https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Beyce Kavunu Markalaşıyor

Beyce Kavunu Markalaşıyor
3.108 views
12 Ekim 2013 - 7:18

Beyce köyünde bulunan köylüler tarafından tütün üretiminin kazandırmaması sonrasında üretimine başlanan kavunlar marka oluyor. 2008 yılından beri üretimi yapılan Beyce kavununun asit oranı düşük ve hazımsızlık yapmadığı belirtiliyor.
Kavun üretiminde 2008 yılından bu yana büyük bir gelişme ve aşama kateden köylüler pazarlama konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlar. Kavunda bizde varız diyen Beyce Köyü sakinlerinden Beyce Köyü Muhtarı Hulusi Bildi ve Ziraat Mühendisi Tezcan Keskin ‘2008 yılında 2 kişi olarak kavun üretimine başladık. Şimdi sayımız 18’e çıktı. İstanbul, İzmir, Bursa ve çeşitli yerlerden toptancılar gelip satın alıyorlar. Ancak kilosu 1 TL civarında toptancılar tarafından alınıyor. Toptancılar bir çok yere bizden aldığı ürünleri 2 katı veya daha fazla bir ücretle satarak kar yapıyorlar. Biz Beyce köyü kavunu olarak marka olduk. Her üretici kendi depolarında toptancısını bekliyor. Mayıs ayında ektiğimiz kavunlarımızı Ağustos ayında ham iken topluyoruz. Kavunlarımız asılı bulunduğu yerde olgunlaşarak tatlanıyor. Bizim kavunumuz 6 ay dayanıyor. Köyümüzde yaklaşık 300 dönüm arazida kavun üretimi yapılıyor ve toplam 300 ton civarında kavun depolarda alıcıları bekliyor. Bize gelen toptancılar genelde Kırkağaç’tan da depo satın alıyor. Önce oradaki depoyu satıyor. Sonra bizim depomuzu satıyor. Çünkü bizim kavunumuz Şubat, Mart aylarına kadar dayanma gücü var. Bizim kavunlarımızda asit oranı yok denecek kadar az olduğu için insanın karnında şişlik yapmıyor. Yiyen kişi hazımsızlık çekmiyor. Diğer kavunlara göre bizim kavunumuz daha dayanıklı ve daha güzel bir kavundur. Kendi imkanlarımızla yaptığımız depolarda yazın sıcaktan kışın soğuktan korumak için klima sistemi yaptık. İçerideki nem oranını korumak için havalandırmalar yaptık. Köyümüz yüksek kesimde olduğu için sis nadir oluyor. Bu nedenle ise kavunumuz daha uzun süre dayanıyor. Bizim pazarlama konusunda sıkıntımız var. Yoksa Kırkağaç kavununun adı bizim kavunumuzun ise tadı vazgeçilmezdir. Bizim kavunumuzun tadına bakan bir daha Kırkağaç kavunu almaz’ dediler.

DSC_0280.jpg

DSC_0305.jpg

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!