Soma Karaelmas Gazetesi

Atçı: “Işıklar Maden Ocağı’nda Yaklaşık 2 Bin İşçi İşbaşı Yaptı”

Atçı: “Işıklar Maden Ocağı’nda Yaklaşık 2 Bin İşçi İşbaşı Yaptı”
1.816 views
10 Eylül 2014 - 7:39

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Soma Kömürleri AŞ’ye ait kapalı olan Işıklar Maden Ocağı’nda dün itibariyle yaklaşık 2 bin işçinin işbaşı yaptığını açıkladı.
Kaymakam Atçı, yaptığı açıklamada, Maden İşçileri Genel Müdürlüğü Teknik Heyeti ve iş güvenliği müfettişleri tarafından üretime başlanması yönünde olumlu rapor verilen Soma Kömürleri AŞ’ye ait kapalı olan Işıklar maden ocağında işçilerin işbaşı yaptığını bildirdi.
Müfettişlerin raporlarının ellerine ulaşması ardından dün akşam saatlerinde jandarma ve işyerine gerekli bildirimlerin yapıldığını belirten Kaymakam Atçı, ”Rapor faks olarak ulaşması ardından anında tebliğ ettik. Akşam itibariyle Işıklar maden ocağında üretim yapılmasına yönelik herhangi bir sakınca olmadığına dair jandarmaya da yazı yazdık. Firma kendini üretime hazır hale getiriyor sanırım bugün itibariyle üretime başlayacak. Bu arada firma ile yaptığımız görüşmede hem 3. ayakta hem de 4. ayakta üretim yapılabilecek. Ocakta 2 bin civarında işçi çalışıyordu diye biliyorum. Bu sayı bin 800 ile 2 bin 200 arasında değişebilir. Zaten bu tamirat çalışmalarında bin 200 kişi civarında çalışıyordu. bundan sonra 2 bin işçi ile deval ederler diye düşünüyorum” diye konuştu.
– Atabacası maden ocağı da hazır
Soma Kömürleri AŞ’ye ait kapalı olan Atabacası maden ocağında da müfettişlerin tespit ettiği eksiklerinde birkaç gün içerisinde tamamlanacağı bilgisini aldıklarını ifade eden Kaymakam Atçı, üretim izni için müfettişlerin yarın itibariyle yeniden denetlemeye davet edileceğini, yapılan denetimlerin ardından şayet olumlu sonuç geldiğinde önümüzdeki hafta içerisinde burada da üretime yönelik faaliyetin başlayabileceğini belirtti.
-Neler değişti
Yapılan denetimlerin ardından müfettişlerin raporlarında belirttikleri bütün eksikliklerin tek tek kontrol edildiğini söyleyen Atçı, şöyle konuştu:
”Hem üretim olan yerlerde hem de onların dışında raporlarında belirttikleri bütün eksiklikler giderildi, bunlara tek tek bakıldı. Tabi ki kullanılan maskelerde de değişiklikler oldu, bunun gibi birçok ekipmanlarda ve çalışma koşullarında değişiklikler oldu.Bunların bazıları standart olanlardı, bazıları ise standardın üstünde de değişiklikler yapıldı diye biliyorum. Teknik bir konu ama bunlara oksijen maskesi diyorlar, daha iyi ve daha uzun süre koruyabiliyor, daha pratik çalışıyor galiba bilemiyorum. Ama basında da maskelere yönelik eleştiriler çıkmıştı, bunların durumunun değiştiği yönünde bize bilgi geldi. Bunlar işçinin güvenliğini daha iyi sağlayacak değişiklikler diye düşünüyorum” dedi. ;
-Eynez ocağı kapatılabilir
Işıklar ve Atabacası maden ocaklarının açılması ardından facianın meydana geldiği Eynez maden ocağı hakkında benzer çalışmanın yapılabileceğini açıklayan Atçı, ”O ocak çok bozuk zaten. Çok kötü olmuş, aylarca kapalı kaldı, su dolmuş, her tarafı kabarmış, belki çok ciddi bir yatırım gerekirse hiç girmeyebilir ama tam bilemiyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!