Soma Karaelmas Gazetesi

Belediyeden Kurban Bayramı Tedbirleri

Belediyeden Kurban Bayramı Tedbirleri
1.371 views
12 Ekim 2013 - 7:25

Belediye Başkanı Hasan ERGENE; “Soma Belediyesi, vatandaşların 14 Ekim 2013 Pazartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içinde geçirmesi için bir dizi tedbir aldı.Kurban Bayramı’nın huzur ve güven içinde geçmesinin temini için Belediyemizin üzerine düşen görevleri, aksaklığa meydan vermeden yerine getirmesi amacıyla, Başkan Hasan ERGENE imzasıyla yayımlanan açıklamada, ilçemizde halkımızın sorunsuz bir kurban bayramı geçirmesi için Belediyemizce tüm tedbirler alınmış ve aşağıda bu tedbirlerin detayları belirtilmiştir denildi.
İlçemiz merkezinde bulunan ana arterlerde, cadde sokak, apartman aralığı, park, otopark, yol, ve karayolu kenarları, çocuk oyun ve spor alanları gibi halkımızın müşterek kullanımına mahsus ve hijyen olmayan mahallerde kurban kesimi yapılması yasaktır. Bu konuda Zabıta Müdürlüğümüzce gerekli tedbirler alınacak ve sözü geçen yerlerde hayvan kesimine müsaade edilmeyecektir. Diğer yandan kesim sonucu oluşan kurban atıklarının gelişi güzel bir şekilde çevreye atılmaması, usulüne uygun bir şekilde poşetlenerek imha edilmesi veya yeri olan kişilerin bahçe veya tarlalarında derin çukurlara gömerek atıkların bertaraf edilmesi sağlanmalıdır. Atıkların halk ve çevre sağlığının korunması açısından Bakırçay yatağına,ilçemizden geçen derelerin içine ve gelişigüzel çevreye atılması yasaktır.
İlçemizde Büyük baş ve küçükbaş kurbanlıklar, Kamyoncular Kooperatifi altında bulunan canlı hayvan pazarında satışı yapılmaktadır.
Kurban kesimi konusunda Belediye Mezbahamızda gerekli çalışmalar özenle tamamlanmıştır. Kurbanların Mezbahamızda Veteriner Hekim ve ehliyetli kasaplar gözetiminde kesilecek olup, Kaymakamlığımız başkanlığında, İlçe Kurban Komisyonu tarafından belirlenen, kurban kesim fiyatları ise Küçükbaş 30.00 TL,büyükbaş ise 150.00 TL’dir. Kurbanlarını Mezbahamızda kestirecek vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için,Belediyemiz Veteriner Hekimliğinden kesim sırası almaları gerekmektedir.İlçemizde Kurban kesimine izin verilen yerler,
1-Belediye Mezbahası, 2-Sarı hoca aşevi kesim yeri, 3- Çarşamba pazarında yer alan üstü örtülü köylü pazarı yeri, 4-Kavukdere Hizmet Vakfı yurdu 5-Esentepe Öğrenci Yurdu kesim yeri olarak belirlenmiştir.
Hayvan kesimine tahsis edilen yerler ile uygun olan alanlar dışında kurban kesen veya kesilen atıklarını sokağa ve kamuya ait alanlara bırakanlara Kabahatler Kanunu’nun 41. maddesi gereğince işlem yapılarak ve Bayramda nöbetçi Belediyemiz Zabıta Kolluk görevlileri tarafından para cezası uygulanabilecektir.
