bu konu ile ilgili ilkyazımda BŞ Belediyesi’nin olumlu işler yaptığını bahsederek girseydim.

Ancak görünen o ki; Daha bir yıl dolmadan büyükşehir belediye olmanın dezavantajlarını yaşamaya başladık bile!!

Bir daha ki haftada bir başka konuda aynı köşede buluşmak üzere tüm okuyanlarımızın yeni yılını kutluyor, sağlık ve mutluluk içinde geçirmelerini diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyor. Sağlıcakla kalın diyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!