https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Bayram Mı, Tatilmi Acaba ?.

Bayram Mı, Tatilmi Acaba ?.
830 views
23 Ekim 2013 - 6:46

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli gönül dostlarımın ve değerli okuyucuların olması dileği ile hepinize güzel bir hafta sonu ve güzel bir ömür diliyorum. Bayram bayram derken nihayet bayramda bitti ve bugün itibarı ile çoğumuz mesailerine başladık.Uzun süren tatil bir çoğumuza ilaç gibi geldi.
Sevgili dostlar, değerli okurlar maalesef diyerek söze girmek istiyorum, Diyanet İşleri Başkanlığının ve ilgili kuruluşların ısrarlı vurgularına rağmen ne yazık ki bu senede görmek istemediğimiz ve ısrarla karşı çıktığımız yol kenarı kesimlerine ve çocuklara kurban kesimini izlettirilmesine yine şahit olduk. Her yıl günler öncesi yapılan uyarılar boşta kaldı. Yazılı ve görsel medyada yasaklar ile  birlikte cezaları da açıklanan kurban bayramında en çok merak ettiğim konulardan biriside acaba Belediyelerin Türkiye genelinde uygunsuz kesim nedeni ile kaç kişiye ceza yazdığıdır.Bu konuyu ben aslında iş yerlerinde ve Resmi dairelerde yasak olmasına rağmen devam edilen sigara yasağı ile çok özdeşleştiriyorum. Çünkü yasak olmasına rağmen bugün bir çok kamu iş yerlerinde, kahvelerde, dükkanlarda sigara içilmesine ısrarla devam edilmekte hiçbir denetim mekanizması uygulanamamaktadır. Geçenlerde görüştüğüm bir arkadaşımın bana anlattığı sigara konusu  çok ilginç ve rahatsız edici gelmiştir. İş yeri patronu veya Müdürünün sigara yasağına karşı gelen  personelini mesaiye getirmekle suçlayan amir sen bilirsin demekle aba altından sopa göstermiştir. Şimdiye kadar Ülkemizde sigara yüzünden kaç kişiye ceza yazılmıştır diye şöyle bir düşündüğüm zaman veya yaptığım araştırmalarda herhangi bir ciddi yaptırımla karşılaşmadım. Neyse biz bunları boş verelim ve kendimizi bu güzel günle nikotinle zehirlemeden güzel şeylere bakalım, hepsinin hak ve hukuku, günahı kendi üstlerine olsun.
Sevgili dostlarım,Bayramla insanları birleştiren ve kaynaştıran özel ve müstesna günlerden birisidir. Bizde  bu bayramda şehir dışından gelen çok özel dostlarımla beraber Çandarlı sahillerinde güzel bir tatil geçirdik, her ne kadar hava şartları tam olarak buna müsaade etmese de kalan zaman dilimi bizim içim yeterli oldu.Gerçekten insanların sevdiklerinle bir arada olması için ille de beş yıldızlı otel alakart, açık büfe olması gerekmiyor, geçmişte yaşayan insanların dediği gibi huzur,dirlik, samimiyet,içtenlik en büyük zenginlik oluyor. Rabbim hepimizi  dinimize, örfümüze, ananelerimize uygun olarak peygamber efendimizin sünnetine nail  olan kullardan eylesin inşallah.Bu arada unutmadan kurban bayramı dolayısı ile bana mesaj gönderen, telefon ile arayan, mail atan çok sevgili dostlarıma, hemşerilerime ve okurlarıma da en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum, sağ olsunlar, Varolsunlar.
Sevgili dostlarım, ziyaretlerin biz Müslümanlar için apayrı bir önemi vardır. İnsanlar arasında sevginin yerleşmesine yardımcı olan en önemli sebeplerden birisidir ziyaretler şüphesiz, Bu bakımdan İslâm ziyaretlere büyük önem vermiştir. Birbirlerine yaptıkları ziyaretler nedeni ile  Müslümanlar,  birbirlerini daha yakından tanımak imkânını bulurlar. Pek çok konuyu aralarında görüşüp, birlikte karar verme imkânına sahip olurlar. Toplum içinde yalnız olmadıkları duygusunu kazanır ve geleceğe ümit ve güvenle bakarlar. Bir Müslüman, anne ve babasından başlamak üzere, bütün yakınlarını, komşularını, tanıdıklarını, arkadaşlarını ve dostlarını ziyaret etmelidir. Özellikle bayramlar ziyaret için en  uygun ve en güzel günlerdir. Düğün, sünnet, ölüm gibi olaylardan sonra tebrik veya taziye (baş sağlığı) de bulunmak için de ziyaretler yapılabilir. Eskiden anne, baba ve çocuklar tek bir çatı altında bulunuyorlardı. Günümüzde şimdilerde  genellikle, gençler evlenince yeni yuva kurmakta ve baba evinden  geçim şartları nedeni ile ayrılmaktadırlar. Anne ve babalarından ayrı yaşayan, görev ve başka sebeplerle onlardan uzakta bulunan kimselerin, hemen her fırsatta onları ziyaret etmeleri, ellerini öpüp dualarını almaları icap ed er. Yakın akrabalarda  böyledir. Onların ziyareti de kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ramazan  ve Kurban bayramını tatil günü zannedip  büyüklerini, akrabalarını, ziyaret edeceği yerde yurt dışı turları ile güney sahillerindeki beş yıldızlı otellerde günler öncesi rezervasyon yaptıran kardeşlerimiz ne yazık ki manevi duygulardan uzaklaşmakta ve bayramın ahengini kaybetmektedirler. Allah celle celêlühû bayramları ve dinimizi hakkıyla bilip yaşamayı nasip Eden kullarından eylesin bizleri inşallah.
Gelecek hafta görüşünceye dek, yüzünüzden sevgi ve tebessüm, işlerinizde bolluk ve bereket hiçbir zaman eksik olmasın, sevgi ile kalın, dua ile kalın inşallah.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!