Bölgesel Isıtma Sistemine %80 Zam Yapıldı

Bölgesel Isıtma Sistemine %80 Zam Yapıldı

Bölgesel Isıtma Sistemi abone ücretlerine tepki gösteren Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Seçim öncesi verilen sözler unutuldu’ dedi.

 

Manisa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında yaşanan gerginlikle birlikte Soma Bölgesel Isıtma Sistemi abone ücretleri belirlendi. Bölgesel Isıtma Sistemi Manisa Büyükşehir Belediye meclisinde karara bağlandığı sırada bir takım olaylar çıktı. Somalıların fiyatı karşılamakta güçlük çekeceğini belirten Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene Seçim öncesinde verilen sözler tutulmadı. Bizim yüksek ücret aldığımızı söyleyenler bugün verdikleri sözleri unutmuşlar. Soma için hayırlı kararlar alınmadı bugün diyerek tepkisini gösterdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Belediye Meclisinin gündeminde bir tarife belirlenmesi söz konusu idi. Biz yaklaşık 4 aydır Soma Bölgesel Isıtma Sisteminin abone bağlantı ücretlerini ve kilovatsaat başı vatandaşa yansıtılacak olan bedele karar veremiyoruz. Milliyetçi Hareket Partisinin önerisi devraldığı andaki geçerli olan fiyatın çok çok üstünde bir teklif ile geldiler. Komisyona ilk iletilen teklif 100 metre konut için abone bağlantı ücreti için yaklaşık 5.500 TL önerdiler. Bu Soma Belediyesinin işlettiği dönemde 1.800 TL idi. Karar verilemeyince bir sonraki aya bir sonraki aya ertelendi. Her ay fiyat biraz daha geriye geldi. En son 3.700 TL’ye düşürülmüştü. Bunda da fiyatta uzlaşma sağlanamadı. Daha sonra Cuma günü ve dün yapılan toplantıda 2.750 TL. KDV dahil bu fiyat üzerinden uzlaşalım. Kilovat saat maliyeti de 4 krş dan 5 krş’a çıkarılsın şeklinde bir mutabakat vardı’dedi.

‘Kilovat Saat Ücretini De Arttırdılar’

Ergene Yaptığı açıklamasında verilen mutabakatın yerine getirilmediğini KDV ve Kilovat saat ücretinin de arttığını sözlerine ekleyerek ‘Ancak bugün meclise geldiğimizde biz zam üstüne zam vardı. Bir tarife belirlenirken uzlaşılan bir rakam var. Bu komisyon raporlarına yansımış, ama son dakikada Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyeleri komisyon üyeleri raporuna muhalefet şerhi yazmışlar ve öneride bulunmuşlar. Kilovatsaat bedeli 5 değil 6 krş olsun. Biz bu işin kabul edilemeyeceğini Soma’da çok yoğun bir hava kirliliğinin olduğunu bu hava kirliliğinin tek çaresinin bütün meskenleri bütün kirleticileri Bölgesel Isıtma Sistemine bağlanarak ancak bu şekilde Soma’da temiz hava solunabileceğini ifade ettik. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Milliyetçi Hareket Partisi grup başkan vekili buna ısrarla karşı çıktılar. Salihli Belediye Başkanı ise Jeotermal ile aynı sistemin Salihli’de bulunduğunu bunu abonelere dolar bazında 7 bin 8 bin gibi bir fiyat ile verildiğini herkesinde bundan memnun olduğunu iddia etti. Soma’daki fiyatın çok düşük olduğunu sözlerine ekledi. Bunun üzerine ben tekrar söz alarak Somalılar için istediğimiz herşeyi bütün Manisa içinde isteriz. Gelin sizde yasa da böyle emrediyor. Büyükşehir Kanununda diyor ki ‘Merkezi Isıtma Sistemilerini kurmak ve işletmek Büyükşehir Belediyesinin görevidir.’ kanun böyle demesine rağmen Salihli Belediyesi devretmemiş. Büyükşehir de devralmak için bir girişimde bulunmamış. Yasadan gelen görevini yapmakta kaçınmış. Salihli Belediye Başkanına sizde Jeotermali devredin dedik. Hayır efendim bizim Salihlililer memnun. Biz bunu 7 bin liradan vermeye devam edeceğiz’dedi. 7 bin değil 10 bin yapın dedim. 12 senelik Belediye Başkanıyım. İlk defa bir belediye başkanının vatandaşa yansıttığı fiyatın pahalılığı ile övündüğünü gördüm. Biraz içerledi söylediklerime ancak bu benim samimi duygularım. Biz halkın menfaatlerini düşünüyoruz. Halkımızın bu sisteme bir an evvel adapte olmasını bu yatırımın bir an evvel tamamlanmasını ve uygun fiyatla herkese verilmesini talep ediyoruz. Bununla ilgili girişimlerimiz maalesef bugün CHP ve MHP’nin ortak hareketi ile başarısız oldu. Zam üstüne zam yapıldı. Soma halkı buna müstehak değildir. Seçim döneminde verilen tüm sözler unutuldu. Seçim döneminde Soma Belediyesi bunu size pahalı veriyor 1.800 TL’ değil biz gelirsek 800 TL yapacağız diyenler 2.750+ KDV’ye çıkardı. Fahiş fiyat yaptılar bununla da yetinmeyerek kilovatsaat başı fiyatı da 4 krş’dan 6 Krş’a çıkararak %50’de burada zam yaptılar. Bunun takdirini Soma halkına bırakıyorum. Burada bugün alınan kararlar Soma için hayırlı kararlar olmamıştır. Bunu halkımıza anlatacağız.’dedi.

‘Projeyi Geri Almaya Hazırım’

Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘ Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Bölgesel Isıtma Sistemi projesini aldığına pişman olmuş gibi hareket etti. Ben projeyi geri almaya hazırım’dedi.

Ergene açıklamasında ‘Ben öneride bulunarak sözleşmenin fesh edilmesini belirttim. Çünkü bu işi daha önce ben yapmama rağmen doğruluğu tartışılır bir fiyat açıklandı. Büyükşehir Belediye Başkanı bir takım maliyetleri doğruluğu tartışılır Bürokratlar alınmasınlar bazı rakamları biraz fazla abartıyorlar. Öyle laflar söyledi ki ben pişman olduğunu anladım. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Ben bu işe nasıl girdim der gibi bir tavır içerisinde idi. Başkanım bu size zul geliyorsa bu Büyükşehir Belediyesinin dev bütçesine ağır geliyorsa Soma içi harcayacağınız üç kuruş para size fazla geliyorsa sözleşmeleri fesh edelim biz bu sistemi Termik Santrale iade edelim dedim. 1800 TL üzerinden yapacaksan Sana vereyim sen yap dedi. Tamam ben almaya hazırım dedim. Alayım 1500 TL üzerinden abone yapacağım. Geri kalan 16 milyon TL’yi de sen ödersin dedi. Bende öderim dedim. Böyle de bir karşılıklı görüşmelerimiz oldu.’dedi.
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene Somalılara durumu Sosyal Paylaşım Sitesi üzerinden yaptığı paylaşımlar ile duyurdu. Ergene;Üzgünüm çünkü bugün Büyükşehir belediye meclisinde sıcak suya MHP ve CHP li üyelerin kabul oyları ile % 80 zam yapıldı.  Ergene; Ak partili üyelerin tamamı ve Okan Copkıran red, Ahmet Kartay çekimser oy kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
Görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.