https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Bir Yudum Sevgi Gerek

Bir Yudum Sevgi Gerek
1.117 views
24 Haziran 2015 - 7:35

Selam ve sevgilerin en güzelinin çok değerli okurlarımın, sevgili Somalı Hemşerilerimin, ve sosyal medyadaki benim için çok özel yeri olan değerli takipçi arkadaşlarımın olması dileği ile hepinize selam ve sevgilerimi sunuyorum.
Değerli arkadaşlarım,sevgili dostlarım, Bu haftaki yazımız çay kav sohbetlerine ayırdım.Malum içinde bulunduğumuz ay mübarek ramazan ayı, on iki ayın sultanıdır.Ramazan ayında teravih sonrası özellikle köy kahvelerinde sahura yakın zamana kadar yapılan çay sohbetleri, espriler, mizahların tadı bu zamanda daha güzel ve daha farklıdır. İnşallah Rabbim bu geleneklerimizi, birlik ve beraberliklerimizi ,ağızlarımızın tadını inşallah bozmasın ve bozguna uğratmasın.
Çay, kahve bahane sohbetlerimiz şahane diye başlayalım sohbetimize. Geçen sene kızımı ziyaret için gittiğim Kıbrıs’ta oradaki vatandaşların Sabah ve akşam neredeyse günün her saatinde “Con” kahvesi içmelerine çok şaşırdım , oralarda bir bardak türk çayı içmek için bayağı kahve aradım ama maalesef bir türlü bulamadım. Anladım ki Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşlarımız için işleri ne kadar çok olursa olsun ve ne kadar acil yetişmeleri gerektiren iş olursa olsun, mutlaka kahveye ayıracak zamanları yaratmaktadırlar. Kahve onlar için keyif’tir, keyif verendir ve sohbetlerinin vazgeçilmez ana aktörüdür. Hatta Kıbrıs tan Soma’ya ziyarete gelen bu dostlarım ünlü “ Con” kahvelerini yedekleri ile birlikte buraya getirmişlerdir.
Kahve içildiği ortama, yere ve mekana göre ile kiminle içildiğine göre değer kazanır ve anlamlaşır. Kahve aile ile, arkadaş ile, sevgili ile, dost ile değişik ortamlarda içilebilir ve ancak hepsinin önemi ve güzelliği farklıdır. Her kahve eminim ki aynı tadı ve lezzeti taşımaz. Bana mı sordunuz pardon, ben kahvemi Çandarlı’da denizin iyot ve meltem kokan o deniz havasında el ayak çekildikten sonra , balıkçıların yalan rüzgarları masalları yanında deniz fenerini seyrederek içmesine bayılırım, çünkü o zaman kahvenin telbesinin acısı ile yüreğimin acısı birbirine karışır gider. Ev de kahve içtiğim zaman yalnızsam , tadı acı gelir, ama garip bir keyfi vardır, lezzeti biraz buruktur. Kahvenin içi, telbesi, rengi kokusu değişmez ama içilen kahveler ruhunun süzgecinden geçerek derinlere kadar indiğinden, tatları değişik gelir insanlara.
Çay Millet olarak bizim olmazsa olmazımızdır.Hayali bile çok güzeldir. Çayın içilecek mekanı ve zamanı olmaz. Her saat rahatlıkla içilebilir. Çay kahve gibi bir fincan değil, bardaklar dolusu içilebilir ancak oda kiminle ve nasıl hangi duygu ve düşünceler ile içildiği ayrı bir anlam kazanır. Çay ile ilgili söylenmiş çok güzel sözler vardır; …seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap…ne güzel söylemiş üstad.sevgiyle içilen çayın tadı nerede var? Diyeeee ! Ben senden içerisine sevgi tohumlarını ekeleyerek demlediğin çaydan istiyorum, yanına kırıntılarını dökmeden yiyebileceğim birkaç kraker kırıntısı,ve en önemlisi seni senden istiyorum, Belki bir deniz kenarındaki kumların içinde, belki bir orman esintisinin renk cümbüşüne büründüğü çamların dibinde semaverden dökülen bir bardak ince belli bardaktan ellerinden çay istiyorum, sen çay içerken seni seyretmek, bardaktaki dudak izlerini defalarca görmek istiyorum. Çayın rengine değil, senin gözlerine aşık olmak istiyorum. Bazen bir çocuk misali muzipçe çay bardağının arkasından gözlerine bakıp, yaratana dua etmek istiyorum. Seninle içtiğim ve sen olmadığın zaman içtiğim çayın tadı gerçekten çok acı.Arada dağlar kadar fark var, Sen var isen her şeyimsin, sen yoksan hiçbir şeyimsin Bu haftaki yazımı Kıraç’ın çok sevdiğim bir şarkı sözü ile bitirmek istiyorum,
Bardağımdaki çayım sensin, gördüğüm her çiçekte balım sensin, bana ne gelirse senden gelsin güzelim, benim senden başka canım mı var, benim senden başka mülküm mü var.
Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sofranızdan çayınız, yanınızdan sevdiğiniz, içinizde mutluluk ve aşk, sofralarınızdan çayınız, kahveniz eksik olmasın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!