Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

“Ayıplı hizmet”

“Ayıplı hizmet”
100 views
25 Ocak 2022 - 22:03

Bölgesel Isıtma Sistemi faturalarına itiraz edilmesi için harekete geçen Avukat Sercan Okur, Sistemden kaynaklanan sorunlar tüketici kusuru olmayıp, hizmetin ayıplı olması sonucunu doğurmaktadır’ diyerek BİS kullanan kişilerin Dilekçe ile itiraz etmesini istedi.

Bölgesel Isıtma Sistemi nedeniyle Büyükşehir ile sürekli mahkemelik olan ve Soma halkının talepleri doğrultusunda çalışmalar yapan Avukat Sercan Okur, Manisa Büyükşehir Belediyesine Bölge Isıtma Sistemi faturalarına itiraz edilmesi için Soma halkına çağrıda bulundu.
Kış ayında Bölgesel Isıtma Sisteminin tüketiciye yeterli verimi sağlayamadığını dile getiren Avukat Sercan Okur, “Malumunuz olduğu üzere Soma Bölgesel Isıtma Sisteminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bir süredir ısınamıyoruz.
Soma için oldukça faydalı, çevreci ve ekonomik bir hizmet olan Bölgesel Isıtma Sistemi, Manisa Büyükşehir Belediyesi elinde heba oluyor.
Sistemden kaynaklanan sorunlar tüketici kusuru olmayıp, hizmetin ayıplı olması sonucunu doğurmaktadır.
Almış olduğumuz ayıplı hizmete karşın Tüketici Kanunundan kaynaklanan haklarımızı aramak üzere Manisa Büyükşehir Belediyesi nezdinde Soma Bölgesel Isıtma Sistemi faturalarına itiraz edilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Bu nedenle hazırladığım dilekçe örneğini sizlerle paylaşıyorum. Soma Bölgesel Isıtma Sisteminden yeteri kadar faydalanamadığını düşünen aboneler ve apartman yöneticileri dilekçe örneğinde yer alan boşlukları kendilerine göre doldurup imzalayarak Soma BIS Müdürlüğüne ibraz edebilirler. Dilekçe sayısı ne kadar çok olursa dikkate alınma oranı o kadar artacaktır.
Herkes bilsin ki Soma sahipsiz değildir.” sözlerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!