Soma Karaelmas Gazetesi

‘Biz Demiştik’ Linyit Lisesi Taşınıyor

‘Biz Demiştik’ Linyit Lisesi Taşınıyor
5.320 views
01 Eylül 2014 - 7:06

Soma Linyit Anadolu Lisesi’nin yerinin değişmesi yine gündeme geldi. Okulların açılmasına sayılı günler kala Linyit Lisesine denetime gelen müfettişler okulun taşınacağını söyleyerek incelemelerde bulundular. Olayı duyan Okul Aile Birliği Başkanı Basın açıklaması yaparak herkesi Linyit Lisesine sahip çıkmaya davet etti.
Soma Linyit Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Bayram Yılmaz açıklamasında ‘Okulumuzun yerinin değişeceği şeklinde konusunda geçtiğimiz aylarda böyle bir açıklama çıkmış Sayın Kaymakamımız Bahattin Atçı ise ‘Linyit Lisesi yerinde kalacak, gerekirse güçlendirme yapılır’ demişti. Biz bu açıklamalardan dolayı rahatlamıştık. Ancak tekrar gündeme gelen bu konu biz velileri son derece üzmüştür. Okulumuz Linyit Lisesi 19.06.1966 yılında kurulan Lise Yaptırma ve Yaşatma Cemiyeti tarafından aşağıda başkan ve üyeleri ile beraber Cemalettin ÇANDARLI, Yusuf Hilmi BEKTAŞ, Süheyl BÜKET, Takiyyittin ATAV, Metin KARADAYI, Abdullah ÇAKIREFE, Ahmet ŞEHİT tarafından 03.06.1967 yılında temeli atılmış, 25.09.1968 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır. Binanın yapımında; Ege Linyitleri İşçi ve Memur Üye Aidatlarından : 225.380 TL, Milli Eğitim Bakanlığı: 30.000 TL., Soma Belediyesi : 20.000 TL., Soma Halkınsan: 15.000 TL., Ege Linyit Sinemalarından :17.000 TL., Soma Sinemalarından : 9.335 TL., Ege Madencilik : 6.090 TL., Diğer bağışlar olmak üzere maliyeti 1.190.000 TL. para toplanmıştır. Daha sonra öğrenci yoğunluğundan dolayı ek bina ihtiyacı doğmuş 12 derslikli ek bina yapımı yine E.L.İ ve TEK işçilerinin bağışları ile başta Rıfat DAĞDELEN, Necip TAŞLI, Ahmet EROĞLU, Fevzi KUMCUOĞLU ve Cengiz USUL olmak üzere tüm işçilerden 1.500 TL ye mal olan 12 derslik 1993 yılında hizmete açılmıştır.
Tamamıyla Soma Maden İşçi ve Soma Halkının yardımlarıyla yapılan ve adını ondan alan Linyit Lisesi 1968 den beri yüzlerce doktor, mühendis, avukat, öğretmen, iş adamı .. olmak üzere ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamış ve sağlamaktadır. Bu gün için Amerika dan Avustralya ya kadar bir çok ülkede eski öğrencilerimiz bulunmakta ve binlerce kişinin hatırası olan okulumuz Soma’nın tarihi ve hafızasıdır. Şimdi ise okulumuz küçük binada geçici olarak bulunan Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna tahsis edilmek istenmektedir. Küçük binanın 1952 yılında yapılmış olmasından dolayı ekonomik ömrünü tamamladığında yıkılıp yerine aynı İmam Hatip Ortaokulu yapılabilir. Bu zaman içerisinde hastane altındaki İmam Hatip Lisesi olarak yapılan okula geçici olarak taşınabilir. Ben yaptım oldu zihniyeti ile Linyit Anadolu Lisesini tercih eden 630 velinin tercihi hiçe sayılmış, okulda bulunan Fatih Projesi kapsamındaki akıllı tahtalar ve yılların arşivi görmezden gelinmiştir. Bunun yanında bir çok öğrenci velisinin bölgede ikamet etmektedir, hatta okulumuzun bulunduğu mahalleye evlerini taşımıştır. Okulumuz kız öğrenci sayısının fazla olması sebebiyle taşınmak istenen okulun sanayi bölgesi içinde bulunması giriş çıkış ve yemek ihtiyacının giderilmesinde sorun yaratma ihtimali taşımaktadır. Okulumuzun kapalı spor salonu, halı sahası, tenis kortu, müze, voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Gönderilmek istenen okulda ise bunların hiç biri bulunmamaktadır. Var olan bir okulun yeri değiştirileceğine yeni açılan okulun oraya gönderilmesi gerekmez mi? Somamızda İmam Hatip Lisesi yok mu ? Var. Ortaokulu Yok mu? Var Aynı binada. Bu yeni yapılan okul ne için yapılmış? İmam Hatip Lisesi için. Yapılırken İmam Hatip Lisesi diye kocaman yazıyordu. Linyit Lisesinin ek binasına geçici olarak getirilen İHL ortaokulu öğrenci velileri buranın Linyit Lisesinin ek binası olduğunu bilmiyorlar mıydı? Biliyorlardı. İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü çocukların küçük olduğundan dolayı velilerin burada kalmak istediğini söylüyorlar. Ortaokul velileri öğrencilerinin yüzde doksanı öğrencisini kendisi getiriyor ya da okul servisi ile geliyor. Bizim lise öğrencilerimiz ise yürüyerek okula geliyor. Buradaki dış çevreden en çok etkilenecek olanlar ise en fazla bizim yeni ergenlik çağına giren öğrencilerimiz olacak. Tüm okullarımız bizim okullarımız biz burada ayrımcılık yapmak istemiyoruz. Fakat bize de negatif ayrımcılık yapılmamasını istiyoruz. Herkese eşit yaklaşım istiyoruz. Sayın velilerimiz çocuğuna ve okuluna sahip çık.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!