Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Bayanlara Kredi İmkanı

Bayanlara Kredi İmkanı
1.291 views
10 Aralık 2014 - 8:15

Somalı bayanlara mikro kredi imkanı sağlandı. Soma Belediye Meclis Toplantı Salonunda bayanlara mikro kredi hakkında bilgiler verildi.

Soma Belediye Düğün Salonunda Kaymakam Bahattin Atçı’nın katılımı ile bayanlara mikro kredi hakkında bilgiler verildi. Türkiye Grameen Mikrofinans programı dahilinde verilen mikro kredi hakkında kısa bir konuşma yapan Kaymakam Bahattin Atçı ‘Zaman zaman Somalı bayanlar bana gelerek her hangi bir iş imkanı olmadığını dile getiriyordu. Çalışmak istediklerini belirtiyorlardı. Soma’da iş imkanı sıkıntılı bayanların çalışabileceği alan yok. Bu mikro kredi uygulaması bir çok ilçe de uygulandı. Soma’da ise böyle bir birimi oluşturduk. Yeni bir birimiz. Bir çok kişiye böyle bir imkan var dediğimde bilmiyorlardı. Bunu zaman içinde yaymanız sizlerin elinde. Somalı hanımlara iyi bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Türkiye’de üretimin en iyi pazarlanabileceği yer neresi diye sorsanız Soma derim. Soma için elim kazadan sonra ayrı bir fikir oluştu. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Sizlere bu konuda başarılar diliyorum. Bunu tüm Somalı bayanlara duyurulmasını temenni ediyorum’dedi.

Mikrofinans Aydın Bölge Müdürü Demet Pilevneli ise Kaymakam Bahattin Atçı ile Milas’dan tanıştığını belirterek ‘ Kendisi kadın dostudur kendisine teşekkür ediyorum. İş yapmak isteyen ve imkanı olmayan bayanlara bu konuda destek olmak için buradayız. Biz Soma’da en az 2000 kadına ulaşmak istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki çalışan kadın parasını çocukları için harcıyor. Mikro Kredi nedir diye sorarsanız size şöyle özetleyebilirim. Mikro kredi dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkan sağlayan teminat ve kefalet istenmeden verilen küçük bir sermayedir. Teminatsız ve kefaletsiz kredi almak için aynı mahallede oturan birinci derecede akraba olmayan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan ve iş yapma fikri olan 5 kadının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan Grup üyelerinin her birisine ayrı ayrı kredi verilir’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!