Soma Karaelmas Gazetesi

‘Biontech için neden şehir dışına gidiyoruz?’

‘Biontech için neden şehir dışına gidiyoruz?’
112 views
06 Mayıs 2021 - 12:47

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığı basın açıklaması yaparak, Soma’da Biontech aşısının neden yapılmadığını sorarak, Madencilerin ve öğretmenlerin bir an önce aşılama işlemlerinin bitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Biontech aşısının Soma’ya neden gelmediğini sorarak yetkililerden açıklama bekleyen CHP Soma İlçe Yönetimi yaptığı basın açıklamasında ise şu sözlere yer verdi;
“AŞILAMADA GEÇ KALIYORUZ”
Corona virüs ile mücadelede en önemli silahımız aşılama.
Dünya genelinde yaklaşık 8-9 farklı firma tarafından aşı üretiliyor. İsrail ve Yeni Zelanda gibi ülkeler aşılamayı bitirerek normale döndü. Komşumuz Yunanistan nüfusunun yarıdan fazlasını aşıladı ve normalleşmeye hazırlanıyor. ABD’de günlük aşılama rekorları kırılıyor. İtalya, Hollanda ve İngiltere gibi ülkeler aşılama ile birlikte normalleşiyor. Ülkemiz ise ne yazık ki vaka sayısında Avrupa birincisi.
Normalleşmeye hazırlanan ülkelerin uygulamaları ve ülkemizdeki günlük vaka sayıları gösteriyor ki aşılamada geç kalmış durumdayız. Aşı konusunda belirsizlik devam ediyor. Hükümet yetkililerinden çelişkili açıklamalar geliyor. Aşı ihtiyacımızın büyük çoğunluğu için Çin ile anlaştık ancak ne yazık ki Çin aşı tedarikinde sıkıntı yaşatıyor. Aşılama hızımızı hızlıca yükseltmek mecburiyetindeyiz.

“BİONTECH AŞISI NEDEN SOMA’YA GELMİYOR?”

Çin malı Sinovac aşısının tedarikinde sıkıntı yaşıyoruz. Sinovac randevusu alanların randevuları erteleniyor. Sinovaca alternatif olarak Biontech aşısı da uygulanmaya başlandı. Ancak ne yazık ki Biontech aşısı ilçemizde yapılmıyor. Somalı vatandaşlarımız, Biontech aşısı olabilmek için Bergama veya Akhisar’a gitmek zorunda kalıyor. Soma Devlet Hastanesi, bölgenin en büyük hastanelerinden biri olduğu halde neden Biontech aşısı Soma’ya gelmiyor? Vatandaşımız, neden Biontech için şehir dışına gitmek zorunda kalıyor?

“MADENCİLER VE ÖĞRETMENLER HEMEN AŞILANMALI”

İlçemiz binlerce madencinin yaşadığı bir kent. Madencilerimiz, yaptıkları iş gereği toplu ortamlarda bulunmak ve çalışmak zorunda. Corona virüs maden işçilerimiz arasında hızlıca yayılıyor. Aşılama konusunda madencilerimize öncelik tanınmalı ve maden işçilerimiz hızlıca aşılanmalıdır.
Yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki kısıtlamalardan sonra okulların açılması gündemde. Öğretmenler aşılanmadan okulların açılması salgına karşı mücadelede verdiğimiz emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır. Öğretmenlerimiz aşılanmadan okullar açılmamalıdır. En kıymetli varlığımız olan öğretmenlerimizin sağlığını korumak boynumuzun borcudur.
Toplum sağlığı siyaset üstü bir konudur. Sağlığımızı korumak için mücadele eden sağlık çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Onların haklarını gerçekten ödeyemeyiz. Vatandaş olarak bize düşen kurallara uyarak sağlık çalışanlarımızın yükünü hafifletmektir.
Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle’

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!