Belediyemiz Birimleri ile Temizlik İşleri Müdürlüğü personelinin bayram süresince izinleri kaldırılarak halkımızın mağduriyetine sebep olunmaması amacıyla mesaiye devamları sağlanacak, kurban atıkları Belediyemiz ekipleri tarafından sabah 07:00 de başlayıp gece 24:00 de kadar 8 adet çöp kamyonu ve 2 adet traktör ile toplanarak katı atık depolama alanına nakledilip uygun şekilde bertaraf edilecektir. Bu amaçla mevcut katı atık depolama sahasında kurban çukurları hazırlanarak döküm işlemleri tamamlandıktan sonra kireçleme metoduyla stabilazyonu sağlanarak bertaraf edilecektir. Kurban kesim ve satış yerlerinin temizliği için bu yerlere yeteri kadar çöp konteynırları konulmuş olup, temizlik ekipleri personelimiz hazır bulundurulacaktır.
Temizliğin ve dezenfeksiyonun sürekli sağlanabilmesi, biriken kurban atıklarının ivedilikle alınabilmesi amacıyla vatandaşlarımız Soma Belediyesinin aşağıda belirtilen telefonlarını arayarak taleplerini bildireceklerdir. Kontroller Soma Belediyesi Zabıta ekiplerince yapılacaktır.
Belediye Başkanlığımız tarafından özellikle alışveriş ve eğlence yerleriyle diğer umuma açık mahallerin, kurban satış ve kesim yerlerinin temizliği ve atıkların toplanması denetimleri takip edilerek, ekipler marifetiyle kontroller etkin bir şekilde yapılacaktır. Arife günü yapılacak Mezarlık Ziyaretleri için Belediyemiz önünden Toplu taşıma araçlarının seferleri için hazırlıklar tamamlanmıştır. İtfaiye Müdürlüğümüz görevleri kapsamında 7 gün 24 saat esasına göre hizmetlerine devam edecektir. Belediye Hizmet Binamızda Nöbetçi görevliler vasıtasıyla halkımızın talepleri karşılanacak Bayram süresince Belediye Hizmetleri aksatılmadan devam edecektir.Hizmetlerin devam ve  sürekliliğinin sağlanması amacıyla tedbirler önceden planlanmıştır. İtfaiye, su ve kanalizasyon arıza ekipleri hazır hale getirilmiş, nöbetçi memurlukları vatandaş müracaatlarına açık tutulacaktır.
BELEDİYEMİZİN BAYRAM SÜRESİNCE HİZMET VERECEK TELEFONLARI
BELEDİYE HİZMET BİNASI: 613 24 16   —     153
ZABITA: 153 – 533.962 92 57 (NÖBETÇİ ARAÇ)
SU ARIZA: 185- 537.745 64 28
İTFAİYE: 110- 614 11 94
TEMİZLİK İŞLERİ: 613 24 16- 533.962 94 52
MEZARLIK ZİYARETLERİ(ulaşım) : 533.962 92 65
KANALİZASYON ARIZA:  533.962 92 64
BAYRAM SÜRESİNCE EKMEK ÜRETİMİ YAPACAK OLAN FIRINLAR VE ADRESLERİ
Bayramın 1. günü İlçemizde ekmek üretimi yapılmayacak olup , vatandaşlarımızın Bayramın 1. günü için ekmek ihtiyaçlarını arife gününden temin etmeleri gerekmektedir.
Bayramın 2. günü İlçemiz Hamidiye Mah. Özdemirler Cad. No:2/B adresindeki İSPİRLİLER Ekmek fırını , Cuma Mah. Cemalettin Çandarlı Cad. No:1/A adresindeki ZAFER Ekmek Fırını , Zafer Mah. Bezmibey Sok. No:3 adresindeki NİLSU Ekmek Fırını , Cuma Mah. Eski Yağ Pazarı No:8 adresindeki ŞAFAK Ekmek Fırını , üretim yapacaktır.
Bayramın 3. günü , 2. gününde açık olacağı belirtilen Ekmek Fırınlarına ilave olarak İlçemiz N.Danışman Mah. Bağlar Cad. No:34/A adresindeki LALELİ Ekmek Fırını üretim yapacaktır.
Bayramın 4. gününde İlçemiz genelindeki tüm fırınlar ekmek üretimi yapacaktır.
Çevre ve kentimizin temizliği, halkımızın sağlığı konularında gereken önem ve hassasiyeti göstereceğinizi umar, duyarlılığınız ve işbirliğiniz için teşekkür eder, Bu vesile ile tüm Somalı hemşerilerimin Mübarek kurban bayramlarını en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmenizi temenni ederim.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!