Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

BM ÖRGÜTÜ ve İLKELERİ

BM ÖRGÜTÜ ve İLKELERİ
8 views
24 Ocak 2022 - 10:44

Birleşmiş Milletler (BM) örgütü aşağıda belirtilen ilkeler doğrultusunda hareket eder:
1-Tüm üyelerinin eşit egemenliğine dayanır;
BM’nin daimi beş üyesi (Fransa,Rusya,Abd;İngiltere ve Cin) dışındaki tüm üyeler örgüt içinde aynı haklara sahip olmakla birlikte karar verici daimi üyelere karşı eşit egemenliğinden söz edilemez.
2-Tüm üyeler iyi niyet çerçevesinde Antlaşmada belirtilen yükümlülüklerin gereklerini yerine getirmelidir;
BM’nin Daimi beş ülkesi kendi çıkarları doğrultusundaki işlem ve eylemlerinin iyi niyeti beş daimi üye dışındaki diğer üye ülkelerce sorgulanamaz iken ki; bu beş üye birbirlerinin çıkarlarını kazan kazan mantığı ile gözetmek durumundadır çünkü; kararlar oy birliği ile alınmak zorundadır, bu nedenle diğer tüm üye ülkelerin iyi niyetli işlem ve eylemleri beş daimi üyenin iyi niyetli işlem ve eylemleri ile çakışmamalıdır.
3-Tüm üyeler uluslararası anlaşmazlıkları, uluslararası barış, güvenlik ve adaleti tehlikeye sokmadan barışçıl yollarla çözümlemelidir;
Dünya; terör, Uluslararası anlaşmazlıklar, uluslararası barış ve güvenlik BM’nin beş daimi üye ülkesinin çıkarlarına uygun işlem ve eylemlere sahne olurken; diğer tüm üye ülkelerin çıkarları beş daimi ülke çıkarı ile örtüştüğünde dikkate alındığını görürüz.
4-Tüm üyeler başka bir devlete tehdit oluşturmaktan ya da başka bir devlete karşı güç kullanmaktan kaçınmalıdır;
Bu ilke; günümüzde dünya üzerinde yaşananlara bakıldığında BM’nin beş daimi üye ülkesinin başka devletlere, başka devletlerde güç kullandığını görürüz. Demek oluyor ki bu ilke; diğer Üye ülkeleri bağlamaktadır.
5-Tüm üye devletler, Birleşmiş Milletler Antlaşmasına göre vukuu bulan her faaliyetin uygulamasına tam destek vermelidir;
Bu ilkeden anlaşılacağı üzere BM’nin diğer üye ülkeleri beş daimi üye ülkenin kirli amaçları ve çıkarlarına tam destek vermelidir.
6-Antlaşmada geçen hiçbir madde Birleşmiş Milletler’e hiçbir devletin iç işlerine karışma yetkisi vermez.
BM örgütünün hiçbir devletin iç işlerine karışma yetkisi olmaması, örgütün kurumsal yapı olarak değil ama; BM’nin beş daimi üyesinin ayrı ayrı veya birlikte şu veya bu şekilde bazı gerekçeler üretip oluşturarak (ekonomik,sosyal) diğer üye devletlerin iç işlerine karıştığını hatta yönetime ortak olduğunu, devletlerin yeraltı yerüstü zenginliklerini alenen sömürdüğünü biliyoruz.
Diyorum ki; Birleşmiş Milletler örgütünün ilkelerinin iyi yazılmış ifadeler olduğu söylenebilir ama; örgütsel yapısının temsilde adaleti sağlamadığından örgütün beş daimi üyesinin kirli emelleri ve çıkarlarının aracı olmuştur. Bu nedenle; Ülkemizin “Dünya beşten büyüktür” tezi dünyanın diğer üye ülkelerince gündem yapılıp BM’nin temsilde adaletin sağlandığı örgüt yapısının bir an önce tesis edilmesi gerekmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!