Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

BAKAN YILDIZ, İLK İFTARINI SOMA’DA MADEN İŞÇİLERİ İLE AÇTI

BAKAN YILDIZ, İLK İFTARINI SOMA’DA MADEN İŞÇİLERİ İLE AÇTI
2.529 views
17 Temmuz 2013 - 6:36

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ilk iftarını Soma’da yerin altında açtı. Geventepe, Ata bacası ve Işıklar da yaklaşık 600 işçisi ile Soma’ya büyük hizmetler veren Soma Holding Işıklar’da Maden işçileri ile bir araya gelen Yıldız ilk iftarını maden işçileri ile birlikte açtı.

Ramazan ayının ilk iftarını Soma’da maden işçileri ile yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “İşçi kardeşlerimizin kazandığı paranın benim kazandığım paradan daha helal olduğuna inanıyorum” dedi.

Ramazan ayının ilk iftarında Soma’ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı ziyareti sırasında TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş ve Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber’ de yalnız bırakmadı. İftar yemeğine Bakan Yıldız, Genel Müdür Aktaş ve Milletvekili Berber’in yanı sıra Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Ak Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Manisa İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, Soma Kaymakam Vekili Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı, Soma İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı İbrahim Kılınç, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, İmbat Madencilik İşletme Müdürü Gökalp Büyükyıldız, belde belediye başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar  ve maden işçileri katıldı.

Pikapla yerin 300 metre altına inen Bakan Yıldız, ocağın içinde kömürü kıran galeri açma cihazını kullandı.

“İşçi Güvenliği Ön Planda”

Bakan Yıldız, ocakta yaptığı açıklamada örnek alınacak niteliklere sahip ocağın işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu, güvenlikle ilgili sistemlere para harcandıkça, işçilerin kaygıları giderildikçe verimin arttığını gördüklerini ifade ederek, madencilikte artık ithal sistemlerinin yanında yerli üretimin de payının arttığını, bunun madenciliğin diğer alanlarında da yaygınlaşmasını planladıklarını söyledi.

Taner Yıldız, madencilikte en önemsedikleri konunun işçi sağlığı olduğunu, bir işçinin can güvenliğinin ülkenin tüm madenlerinden daha önemli olduğuna işaret etti.

Bakan Yıldız, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir iftarda maden ocağına geldiğinin hatırlatılması üzerine, “Ben bundan büyük bir haz alıyorum. İşçi kardeşlerimizin kazandığı paranın benim kazandığım paradan daha helal olduğuna inanıyorum. O yüzden onlarla birlikte iftar yapmamın benim için iftihar vesilesi olduğunu söylemem lazım” diye konuştu.

Yıldız, daha sonra incelemelerini tamamlayarak ocaktan çıktı.

Maden ocağı girişinde işçilerle yapılan iftar yemeği sonrasında TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş bir konuşma yaptı.

“Bu Havzayı 40 Milyon Tonlu Rakamlara İnşallah Ulaştıracağız”

TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, “ Mübarek günün ilk akşamında ilk iftarın sizlerle yapmanın gurunu yaşıyoruz. Sayın Bakanımızın bizlere her zaman söylediği bir şey vardır; “ Kardeşim üretimden önce mutlaka iş güvenliğine uygun çalışma düzenini tesis edin” diye. Bizde onun talimatlarını yerine getirmek üzere bu gayretlerle bu ocaklardan bir tanesini de 3 buçuk kilometrelik mesafeye ulaşmış şuan için 600 kişinin çalıştığı ve daha sonraki süreçlerde de 3 bin kişinin çalışacağı 3 buçuk milyon tondan 5 milyon tonlu rakamlara yılda kömür üretimine ulaşacak ve 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanuna uygun bir şekilde tesis edilmiş bir ocağı da adeta yer altında bir şehri mekânını da gezmiş bulunuyoruz. Bu havza bizim için çok önemli 15 buçuk milyon ton üretimden çok kısa zaman içerisinde 25 milyon tonlara daha sonraki dönemlerde de 40 milyon tonlu rakamlara inşallah ulaştıracağız. Bu Türkiye’de yerli üretimin 80 milyon tonun yarısı anlamına geliyor” dedi.

“Kömürümüzle Ve İşçi Kardeşlerimizle Gurur Duyuyoruz”

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “ Soma’mız 1 milyar tona yakın kömür rezervi ile Türkiye’mizin enerji üstlerinden bir tanesi. Hem termik santralimizin ihtiyacı olan kömürü hem de ülkemizin dört bir köşesinde kimsesizlerin, gariplerin ocağını ıstan kömürü biz burada değerli işçi kardeşlerimiz ile üretiyoruz ver her yere gönderiyoruz. Kutsal bir emek var burada. Kömürümüzle ve işçi kardeşlerimizle gurur duyuyoruz. Kömürümüzün çok daha fazlasını üretmeye talibiz. Bize güvene bilirsiniz. Bize burada üretim imkanı verirseniz Soma’mızda yer altında yatan karaelması gizli hazineyi yer yüzüne çıkarmaya hazırız” dedi.

“Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum”

Ak Parti  Manisa Milletvekili Recai Berber, “ Yapmış olduğumuz galeri açılışı Soma’mıza işçi kardeşlerimize,çalışanlarımıza ve Ülkemize yapılan en önemli madencilik yatırımlarından biri emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’de madencilik başta olmak üzere her alanda nasıl adımlar atıldığının kanıtı delili Soma’nın Işıklardaki değerli ve önemli yatırımı” dedi.

“Nice Ramazanlarda Beraber Olmayı Allah Bizlere Nasip Etsin”

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, “ Bu güzel tesisin yapında emeği geçenlere ve Ülkemizin madencilik sektöründe yardımcı olan ve çok değerli işçilerimizi tebrik ediyorum. Ramazanın ilk gününde yalnız bırakmayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a saygılarımı sunuyorum. Daha nice Ramazanlarda beraber olmayı Allah bizlere nasip etsin” dedi.

Bakan Yıldız, “Türkiye’nin refahını bozmak isteyenler Türkiye’nin siyaset tarihinde her zaman olabilir, olacaktır. Takmayın kafanızı. Kafanız karışmasın, gönlünüz bulanmasın. Bizler Allah’ın izniyle sizden aldığımız desteklerle beraber Türkiye’nin nasıl 10 yılda GSMH’sini üç katına çıkardıksa önümüzdeki 10 yılda da sizlerle beraber bunu daha yükseğe çıkaracağız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 

   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!