Soma Karaelmas Gazetesi

Astrolog Nuray Sayarı Okulunun açılışına katıldı

Astrolog Nuray Sayarı Okulunun açılışına katıldı
67 views
11 Ekim 2021 - 6:52

İstasyon Mahallesinde yapılan 16 derslikli ve 210 öğrencinin eğitim gördüğü Nuray Sayarı İlkokulu’nun açılışı, okula ismini veren Astrolog Nuray Sayarı’nın katılımı ile gerçekleşti.

Nuray Sayarı İlkokulu açılışına Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Astrolog Nuray Sayarı, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ali Tulup, çevre okul müdürleri ve İstasyon Mahallesi sakinleri katıldı.
“7 milyonluk eser
Nuray Sayarı’nın eseri”
Açılışta konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, “Burada eğitim gören öğrencilerimiz 2,5 km. ileride ki Atatürk İlköğretim okuluna gidip geliyorlardı. Bu okulumuzu Nuray Sayarı hanımefendi inşaa ettirdikten sonra açılışını yaparak öğrencilerimizin kendi evlerinin yanında eğitim almalarını sağlamış olduk. 16 derslikli okulumuzda 210 öğrencimiz eğitim görüyor. Bu okulumuz ile Atatürk İlköğretim okulu normal eğitime geçirdi. Namık Kemal İlkokulundaki sınıf sayılarının ortalamaya düşmesini sağladı. Esentepe dediğimiz bu mevkide eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yürümesine olanak sağladı. Başından sonuna kadar bu süreci çok iyi biliyorum. Protokolün imzalandığı süreçte İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapıyordum. Bu süreç içerisinde güzel bir çalışma ve işbirliği vardı. Nuray hanım Soma’ya gelip okul yapmak istiyorum dediğinde yer sıkıntımız vardı. Soma Belediyemiz 3 dönümlük bu araziyi Milli Eğitim Bakanlığına devrederek bize imkan sağladı. Sayın Belediye Başkanımız Ali Tulup ve tüm Belediye çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Elbette eser Nuray Sayarı’nın eseri. Bugün bu eseri yapmaya kalktığınızda tahmin olarak 7 milyonluk yatırım gerektirir. Kendisine bu imkanı sağladıkları için çok teşekkür ediyorum’dedi.
“Havalimanlarında uyuyarak, bitirdim”
Okula adını veren Astrolog Nuray Sayarı konuşmasında “Yıllardır televizyonlarda o kadar program yapıyorum hiç bu kadar heyecanlanmamıştım gözlerim doldu. Öncelikle Belediye Başkanımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum, hiç elimi bırakmadılar. Tamamladım Allah’ın izni ile bitirdim. Buradan doktorlar, avukatlar, çok iyi iş adamları çıkar ve bir kere Allah razı olsun demeleri benim için yeterli. Ben havalimanlarında uyudum. Verdiğim seminerler ile 2, 3 yıl mücadele verdim. Seminerlerime katılan sevenlerime, hayranlarıma, tüm kitap okurlarıma, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Kazandım, tamamladım, bitirdim. Hayırlı ve uğurlu olsun’dedi.
“Soma okul konusunda
Şanslı ilçeler arasında”
Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan “Dün akşam İlçe Milli Eğitim Müdürümüz aradı ve açılışımız var dedi. Gece 2,30 gibi Soma’ya geldik. Nuray hanım Soma’ya böyle bir değer katmış elini taşın altına sokmuş bizimde onun yanında olmamız lazım diyerek geldik. Soma ilçemiz bölgemizdeki bir çok yere göre okul konusunda şanslı. İlçemizde Fen Lisesi’nden Bilim Sanat Merkezi’ne, Anadolu Liselerinden Mesleki Teknik Anadolu Liselerine, İmam Hatip Liselerine, Halk Eğitim Merkezi’ne kadar 40’ı aşkın eğitim kurumumuz var. Bölge olarak en şanslı ilçelerimizden bir tanesi. Soma’da inşaatı devam eden Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulumuz var, hayırsever