Soma Karaelmas Gazetesi

‘Bizi kimse hafife almasın’

‘Bizi kimse hafife almasın’
1.017 views
14 Nisan 2021 - 9:58

Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi Yönetimi, Toplu sözleşmede Yaşanabilir bir ücret talebinde bulundu. Yapılacak toplu sözleşmede hak ettikleri ücreti alamazlarsa, greve, eyleme gideceklerini belirten Başkan Vekili Metin ‘Maden işçilerinin eylem gücünü kimse hafife almasın’diyerek gözdağı verdi.

‘Bizler dağları delen,
dağların yerlerini değiştirenleriz’
Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi Yönetim Kurulu Adına Başkan Vekili Selçuk Metin tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;
“Bizler Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunda açık işletmelerde çalışan işçileriz.
Bizler en ağır koşullarda üreten yerli enerji politikalarını benimseyen bir düşüncenin destekçileri olarak üretimden payımızı alamamaktan muzdarip olan işçileriz.
Üretimin her aşamasında olan biz açık ocak işletme çalışanları 01.01.2021-31.12.2022 yılları arasında yapılacak olan 18. dönem kamu toplu sözleşmelerinde yaşanabilir bir ücret talep ediyoruz. Kamu İktisadi teşekküllerinde en az maaşı biz almaktayız. En ağır işi yaptığımız halde karşılığını alamıyoruz. 2014 yılında Soma’daki Facianın ardından yasal düzenleme ile yer altında çalışan işçi arkadaşlarımızın biraz da olsa yüzü güldü. Ama Açık Ocak Maden İşletmelerinde çalışan bizler için birer birer iş kazalarında yitirdiğimiz arkadaşlarımız olduğu halde istenilen ücreti alamadık. Türkiye Kömür İşletmeleri 2020 yılında 29 milyon 215 bin 142 ton tüvenan kömür üretti. Bu üretimin yanında 1844 bin aileye sosyal yardımlaşma kömürü yardımı yapıldı. Yardımlaşma kömürü ile birlikte bir çok ailemiz mağduriyetten kurtuldu. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 25 bin okulun yakıt ihtiyacı karşılandı. Bu kadar üretimin olduğu bir kurumda Türkiye’nin yenilenebilir enerjide dinamosu olan TKİ’nin Biz açıkocak çalışanları üretimden pay istiyoruz. Yoksulluk sınırının 8.638 TL olduğu bu zamanda açlık sınırının üstünde aldığımız ücret bizleri son derece üzmektedir. Biz açık ocak çalışanları dağların yerlerini değiştirirken kömürün en ufak şekilde zayi olmaması için canımızı dişimize takıyoruz. Biz Maden İş Sendikası olarak diyoruz ki yaşanabilir bir ücret talep ediyoruz. 2014 yılında yeraltı işçilerimizin kanun ile haklarının verilmesinden son derece memnunuz. Aynı şekilde Açıkocak çalışanlarının da bir an önce hak ettiği ücrete kavuşturulması için takipçisi olacağız. Bizler üretimin her aşamasında olanlar artık yaşanabilir bir ücret talep ediyoruz. Buradan bir kez daha haykırıyoruz, bu toplu sözleşmede hak edilen ücreti alamazsak biz çalışanlarımızla birlikte eylem hatta greve kadar gideceğimizi kamuoyunun bilmesi gerekmektedir. Açık işletmelerde çalışanlar olarak en ağır işi yapan bizler, büyük iş makinalarına hayat veren kullanan, sevkiyatı sağlayan tabandan tavana kadar üretimin içinde olan tüm personelimiz hak edilen ücretin verilmesi ve ücret dengesinin giderilmesini istiyor. Maden işçilerinin eylem gücünü kimse hafife almasın bizler dağları delen, dağların yerlerini değiştirenleriz. Tek istediğimiz bu toplu sözleşmede yoksulluk sınırı altında kalan ücretimizin iyileştirilmesidir. Maden iş varsa, herkes için vardır. Tüm Soma halkının ve maden işçilerinin mübarek Ramazan Ayını tebrik ederim”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!