Devlet katkısı ile yapılan, hayırsevere ait kısmı tamamlandı. Geri kalan işin ihalesi yapıldı. Önümüzdeki yıla okulumuzu tamamlamış olacağız. Mehmet Akif Ersoy İlkokulumuzun yıkımı devam ediyor. Süratle ihalesi yapılıp tamamlanacak. Geriye bir tek 13 Eylül Ortaokulumuz kalıyor. En kısa zamanda onu da yenileyerek yeni bir okulu Soma’mıza kazandırmış olacağız. Soma’da nerede ise hiç okul ihtiyacımız kalmayacak. Soma olarak Milli Eğitim’de yeni hedefler koymamız gerekiyor. Okullarımızda gerekli teknik altyapımız var. Belediyemiz her zaman olduğu gibi eğitime bütün imkanları ile destek olmaya devam ediyor, bundan sonra da devam edecektir. Bundan sonra Soma’nın hedefi LGS ve YKS’de çıtayı daha da yükselterek daha başarılı öğrenciler yetiştirmek olmalı. Tübitak ve Tekno Fest gibi ulusal ve uluslararası ölçekte yapılan bilim ve sanat yarışmalarında derece elde edecek öğrencilerimizi organize etmek, yetiştirmek ve onları oralarda yarıştırmak olmalı. Milli eğitime bu konuda büyük iş düşüyor. Bunu da başaracaklarına yürekten inanıyoruz. Bizde ne şekilde destek olmamız gerekiyorsa elimizden geldiğince desteği vereceğiz. Nuray Sayarı hanıma teşekkür ediyorum. İnşaat sürecini de biliyorum. Oldukça önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı, yılmadı mücadele etti, Milli Eğitim Müdürümüz, Belediye Başkanımız ve O Dönem Kaymakam bey kendilerine destek oldu. Rabbim hayırlarını kabul etsin. Bu okuldan Milli ve Yerli şuura sahip, Ülkesine layık ve Milletine en iyi şekilde hizmet edecek evlatlarımız yetişsin. Okulun arsasını tahsis eden ve bahçe düzenlemesini tamamlayan Soma Belediyesine teşekkür ediyorum ‘dedi.
“Ortaokul binası için de destek istedi”
Kaymakam Fatih Akkaya ise konuşmasında Sayarı’dan 13 Eylül Ortaokulu binası için de destek istedi.
Akkaya, “Yıl 2014 Dünya Maden tarihinde hiç unutulmayacak elim bir olay yaşandı Soma’mızda. Herkesin morali bozuk, çaresiz ve karanlık bir ortam. Bir hanımefendi çıkıyor geliyor İstanbul’dan 2 yıl sonra, acılar hala taze. Soma ile hiçbir bağlantısı yok, hiç bir bağlantısı olmayan bu şehre, günün şartlarında ağır bir dönemde, bu şehrin en dezavantajlı şehrine bir okul yapma kararı alıyor bunu da cebinden karşılamayı taahhüt ediyor. Vermek bu dünyanın en zor şeyi. Vermek bu kadar değerli ve bu kadar zor bir şey. Nuray hanım, bu zor şartlarda eğitim gibi geleceğin teminatı olan, bir ülkenin milli ve manevi duygularını yüceltecek bir alanda hayır yapmış olması ve bunun için milyonları vermesi takdire şayan. Allah razı olsun. Hem bu dünya için hemde belki öbür dünya için, Allah hayrınızı kabul etsin. Ben sizi sevenlerden bir şey daha isteyeceğim. Ait olduğunuz camiadan, bir şey daha isteyeceğim. Soma’da bir tek okulumuz kaldı, 13 Eylül ortaokulumuz. Deprem yönetmeliğine takıldı ve yıkmak zorunda kaldık. 2’li öğretim olarak eğitime devam ediyor. 2021 Soma’sında 2’li öğretim bize yakışmıyor. Eğer oradan el atarsanız, ben burada kaldığım sürece sizin yaşadığınız zorlukları tekrar yaşamayacağınıza dair size teminat veririm. Size değil, sizi sevenlere bunu iletmek istiyorum. Ülkemizde hayır ve iyilik yapmak isteyen çok insanlar var ama nasıl yapılacağını bilmiyorlar. Bu konu ile de ilgilenirseniz çok memnun oluruz.”dedi.
Anasınıfı ve Halk oyunları ekibinin gösterilerinin ardından Kurdela kesilerek okulun açılışı yapıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!